zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu premiera Mateusza Morawieckiego

21:21, 12.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Kończymy czteroletnią kadencję. Wśród tak wielu wyzwań udało nam się w tak krótkim czasie zrealizować tak wiele - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości złożenia dymisji Rady Ministrów. Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję i jednocześnie powierzył mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki w Pałacu Prezydenckim podziękował ministrom za to, że mógł pracować wraz z nimi. Podziękował także byłej premier Beacie Szydło. – Kończymy czteroletnią kadencję, tak na to patrzę, że wśród tak wielu wyzwań udało nam się w tak krótkim czasie zrealizować tak wiele - powiedział.

Jak podkreślił, to wielka radość pracować wraz z ministrami jego rządu. – To była jednocześnie wielka przyjemność, bardzo dużo mogłem się również nauczyć - dodał.

– Z ogromnym podziękowaniem, wdzięcznością dla pana prezydenta, dla wszystkich ministrów, dla całego naszego zaplecza parlamentarnego chciałbym w tym momencie zgodnie z konstytucją, art. 162 ust. 1, złożyć dymisję Rady Ministrów, ale jednocześnie też z radością w związku z wykonaniem tak wielu działań, zadań, obowiązków, zobowiązań wobec Polaków - powiedział Morawiecki.
 
 
 
...
 
Prezydent: program PiS, który był realizowany przez ostatnie cztery lata, będzie nadal realizowany

– Historia dzieje się na naszych oczach, w ostatnich dniach i dzisiaj – powiedział prezydent przyjmując dymisję rządu premiera Morawieckiego. Prezydent podkreślił, że przyjmując dymisję premiera, powierza Morawieckiemu misję sprawowania urzędu premiera do czasu wskazania nowej osoby, aby ta powołała nowy rząd.

– Uśmiecham się do pana premiera, bo wiem, że będzie to właśnie on, ale wszystko w swoim czasie, są przed nami spotkania i rozmowy, bo trzeba jeszcze pewne kwestie ustalić - stwierdził.

Prezydent ocenił, że okres, w którym rząd PiS pełnił swoją funkcję, był ważny dla Polski. – Wiele się zmieniło, poczynając od rządu premier Beaty Szydło, a pan premier był wicepremierem - zaznaczył. Przypomniał, że większość ministrów pełniła swoje funkcje w obu rządach. – Jestem przekonany, że zdaniem naszych rodaków był to czas dobrej zmiany - podkreślił Duda.

Jak dodał, potwierdziły to ostatnie wybory parlamentarne, w których PiS i jego koalicjanci (Zjednoczona Prawica), zdobyli samodzielną większość w Sejmie i wygrali wybory do Senatu - choć w tej izbie nie udało się PiS-owi uzyskać większości i wybrać marszałka.

– Ten program, który był realizowany przez ostatnie cztery lata, będzie realizowany nadal. Patrzę na to z nadzieją, nie ukrywam, że to był dobry program - podkreślił.
„Myślę, że bilans dotychczasowych prac rządu jest bardzo dobry”

Prezydent podkreślił, że realizował on program, który jest też jego programem.

– Zawsze ten program głosiłem, byłem dumny panie premierze z tego, co udało mu się zrealizować. Pewnie, że były różne potknięcia, pewnie, że zdarzały się nieporozumienia, bo to jest polityka, to jest świat, w którym bardzo wiele rzeczy dzieje się jednocześnie; zdarzają się błędy, zdarzają się czasem rzeczy, z których trzeba się wycofać, nie każda decyzja jest dobra, także i prezydent nie jest nieomylny – powiedział prezydent.

– Ale myślę, że bilans i tak to trzeba ocenić, i tak to ocenili Polacy, jest bilansem bardzo dobrym. I jestem przekonany, że zarówno premier, jak i państwo ministrowie, mogą z podniesioną głową patrzeć Polakom w oczy mówiąc: przepracowaliśmy cały ten czas od 2015 r. pracowaliśmy ciężko i zrobiliśmy naprawdę bardzo wiele – dodał.

Wskazał w tym kontekście m.in. na obniżenie wielu emerytalnego i programy socjalne. Podkreślił, że jego ambicja jest to, by po zakończeniu jego pracy usłyszeć od zwykłej polskiej rodziny, że żyje się jej lepiej, niż gdy zaczynał swoją prace jako prezydent. – Nie da się tego osiągnąć bez współpracy z państwem, nie da się tego osiągnąć bez dobrze działającego polskiego rządu, to jest niemożliwe, prezydent nie jest w stanie w naszym kraju sam tego zrealizować – zaznaczył Andrzej Duda.

Podkreślił, że PiS „zmienia sposób myślenia o polskiej polityce i jej ukierunkowanie”. Wyraził wdzięczność parlamentarzystom PiS, bez których – jak podkreślił – te zmiany nie mogłyby być kontynuowane. – Będę czynił ze swojej strony wszystko, by państwa wspierać –powiedział.

Duda zaznaczył, że ci, którzy będą nominowani do nowego rządu, „przejmują na siebie wielki obowiązek”. Prezydent podkreślił, że „trzon” rządu pozostanie ten sam. Podziękował też ekipie Morawieckiego. – To był wielki czas – czas, który rzeczywiście zmienił Polskę w tym bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu, zmienił ją po prostu dla ludzi – powiedział prezydent.

Zapewnił, że będzie robił wszystko co możliwe, by w przyszłości wspierać rząd w jego działaniach.

Prezydent: widzieliśmy w Sejmie i Senacie atmosferę, która tchnie raczej optymizmem

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych