zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu głów państw V4

22:23, 26.11.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu głów państw Grupy Wyszehradzkiej w poniedziałek w Budapeszcie. Tematem spotkania będzie polityczna przyszłość współpracy w ramach V4 oraz wartości i interesy wobec zmieniającej się sytuacji geopolitycznej.


Podziel się:   Więcej

W niedzielę prezydent uda się do Budapesztu, gdzie w poniedziałek odbędzie się spotkanie głów państw Grupy Wyszehradzkiej. Wizyta oficjalnie rozpocznie się w poniedziałek o 9:30, kiedy odbędzie się ceremonia powitania liderów państw wyszehradzkich przez prezydenta Węgier Janosza Adera.

Jak powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, prezydent na spotkaniu w Budapeszcie będzie kontynuował swoją ostatnią intensywną działalność dyplomatyczną. – Prezydent oczywiście zrelacjonuje sytuację na polskiej granicy i kwestie bezpieczeństwa w regionie, ale rozmowa będzie również dotyczyć samej Grupy Wyszehradzkiej – powiedział Kumoch.

Jak ocenił, Grupa Wyszehradzka jest „jednym z okrętów flagowych naszej współpracy regionalnej”. – Grupa Wyszehradzka spowodowała wzrost siły jej krajów – połączone razem mają bardzo dużą siłę głosów w Radzie, dzięki niej jesteśmy w UE siłą, z którą należy się liczyć – zaznaczył szef BMP.

Ten szczyt jest planowany w bardzo dobrym momencie. W ostatnich tygodniach prezydent swoimi rozmowami bardzo dokładnie i skutecznie nakreślił wśród europejskich przywódców to, co się dzieje na wschodniej granicy, i ten punkt widzenia został przyjęty – dodał Kumoch.

Szef BMP poinformował także, że spotkanie prezydentów odbędzie się w okrojonym składzie, ze względu na sprawy zdrowotne prezydenta Czech Milosza Zemana.


Prezydent Duda udaje się do Czech. Weźmie udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej
Spotkanie prezydentów V4 składać się będzie z dwóch sesji. Pierwsza z nich rozpocznie się o godz. 10:00, a jej tytuł to „The Next 30 Years of V4: The Potential Directions of our Cooperation”. Druga sesja, pod tytułem „Values and Interests in a Changing Geopolitical Landscape” rozpocznie się o godz. 11:30. Po obu sesjach, o godz 12:45, planowane są wystąpienia prezydentów.

We wtorek o 9:30 prezydent Duda weźmie natomiast udział w otwarciu panelu pt. „Leaders for the New World” podczas szczytu Planet Budapest 2021 poświęconego problematyce zrównoważonego rozwoju.

Wizyta prezydenta na Węgrzech zakończy się we wtorek wczesnym popołudniem – około godz. 14 planowany jest powrót prezydenta do Warszawy.


Przywódcy V4: UE potrzebuje reformy i współpracy państw członkowskich