zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: 4 czerwca 1989 r. Polacy wybrali wolną Polskę

15:30, 04.06.2020;   autor: akune;   źródło: IAR

Prezydent Andrzej Duda, nawiązując do przypadającej dzisiaj rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r., mówił, że Polacy opowiedzieli się wówczas za wolną Polską, a przeciwko komunizmowi. 31 lat temu odbyły się w Polsce pierwsze w powojennej historii kraju częściowo wolne wybory.


Podziel się:   Więcej

Andrzej Duda w rozmowie z dziennikarzami wspominał atmosferę tamtych dni i zapamiętany tamten entuzjazm.

Jak mówił, mając 17 lat, nie mógł jeszcze samodzielnie głosować, ale razem z kolegami i koleżankami chodził po Krakowie, roznosząc ulotki z napisem „Pierwszy raz możesz wybrać, wybierz Solidarność”.

Przypomniał, że słowo to znaczy: „Jeden z drugim, razem, zgodnie”.

– Jakże to słowo wiele znaczy także i dzisiaj. Wierzę w to, że właśnie dzisiaj w solidarności przełamiemy impas kryzysu i z powrotem wrócimy na drogę dynamicznego rozwoju – mówił Andrzej Duda.


„4 czerwca 1989 r. Polacy Solidarnie zagłosowali za wolną Polską”


Prezydent: Wybory 4 czerwca 1989 r. były wielkim zwycięstwem Polaków
Prezydent przypomniał również, że dziś obchodzimy rocznicę odwołania rządu Jana Olszewskiego. Andrzej Duda mówił, że rząd Jana Olszewskiego próbował strząsnąć z Polski resztki okowów komunizmu i postkomunizmu.
Jan Olszewski i jego gabinet chcieli tego zdecydowanie podkreślił prezydent. – Budowanie w pełni wolnej suwerennej niepodległej Polski, którą nie będą rządziły elity, tylko która będzie dla zwykłego obywatela, dla zwykłego człowieka z ukierunkowaniem na jego sprawy – to był ich wielki cel, ich wielka wizja – mówił Andrzej Duda.

Dodał, że nie udało się wtedy – zatrzymano ich, ale „tamte zdarzenia pokazują, że trzeba jeszcze większej determinacji i jeszcze większej woli w tym, aby walczyć o prawdziwie wolną Polskę, że ona zawsze jest i będzie naszym wielkim zadaniem".

28 lat temu, w nocy 4 na 5 czerwca 1992 r. Sejm odwołał rząd Jana Olszewskiego, pierwszy po wojnie gabinet wybrany w całkowicie wolnych wyborach. Premier Olszewski sprawował urząd od grudnia 1991 r.


Prezydent: Jan Olszewski był nie tylko świadkiem, ale kreatorem historii Polski