zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydencki minister upamiętnił ofiary manifestacji politycznych przeciw caratowi z 1861 r.

17:51, 08.04.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Wojciech Kolarski zapalił w czwartek znicze na grobie polskiego Żyda Michała Landego, który zginął podczas manifestacji politycznej przeciwko władzom carskim w kwietniu 1861 r., a także na Grobie Pięciu Poległych, również ofiar manifestacji przeciw caratowi.


Podziel się:   Więcej

8 kwietnia 1861 roku odbyła się demonstracja, która rozpoczęła się od pogrzebu zesłańca na Sybir Ksawerego Stobnickiego. W jej tracie zginął od kul carskiego wojska Michał Landy, polski Żyd z Warszawy. Landy został trafiony kulą w chwili, kiedy niósł krzyż, który wcześniej wziął z rąk zranionego zakonnika, uczestnika demonstracji.

„Dzisiaj w imieniu prezydenta upamiętniłem postać Michała Landego. Miałem zaszczyt zapalić znicz na jego grobie, który staraniem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego został wyremontowany” - powiedział PAP Kolarski. Landy został pochowany na cmentarzu żydowskim w Warszawie przy ul. Okopowej.

„Michał Landy to obywatel Rzeczpospolitej Przyjaciół. Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie, kiedy mówił o relacjach polsko-żydowskich, o relacjach w Rzeczpospolitej Wielu Narodów, używał tego określenia, które pokazuje wspólnotę i jedność wszystkich obywateli Rzeczpospolitej bez względu na wyznanie, pochodzenie społeczneļ - powiedział minister.Prezydent upamiętnił ofiary stanu wojennego
 
Jak zaznaczył, ta wspólnota istniała nawet wówczas, kiedy Rzeczpospolitej nie było na mapie. „Michał Landy jest bohaterom tej wspaniałej historii, bohaterstwa polskich Żydów walczących o niepodległość Rzeczpospolitej” - powiedział Kolarski.

Prezydencki minister poinformował, że w czwartek zapalił też znicz na Grobie Pięciu Poległych na Starych Powązkach. „Śmierć Michała Landego bezpośrednio wiąże się z demonstracją z 27 lutego 1961 r., w której padli pierwsi zabici. Te dwa groby, te dwa wydarzenia są świadectwem tamtego czasu, ale też wspólnoty, jedności obywali Rzeczpospolitej, która 160 lat temu była pod zaborami” - powiedział prezydencki minister.

27 lutego 1861 roku w czasie manifestacji politycznej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, zorganizowanej przez studentów Szkoły Sztuk Pięknych i Akademii Medyko-Chirurgicznej, w starciu z wojskiem rosyjskim zginęli Filip Adamkiewicz, Michał Arcichiewicz, Karol Brendel, Marceli Paweł Karczewski i Zdzisław Rutkowski.

Ich pogrzeb, który odbył się 2 marca 1861 na Cmentarzu Powązkowskim, stał się manifestacją polityczno-społeczną przeciwko rosyjskim władzom okupacyjnym w Królestwie Kongresowym.


„Przybywam jako pielgrzym, by pokłonić się tym, którzy polegli”. Prezydent złożył w Szczecinie hołd ofiarom Grudnia '70
  

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
23-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych