zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przewodniczącym MKOL

08:20, 23.07.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w piątek w Tokio z Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem - poinformowała Kancelaria Prezydenta.


Podziel się:   Więcej

W piątek w planach wizyty prezydenta jest też m.in. audiencja u cesarza Japonii Naruhito oraz udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio - przekazała Kancelaria na swej stronie internetowej.

W czwartek podczas uroczystości w Ambasadzie RP w Tokio prezydent odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej - za wybitne zasługi w rozwijaniu przemysłu motoryzacyjnego w Polsce oraz działalność na rzecz polsko-japońskiej współpracy kulturalnej - prezesa koncernu Toyota Takeshi Uchiyamada.

Prezydent odwiedził także ośrodek Fukudenkai w Tokio, który w latach 1920-1922 udzielił pomocy kilkuset tzw. sierotom syberyjskim, czyli dzieciom i wnukom polskich zesłańców na Syberię. Początkowo ośrodek pomagał dzieciom (sierotom i chorym), obecnie również samotnym osobom starszym.

Prezydent: Fukudenkai jest symbolem polsko-japońskiej przyjaźni
W ramach wizyty w Japonii przewidziane jest jeszcze także spotkanie prezydenta z premierem Japonii Yoshihide Sugą, zaplanowane na sobotę.

W środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił PAP, że prezydent Andrzej Duda udaje się do Japonii, gdzie chce wesprzeć polskich sportowców uczestniczących w Igrzyskach Olimpijskich. - To był dla nich niezmiernie trudny sezon. Każdy, kto uprawiał sport wie, co znaczy przełożenie igrzysk, że wiąże się to ze zmianą całego cyklu przygotowań - podkreślił minister.

Prezydent Duda spotka się z cesarzem Japonii