zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent będzie uczestniczył w uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

13:26, 10.10.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w przyszłorocznych uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się w Miejscu Pamięci 27 stycznia – wynika z udostępnionego w środę przez Muzeum Auschwitz programu obchodów.


Podziel się:   Więcej

– W obchodach weźmie udział bardzo duża grupa byłych więźniów obozu, a także delegacje państwowe z kilkudziesięciu krajów. Główna ceremonia rozpocznie się 27 stycznia o godzinie 15.30 przed Bramą Śmierci na terenie byłego obozu Auschwitz II–Birkenau – podało Muzeum.

Rzecznik placówki Bartosz Bartyzel poinformował, że do organizatorów napłynęło już kilkanaście potwierdzeń przyjazdu przywódców najwyższego szczebla. – Nie wszystkie są jeszcze oficjalne. (...) W październiku będziemy chcieli przedstawić listę pierwszych potwierdzonych gości – powiedział.

Najważniejszymi uczestnikami obchodów rocznicowych będą byli więźniowie Auschwitz. Dyrektor Muzeum Piotr Cywiński powiedział, że już teraz kontaktują się oni z Miejscem Pamięci. – Widać, jak wielkie znaczenie będzie miała dla nich ta wizyta. Mają oni nadzieję, że wraz z nimi ofiary Auschwitz upamiętniać będzie cały świat, a w słowa ostrzeżenia płynącego z ich tragicznych losów wsłuchiwać się będą przywódcy, którzy decydują o naszych losach dziś i w przyszłości – powiedział Cywiński.

Bartosz Bartyzel poinformował, iż do Miejsca Pamięci przyjedzie na uroczystości nawet ponad 120 ocalałych. – Zapraszamy wszystkich byłych więźniów obozu – każdego z nich z jedną osobą towarzyszącą – powiedział.

Prezydent Duda i wiceprezydent USA odwiedzili Auschwitz-Birkenau
Przebieg uroczystości

Ceremonię 27 stycznia rozpocznie Andrzej Duda, który powita gości. Po prezydencie głos zabiorą ocalali z Auschwitz. To będzie kulminacyjny moment obchodów.

Podczas uroczystości przemówi również przedstawiciel „Filarów Pamięci”, czyli filantropów, którzy wsparli finansowo Fundację Auschwitz–Birkenau. Jej celem jest zgromadzenie funduszy umożliwiających konserwację obiektów poobozowych, by zostały zachowane dla przyszłych pokoleń.

Na zakończenie uczestnikom podziękuje dyrektor Miejsca Pamięci Piotr Cywiński, a duchowni różnych religii zmówią modlitwy, które będą miały ekumeniczny charakter.

„Następnie, o godzinie 17.00 pod pomnik znajdujący się pomiędzy ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów w byłym Auschwitz II–Birkenau przejdzie delegacja ocalałych, której towarzyszyli będą szefowie delegacji państwowych. Zapalone znicze upamiętnią wszystkie ofiary obozu Auschwitz” – podało Muzeum Auschwitz.

Mottem przyszłorocznej uroczystości będą słowa „Mamy straszne przeczucie, gdyż wiemy”. Napisał je Załmen Gradowski, polski Żyd, członek Sonderkommanda w Birkenau, czyli specjalnej grupy więźniów, których Niemcy zmuszali do usuwania ciał zgładzonych. Był autorem rękopisów w języku jidysz odnalezionych po wojnie na terenie Birkenau. Opisał w nich zagładę.

Honorowy patronat na uroczystościami objął prezydent RP Andrzej Duda.

„Ku przestrodze przed złem wojny”. Oddano hołd ofiarom obozów zagłady
Niemiecki obóz Auschwitz

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

27 stycznia został uchwalony przez ONZ jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W obchodach 60. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w 2005 r. wzięło udział ok. 1,5 tys. byłych więźniów. W 2015 r. do Miejsca Pamięci przyjechało ok. 300 świadków historii Auschwitz.

Premier: mord w Auschwitz na zawsze pozostawił piętno na losach świata