zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Andrzej Duda wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości

16:50, 22.05.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Powstanie Wielkopolskie było jednym z najważniejszych czynów niepodległościowych. To jest powód do dumy nie tylko Wielkopolan, ale Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział w środę w Poznaniu prezydent Andrzej Duda w trakcie uroczystości wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości.


Podziel się:   Więcej

Prezydent wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości „za zasługi dla Niepodległej”. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, dyrektor PAN Biblioteki Kórnickiej Tomasz Jasiński, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki, przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego prof. Stanisław Mikołajczak, dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek oraz szef Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu ppłk Tomasz Ogrodniczuk.

Andrzej Duda w trakcie uroczystości powiedział, że „kiedy spojrzymy na Powstanie Wielkopolskie, to trzeba sobie jasno powiedzieć: wśród wszystkich czynów niepodległościowych to był jeden z najważniejszych”. Jak mówił, „to jest powód do dumy, nie tylko Wielkopolan, to jest powód do dumy Rzeczypospolitej Polskiej”.

Dodał, że „mieliśmy wiele powstań, oczywiście każde z nich było powstaniem ważnym, każde z nich przyczyniało nas do odzyskania wolnej ojczyzny, ale Powstanie Wielkopolskie wygrało, Powstanie Wielkopolskie w bezpośredni sposób dokonało odzyskania Wielkopolski dla Rzeczypospolitej”.
 
 
 
...
 
Prezydent podkreślił, że „gdyby nie Powstanie Wielkopolskie kto wie, czy ta część Rzeczypospolitej znalazłaby się w polskich granicach”.

Ocenił, że to było zwycięstwo „spektakularne”. – Po prostu najzwyczajniej Prusaków udało się pogonić z Wielkopolski. To było rzeczywiście wielkie zwycięstwo – powtórzył prezydent Duda.

Prezydent przypomniał także, że pod koniec 2018 r. przekazał najwyższe odznaczenie państwowe, Ordery Orła Białego, nadane pośmiertnie dowódcom powstania wielkopolskiego: gen. broni Józefowi Dowbor-Muśnickiemu i gen. brygady Stanisławowi Taczakowi. Przyjęli je dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki oraz wnuk gen. Taczaka Jerzy Gogołkiewicz.

– Ogromnie się cieszę, że w ślad za tamtymi odznaczeniami ja mogę państwa, żywych, za obecną działalność dla Wielkopolski, dla Rzeczypospolitej, dla pamięci o powstaniu, dla budowania postaw propolskich, patriotycznych, dla uczenia młodych historii, uhonorować – mówił prezydent, zwracając się do odznaczonych.„Dajecie wspaniały przykład”. 20 odznaczonych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych