zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Andrzej Duda powołał członków Rady Dialogu Społecznego ze strony rządowej

15:30, 21.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent powołał członków Rady Dialogu Społecznego. Znaleźli się w niej wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk.


Podziel się:   Więcej

Podczas uroczystości prezydent mówił, że Rada Dialogu Społecznego ma za zadanie realizować polską politykę w taki sposób, żeby polityka ta rzeczywiście służyła społeczeństwu. To – jego zdaniem – najbardziej możliwe jest na drodze dialogu.

Duda przekonywał, że „kiedy dyskutuje się o wprowadzanych, planowanych rozwiązaniach, ważne jest, by zasięgać opinii od przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców o tym, czy dane rozwiązania są słuszne, czy spotykają się z akceptacją opinii społecznej oraz czy będą służyły rozwojowi Polski od strony gospodarczej i społecznej”.

Prezydent zauważył, że „trudny czas pandemii, kiedy decyzje podejmowane są szybko, często radykalnie, jest z pewnością czasem w dziejach, który wymaga szczególnego nacisku na dialog społeczny”. Mówił, że w tym czasie potrzebna jest „szybka konsultacja społeczna, wymagająca wzajemnego zrozumienia i wzajemnego współdziałania”.

– Liczę na to, że przygotowując kolejne rozwiązania uwzględniane będą postulaty i zastrzeżenia, bardzo często ważne, o czym mieliśmy okazję przekonywać się w ciągu ostatnich miesięcy pandemii – mówił Andrzej Duda. Dodał, że w tym czasie często postulaty uwzględniane były w ostatniej chwili.
 
 
 
...
 
Zwrócił również uwagę na różnicę przed 2015 r., gdy nie było Rady Dialogu Społecznego. – Dopiero wprowadzenie RDS spowodowało powrót zaufania, powrót do stołu (...) i tego też życzę na przyszłość – wracania do stołu dialogu nawet w najtrudniejszych momentach – mówił prezydent. – Życzę negocjacji, dialogi, nieustannego szukania rozwiązania, które można nazwać kompromisem. Życzę, żeby ta praca była jak najbardziej owocna przede wszystkim dla Polski i dla obywateli – powiedział.

Prezydent Duda zauważył również, że te nominacje są naturalną konsekwencją zmian, które nastąpiły w Radzie Ministrów. Zapowiedział jednocześnie, że „prawdopodobnie niedługo RDS ulegnie rozszerzeniu o jeszcze jedną organizację – Forum Pracodawców Polskich”.

Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.

W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów.

Funkcję przewodniczącego pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu. Obecnie ta funkcja przypada rządowi.

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych