zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Andrzej Duda złożył Włodzimierzowi Nahornemu życzenia z okazji 80. urodzin

13:36, 05.11.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do jubilata podkreślił wszechstronność i talent Nahornego. „Chcę wyrazić wielkie uznanie dla Pańskiego dorobku artystycznego i podziękować za ogromne zasługi, jakie położył Pan dla rozwoju muzyki jazzowej w Polsce” - napisał.


Podziel się:   Więcej

Prezydent wyraził swój szacunek wobec dorobku muzyka: „Proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia w dniu Pańskich 80. urodzin. Z tej okazji chcę wyrazić wielkie uznanie dla Pańskiego dorobku artystycznego i podziękować za ogromne zasługi, jakie położył Pan dla rozwoju muzyki jazzowej w Polsce”.

Podkreślił muzyczną otwartość i wszechstronność artysty. „Wybitny talent kompozytorski i wszechstronny kunszt multiinstrumentalisty, a przede wszystkim wrażliwość i poszukiwanie wciąż nowych form i źródeł inspiracji kierowały Pana na coraz to inne muzyczne akweny, od rocka aż po muzykę poważną”.

Powiedział, że jego „wybitny talent kompozytorski i wszechstronny kunszt multiinstrumentalisty, a przede wszystkim wrażliwość i poszukiwanie wciąż nowych form i źródeł inspiracji” pozwolił na rozszerzenie tradycyjnego repertuaru jazzowego o wątki rockowe czy czerpiące z muzyki poważnej.

Andrzej Duda w swoim liście docenił bogatą karierę Nahornego, podczas której muzyk współpracował z najlepszymi wykonawcami. „W ciągu przeszło 60 lat kariery występował Pan niezliczoną ilość razy na najważniejszych festiwalach i scenach krajowych i zagranicznych, współtworząc razem z najwybitniejszymi polskimi artystami”.

Szrot: Prezydencki projekt ws. aborcji powinien być rozpatrzony przez Sejm
Ponadto, prezydent wyraził swoje zdanie na temat roli jazzu w kształtowaniu idei wolności w czasach socjalistycznych: „Kiedy rozpoczynał Pan swoją karierę, jeszcze jako student Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie (schyłek lat 50. - PAP.), jazz w naszym kraju oznaczał po prostu wolność - i ten rys pozostał charakterystyczny dla Pańskiej twórczości i drogi artystycznej aż do dzisiaj”.

„Jazz niósł powiew swobody zza oceanu, której brakowało pod reżimem komunistycznym. A zarazem też okazał się z czasem gatunkiem otwartym na rozmaite interpretacje i dialog ponad epokami” - dodał.

Włodzimierz Nahorny (ur. 5 listopada 1941) jest muzykiem jazzowym, kompozytorem i aranżerem. Gra na pianinie, saksofonie i flecie. W latach 50. studiował w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Swoją pierwszą kapelę, kwartet Little Four, założył jeszcze podczas studiów. W 1962 roku po raz pierwszy wystąpił na Jazz Jamboree. W swojej karierze łączył wiele gatunków muzycznych. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa.

Prezydent mianował generałów w wojsku i Straży Granicznej

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
27-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych