zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Andrzej Duda uda się z wizytą na Litwę

13:17, 24.11.2022;   autor: msies;   źródło: IAR

Prezydent Andrzej Duda rozpocznie wieczorem dwudniową wizytę na Litwie. Uda się do Kowna, gdzie jutro z prezydentami Litwy, Łotwy i Rumunii – Gitanasem Nausedą, Egilsem Levitsem i Klausem Iohannisem – będzie rozmawiał m.in. o obronności i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.


Podziel się:   Więcej

Polska oraz kraje bałtyckie stoją przed tymi samymi wyzwaniami, które niezmiennie od miesięcy związane są z rosyjską agresją na Ukrainie – Mówił w rozmowie z Polskim Radiem, litewski komentator i doradca przewodniczącej parlamentu Litwy Aleksander Radczenko.

Widzimy, jakim wspólnym i zjednoczonym frontem występujemy w obronie niepodległości i wolności państwa ukraińskiego. Te rozmowy zapewne będą tu kontynuowane. A to jest bardzo ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej – wyjaśniał. Komentator przypomniał, że relacje polsko–litewskie od dawna są bardzo dobre. Świadczą też o tym częste spotkania Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy.

Litewski przywódca zaledwie przed dwoma tygodniami wziął udział w obchodach polskiego Święta Niepodległości w Warszawie. – To wszystko tworzy klimat polsko–litewskiego partnerstwa strategicznego. Od Polski zależy bezpieczeństwo Litwy i w jakimś stopniu bezpieczeństwo Polski zależy też od Litwy – dodaje Radczenko.


„Polskę i Litwę łączą wspólne poglądy na zagrożenia i obronność”
Jeżeli dostarczymy broń Ukraińcom to pomożemy im w walce z Rosjanami, a jednocześnie zabezpieczymy naszą granicę. Ukraińcy mówią, że przetrwają zimę bez gazu, prądu czy wody, ale potrzebują broni - powiedziała w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.


Sympozjum „The Idea of Europe”


Prezydenci Litwy, Polski, Łotwy oraz Rumunii wezmą również jutro udział w międzynarodowym sympozjum „The Idea of Europe”, organizowanym przez tamtejszy Uniwersytet Witolda Wielkiego. Na konferencji mają zdalnie wystąpić prezydent Wołodymyr Zełenski oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Złożenie wieńca przed pomnikiem ks. Antoniego Mackiewicza


Prezydent Andrzej Duda w Kownie złoży też wieniec przed pomnikiem jednego z inicjatorów wybuchu powstania styczniowego na Litwie, księdza Antoniego Mackiewicza.


Prezydent: Polska i Litwa przeciwstawiają się tyranii oraz imperializmowi Kremla

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych