zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: 30 lat istnienia V4 pokazuje, że jesteśmy w stanie nadawać naszej wspólnocie impulsy rozwojowe

10:58, 30.11.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– 30 lat istnienia Grupy Wyszehradzkiej pokazuje, że jesteśmy w stanie nadawać naszej wspólnocie impulsy rozwojowe dzięki dynamice i potencjałowi naszych dobrze wykształconych, zdolnych i kreatywnych, a przede wszystkim pracowitych obywateli – powiedział we wtorek w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent podkreślił we wtorek podczas otwarcia panelu „Leaders For the New World” w ramach poświęconej problematyce zrównoważonego rozwoju konferencji Planet Budapest 2021, iż cieszy się, że Grupa Wyszehradzka oprócz forum wymiany doświadczeń i wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i UE coraz częściej staje się też platformą ważnych dyskusji na inne, szersze tematy.

Prezydent zwracał uwagę, że 30 lat istnienia Grupy Wyszehradzkiej pokazuje, że „jesteśmy w stanie nadawać naszej wspólnocie impulsy rozwojowe dzięki dynamice i potencjałowi naszych dobrze wykształconych, zdolnych i kreatywnych, a przede wszystkim pracowitych obywateli”.

– Potrafimy przywracać rozwój Europy na właściwe tory (...), czy też doładowywać Europę, choćby tą niezwykle ważną, pozytywną energią – zaznaczył prezydent.Prezydenci Polski i Węgier wezmą udział w szczycie Planet Budapest 2021
 
 
 
...
 

„Będziemy skuteczniej godzić wzrost gospodarczy z dbałością o klimat”


– Będziemy starać się jeszcze skuteczniej godzić zdrowy wzrost gospodarczy z dbałością o środowisko naturalne i o klimat – mówił prezydent Andrzej Duda w Budapeszcie.

– Pandemia doprowadziła do ewolucji modeli biznesowych. Przyspieszyła rozwój innowacji i wdrażanie nowych technologii, zwłaszcza w dziedzinie medycyny, handlu internetowego, zdalnej edukacji, administracji czy logistyki. Na znaczeniu zyskały internet rzeczy, Big Data i uczenie maszynowe – mówił.

Prezydent przekonywał, że liczba innowacji wzrosła także w Polsce, a z niektórymi z tych innowacji będzie można zapoznać się podczas towarzyszącej szczytowi wystawy.

Duda zachęcał do kontaktów z przedstawicielami PAIiH, udzielającymi informacji na temat otoczenia gospodarczo-prawnego w Polsce.

– Polska, w ramach odbudowy po spowolnieniu, wywołanym pandemią, w ramach długookresowej strategii rozwoju koncentrować się będzie na obszarach takich jak inwestycje infrastrukturalne w obszarach strategicznych, zrównoważony transport, zdrowie, cyfryzacja czy innowacyjność, a także na wielkim wyzwaniu sprawiedliwej transformacji energetycznej w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie – zapowiedział również Duda.

– Będziemy starać się jeszcze skuteczniej godzić zdrowy wzrost gospodarczy z dbałością o środowisko naturalne, o klimat – podkreślał.

Jednocześnie zwracał uwagę, że od wielu lat „emisyjność polskiej gospodarki spada, a PKB rośnie, co jest cechą charakterystyczną naszego regionu, unikalną w skali świata”.

Planet Budapest 2021 to objęta patronatem prezydenta Węgier konferencja firm z krajów Grupy Wyszehradzkiej, które działają w sektorach powiązanych z tematyką zrównoważonego rozwoju; odbywa się ona w tym roku w tej formule po raz pierwszy.

Wśród najważniejszych tematów omawianych na konferencji są energetyka oraz ochrona środowiska, a także ścieżki wychodzenia wyszehradzkich firm z pandemii COVID-19 i możliwość dostosowania do zasad zrównoważonego rozwoju.


Prezydent Duda: Państwa V4 wyraziły solidarność z Polską


Prezydenci V4: Apelujemy o szczepienie się przeciw COVID-19

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych