zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Andrzej Duda wystąpi podczas Rady Praw Człowieka ONZ

09:50, 18.02.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Polskiej Andrzej Duda w poniedziałek weźmie udział w debacie Rady Praw Człowieka ONZ; prezydent będzie chciał przypomnieć o łamaniu podstawowych praw człowieka na Białorusi i w Rosji - zapowiada prezydencki minister Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

W najbliższy poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w debacie wysokiego szczebla 46. sesji Rady Praw Człowieka. Wystąpienie polskiego przywódcy zostanie wyemitowane w pierwszym dniu wydarzenia, które ze względu na trwającą pandemię COVID-19 będzie miało charakter wideokonferencji.

Obok prezydenta RP, tego samego dnia, głos zabiorą m.in. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, wysoka komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet, a także prezydenci Litwy i Finlandii.

– Udział w pracach Rady, która stanowi najważniejsze forum współpracy międzyrządowej w zakresie poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności, jest kontynuacją naszej pracy, zaczętej wyborem na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019 - przekazał minister Szczerski.Jak podkreślił, w swoim wystąpieniu prezydent Duda położy nacisk na społeczne skutki trwającej pandemii Covid-19, podkreślając konieczność wzmacniania solidarności, zarówno na poziomie międzyludzkim, jak i międzypaństwowym.

– „Tylko działając razem, uda się społeczności międzynarodowej skutecznie przezwyciężyć pandemię, unikając gwałtownego wzmocnienia podziału na biednych i bogatych” - tak będzie brzmiało pierwsze przesłanie polskiego przywódcy - zaznaczył Szczerski.

Łamanie praw człowieka w Rosji i na Białorusi

Zapowiedział, że prezydent Duda będzie też „chciał przypomnieć o łamaniu podstawowych praw człowieka w bezpośrednim sąsiedztwie Polski i Unii Europejskiej, a więc na Białorusi i w Rosji”.

Szczerski podkreślił, że udział prezydenta Dudy w sesji Rady Praw Człowieka „stanowi potwierdzenie polskiego przywiązania i zaangażowania na rzecz ochrony podstawowych praw i wolności”.

Polska została wybrana do Rady Praw Człowieka na kadencję obejmującą lata 2020-2022, w października 2019 r., uzyskując 124 głosy podczas głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych