zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję ws. zasobów własnych w budżecie UE

11:18, 31.05.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował w poniedziałek decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie UE. To kolejny krok, po podpisaniu ustawy ratyfikacyjnej, pozwalający na uruchomienie środków z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy.


Podziel się:   Więcej

Andrzej Duda podpisał ustawę, w której parlament wyraża zgodę na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji decyzji Rady o systemie zasobów własnych UE w piątek. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Sejm uchwalił ją 4 maja, w czwartek poparł ją Senat.

Decyzja dotycząca zwiększenia zasobów własnych to efekt ubiegłorocznego szczytu UE, podczas którego 27 krajów członkowskim zawarło bezprecedensowe porozumienie, by utworzyć poza standardowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi specjalny instrument naprawczy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa nazywany potocznie Funduszem Odbudowy. Żeby jednak Fundusz Odbudowy został uruchomiony, podobnie jak środki z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, wszystkie 27 państw unijnych musiało ratyfikować decyzję o nowych zasobach własnych.

Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat, z czego ok 520 mld zł stanowić będą środki z wieloletniego budżetu, a ok. 250 mld zł z Funduszu Odbudowy. Podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej 3 maja.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ratyfikacyjną
 
 
 
...
 

„Złożenie podpisu zamknęło proces ratyfikacji


- To bardzo ważny moment w dziejach UE, bo przez złożenie podpisu nastąpiło zakończenie procesu ratyfikacji decyzji Rady UE ws. zasobów własnych, co umożliwia uruchomienie budżetu UE na lata 2021-27 wraz z Funduszem Odbudowy - mówił prezydent podczas uroczystości ratyfikacji przez niego decyzji Rady.

- To bardzo ważny moment dla RP, ale także bardzo ważny moment dla całej UE, dlatego że dzisiaj poprzez złożenie tego podpisu nastąpiło zakończenie całego procesu ratyfikacji decyzji Rady UE w sprawie zasobów własnych, decyzji, która zamyka proces ustalania wieloletnich ram finansowych na lata 2021-27 - powiedział Andrzej Duda.

Przypomniał, że decyzja o zwiększeniu zasobów własnych wprowadza do systemu prawa UE „coś, co nazwano instrumentem na rzecz odbudowy Unii Europejskiej”. - Będzie to instrument o charakterze wyjątkowym, pozwalający Komisji Europejskiej w imieniu Unii Europejskiej zaciągać pożyczki na rynkach kapitałowych - mówił.

Zaznaczył, że jest to określone jako instrument o charakterze wyjątkowym, pozwalający „zaciągać pożyczki na rynkach kapitałowych całego świata na potrzeby odbudowy gospodarek państw UE po wszystkich problemach spowodowanych kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią COVID-19”.

Jest to instrument niezwykle ważny, dodał, bo opiewa „na niewyobrażalną kwotę 750 mld euro”. Podkreślał, że Polska ma być jednym z największych udziałowców i beneficjentów tego planu w kwocie netto ok. 80 miliardów euro. - W istocie jest to ogromna, niewyobrażalna kwota, która będzie mogła być wykorzystana na rozmaite cele - podkreślał Duda.

„Mam nadzieję, że unijny instrument odbudowy da impuls rozwojowy i pozwoli na czas prosperity gospodarczej”


Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że unijny instrument odbudowy da nam impuls rozwojowy i pozwoli przeżywać czas wielkiej prosperity gospodarczej, zapewniając także wysoki poziom życia, podobnie jak sprawił to po II wojnie światowej w Europie Zachodniej Plan Marshalla .

Prezydent ratyfikował w poniedziałek decyzję w sprawie zwiększenia zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie Unii pozwoli m.in. na uruchomienie Funduszu Odbudowy gospodarek państw unijnych dotkniętych skutkami pandemii Covid-19.

- Wierzę w to głęboko, że po pierwsze w niedługim czasie te środki będziemy mogli uzyskać, po drugie, że wykorzystamy je bardzo dobrze, tak jak do tej pory udawało nam się wykorzystać środki otrzymywane z funduszy UE na to, żeby realizować rozwój naszego kraju na wszystkich szczeblach terytorialnych - powiedział prezydent.

Podkreślił, że wierzy, iż środki te będą nie tylko remedium, które pozwoli wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19, "ale przede wszystkim dokonać skoku rozwojowego" naszemu krajowi przede wszystkim pod względem infrastrukturalnym.

- Niektórzy porównują ten instrument odbudowy do Planu Marshalla, mam nadzieję, że właśnie tak będzie - powiedział prezydent.

Przypomniał, że po II wojnie światowej Plan Marshalla wywołał dla zachodniej części Europy, która po wojnie pozostała wolna i demokratyczna, efekt boomu gospodarczego i prosperity.

- Mam nadzieję, że także ten plan odbudowy przyniesie te same efekty i da nam ten niezwykły impuls rozwojowy, i pozwoli przeżywać czas wielkiej prosperity gospodarczej, zapewniając oczywiście także wysoki poziom życia w naszych krajach - z mojego punktu widzenia przede wszystkim w Polsce - stwierdził.

Prezydent dziękował też wszystkim posłom i senatorom, którzy oddali głos za wyrażeniem przez parlament zgody na ratyfikację. Proces ratyfikacji ogłaszam za zamknięty - dodał.

Morawiecki w Madrycie: Warunki dla prowadzenia biznesu w Polsce są bardzo dobre

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
05-10-2022
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych