zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Agresja Rosji na Ukrainę musi pozostać najważniejszym elementem agendy OBWE

16:20, 13.05.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Polska prezydencja nadal będzie robić wszystko, aby uczynić agresję na Ukrainę najważniejszym elementem agendy OBWE; musimy nadal wywierać presję dyplomatyczną na Rosję, przeciwdziałać jej propagandzie oraz pomagać dokumentować jej zbrodnie – powiedział w piątek w Tallinie prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

W wystąpieniu podczas Konferencji Lennart Meri prezydent podkreślał, że należy zwiększyć wysiłki na rzecz poszanowania praw człowieka, a także wspierać ściganie osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

– Dlatego Polska wspiera Ukrainę w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości podczas wyjaśniania zbrodni rosyjskich na Ukrainie – zaznaczył Duda.

Wskazywał również na konieczność współpracy w ramach NATO, wzmacniania zdolności Sojuszu do odstraszania, szczególnie na wschodniej flance, a także potrzebę utrzymania otwartych drzwi NATO „dla wszystkich, którzy chcą i są w stanie do niego dołączyć”.

Andrzej Duda podkreślał też potrzebę działań ze strony państw UE, wywierania presji na Rosję i solidarności z Ukrainą.

W obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę – mówił prezydent – państwa członkowskie OBWE powinny działać wspólnie w ramach tej organizacji.

Rosja pogwałciła wszystkie fundamentalne zasady Konferencji Helsińskiej dotyczącej Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z 1975 r., Kartę Paryską dla Nowej Europy z 1990 r., Dokument Istambulski z 1999 r. oraz Deklarację Pamiątkową z Astany w kierunku Wspólnoty Bezpieczeństwa z 2010 r. – - powiedział.


Prezydent Duda: Wobec Rosji muszą zostać wyciągnięte konsekwencje
 
 
 
...
 
Zdaniem prezydenta oznacza to koniec systemu bezpieczeństwa europejskiego zbudowanego po zakończeniu zimnej wojny.

– Musimy dostosować się i dopasować do nowej sytuacji – podkreślił. Przyznał, że oznacza to także „prawdziwe zmiany” dla OBWE.

– Jest to jedyna platforma instytucjonalna do dyskusji na temat bezpieczeństwa europejskiego z udziałem Rosji i innych krajów byłego Związku Radzieckiego. Dlatego polska prezydencja nadal będzie czyniła wszystko, co jest możliwe, aby uczynić agresję na Ukrainę najważniejszym elementem agendy organizacji pomimo wysiłków rosyjskich, aby to zmienić – zapewnił Duda.


Prezydent Duda w Tallinie: Oba nasze narody cierpiały ten sam los narodów nie w pełni wolnych i suwerennych
Prezydent podkreślił, że OBWE musi nadal wywierać presję dyplomatyczną na Rosję, przeciwdziałać jej propagandzie oraz pomagać dokumentować jej zbrodnie.


– Niestety powtarzane odrzucanie oferty, aby zbudować wspólną architekturę bezpieczeństwa została błędnie zinterpretowana przez wielu i przez wiele lat. Przez lata wierzyli w możliwość jakiegoś rodzaju partnerstwa – mieli nadzieję, że rozwijając wspólne projekty z Rosją takie jak Nord Strem 2 czy Nord Strem 1, współpraca i zmiany w zachowaniu Rosji mogą być osiągnięte. Dzisiaj wiemy, że były to naiwne złudzenia, w najlepszym przypadku złudzenia, które miały najpoważniejsze konsekwencje, w tym dla Ukrainy – powiedział prezydent.


Prezydent: Jadąc do Kijowa, chcieliśmy pokazać prezydentowi Zełenskiemu, że jesteśmy z Ukrainą
Według prezydenta działalność Rosji, także w OBWE, przez lata dowodziła, że kraj ten nie był nigdy zainteresowany współpracą z Zachodem.

– Była zainteresowana podważaniem i przeszkadzaniem w tej współpracy, czy to w odniesieniu do modernizacji Dokumentu Wiedeńskiego, czy dyskusja o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie – stwierdził Duda.

Prezydent wskazał ponadto na potrzebę działań ze strony państw UE. – Dlatego Polska wciąż wzywa do polityki wywierania presji na Rosję i solidarności z Ukrainą, niezależnie od tego, jak długa i jak trudna może być ta droga. Unia Europejska powinna być na czele tych wysiłków, ramię w ramię z partnerami zza Atlantyku i z innych części świata – podkreślił Duda.


Prezydent: Zachęcałem prezydenta Finlandii i premiera Szwecji, by rozważyli przystąpienie do NATO
Według prezydenta wysiłki te powinny obejmować m.in. zapewnienie odpowiednich zasobów, zarówno dla Ukrainy, jak i uchodźców z tego kraju. Dlatego – jak przypomniał – Polska i Szwecja zorganizowały niedawno w Warszawie międzynarodową konferencję darczyńców dla Ukrainy.

– Dlatego kontynuujemy wzywanie do potrzebnego bieżącego wsparcia i myślenia o sposobie odbudowy infrastruktury Ukrainy zniszczonej przez Rosję – mówił Duda.

Zwrócił również uwagę na konieczność podtrzymania europejskiej perspektywy dla Ukrainy, Mołdowy, Gruzji oraz innych państw, które chcą i mogą dołączyć do UE.

– Dlatego powtarzamy, że po zaprzestaniu przez Rosję ataku nie powinno być powrotu do zwykłego biznesu, zwykłych działań z Rosją, niezależnie od tego jak dużo niektórych z nas może to kosztować. Rosjanie muszą być niezwłocznie i całkowicie odcięci od zysków z wojny agresyjnej, którą rozpoczęli przeciwko Ukrainie, a ci, którzy są winni współdziałania, muszą ponieść konsekwencje swoich działań, w tym wynagrodzić zniszczenia, które spowodowali – oświadczył Duda.


Prezydent Estonii: Rosja chciała osłabić UE i NATO; osiągnęła dokładne tego przeciwieństwo
Nawiązując do tematu piątkowego spotkania, którym jest rola organizacji wielostronnych, w szczególności OBWE, w zapewnieniu pokoju i bezpieczeństwa, stwierdził, że „pewna interpretacja tego tytułu mogłaby sugerować, że Organizacja po 50 latach działalności powinna opuścić scenę międzynarodową”.

– Doświadczenie pokazuje jednak, że niektóre zespoły rockandrollowe, szczególnie te z Europy, mogą być niezwykle witalne i popularne nawet po pół wieku w showbiznesie. (...) A historia uczy, że po prostu nie ma alternatyw dla organizacji międzynarodowych starszych niż OBWE, takich jak ONZ, NATO czy UE – powiedział prezydent.

Podkreślił, że Polska, która przewodniczy obecnie pracom OBWE, uważa, „że to nie jest jeszcze czas, by umierać, ani dla OBWE, ani NATO, ONZ czy UE”.

– Przyznajemy jednak, że utrzymanie ich witalności działania i popularności wymaga, jak od zespołu rockowego, intensywnego działania ze strony wszystkich członków, przywiązania do zasad celów i działania – mówił.


Prezydent Duda w Tallinie; spotka się z prezydentem i z premier Estonii
Prezydent dodał, że organizacje te „powinny pomagać zapewniać pokój i bezpieczeństwo, w tym w Europie Wschodniej”, a Polska „będzie nadal zmierzać do tego celu, nadal będziemy wzywać innych, by czynili tak samo”.

Podkreślił, że trzeba pracować m.in. nad tym, by respektowane było prawo międzynarodowe, w tym podstawowe zasady Karty Narodów Zjednoczonych, jak poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej krajów i pokojowe rozstrzyganie sporów międzynarodowych.

– Musimy zwiększyć wysiłki zmierzające do zapewnienia poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka, wspierać śledzenie i ściganie osób odpowiedzialnych za najpoważniejsze przestępstwa, w tym zbrodnie agresji, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo – podkreślił Duda. Dodał, że dlatego Polska wspiera Ukrainę w Międzynarodowym Trybunale Karnym podczas wyjaśniania zbrodni rosyjskich.

Prezydent podkreślał, że należy działać w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, by wzmacniać jego zdolności do odstraszania i obrony, szczególnie na wschodniej flance. Wskazywał na potrzebę współpracy przed zaplanowanym na czerwiec szczytem NATO w Madrycie, ale również później, której celem ma być m.in. zwiększanie gotowości, dodatkowe szkolenia i ćwiczenia, a także „utrzymanie drzwi NATO otwartymi dla wszystkich, którzy chcą i są w stanie do niego dołączyć”.


Prezydent złoży wizytę w Estonii. Będzie rozmawiał o przyjęciu Ukrainy do UE

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych