zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: będziemy rozwijali przyjaźń polsko-łotewską i dbałość o interesy naszej części Europy

11:52, 11.09.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Otwartość ze strony prezydenta Republiki Łotewskiej Egilsa Levitsa na współpracę pokazuje, że będziemy nadal rozwijali przyjaźń polsko–łotewską i dbałość o interesy naszej części Europy – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Łotwy.


Podziel się:   Więcej

Podczas wspólnej konferencji prezydentów: Polski i Łotwy, Andrzej Duda podkreślił, że „wiele naszych celów jest absolutnie zbieżnych, idziemy wspólnymi drogami w wielu sprawach”.

– Mówiliśmy także o Trójmorzu. Zwracałem uwagę pana prezydenta właśnie na to, że Trójmorze się bardzo dobrze rozwija, dziękowałem za łotewski udział w inicjatywie funduszu Trójmorza. Wskazywałem jakie są cele w naszej części Europy pomiędzy Polską a Łotwą i dalej, jeżeli chodzi o funkcjonowanie Trójmorza – mówił polski prezydent.

Dodał, że wśród tematów rozmów były też m.in. połączenia komunikacyjne i infrastruktura. Zaznaczył, że prezydent Łotwy uważa Trójmorze za bardzo ważny format współpracy.

– Mogę śmiało powiedzieć, że mamy z panem prezydentem bardzo dobre spotkanie, serdeczne spotkanie i cieszę się, że ta otwartość ze strony pana prezydenta na współpracę pokazuje, że będziemy nadal rozwijali przyjaźń polsko-łotewską i dbałość o interesy naszej części Europy, wspólną dbałość o interesy naszej części Europy – mówił Andrzej Duda.
 
 
 
...
 
„USA jako największe mocarstwo – podstawowym gwarantem pokoju w naszym regionie”

Andrzej Duda powiedział, że rozmawiał z prezydentem Łotwy m.in. na temat obecności wojsk USA w Europie. – Rozmawialiśmy o obecności armii Stanów Zjednoczonych w naszym regionie europejskim, jako tego największego na świecie mocarstwa i z związku z tym podstawowego gwaranta spokoju, stabilności i pokoju – zaznaczył.

Przypomniał o rozmowach z prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas wizyty w Waszyngtonie i o tym, że na poziomie prezydenckim będzie podpisywany dokument „już ostatecznie potwierdzający tę obecność amerykańską, militarną, poszerzoną w Polsce”.

– Obydwaj skonstatowaliśmy, jak bardzo ważne to jest dla bezpieczeństwa naszej części Europy, po to właśnie, aby pokazywać, że jesteśmy razem, że te więzi transatlantyckie i euroatlantyckie są bardzo silne, że ta współpraca trwa, że ona jest aktywna i to bezpieczeństwo w naszej części Europy i świata, jest rzeczywiście zagwarantowane – mówił Andrzej Duda.
„Poprosiłem prezydenta Łotwy, by europarlamentarzyści z jego kraju poparli Wojciechowskiego

Prezydent Duda powiedział, że podczas ich spotkania bardzo mocno akcentował kandydaturę Wojciechowskiego. – Mówiłem jak ważne jest to dla rozwoju naszej części Europy, dla tego, żeby rolnictwo w naszych krajach dobrze się rozwijało, żeby wyrównywać także te dysproporcje, które są w ramach UE – mówił Duda.

– Poprosiłem pana prezydenta, oczywiście w miarę możliwości wynikających z politycznej rzeczywistości, aby zwrócił się do europarlamentarzystów łotewskich, aby tę kandydaturę Polaka na komisarza poparli – powiedział Duda.

Dodał, że prezydent Łotwy zwracał uwagę, że cały czas nasi rolnicy znajdują się w dużo trudniejszej sytuacji niż na zachodzie Europy i że potrzeba „mądrej, wspólnej polityki rolnej” ukierunkowanej tak, aby w jak największym stopniu wyrównywać dysproporcje i tworzyć w miarę możliwości jednakowe szanse dla rolników w całej Europie.

– Wyraziłem absolutnie przekonanie, że właśnie takie cele też przyświecają Januszowi Wojciechowskiemu, że chce żeby rolnictwo w Europie rozwijało się jak najlepiej, ale na pewno chce tego właśnie, żeby ta Europa stawała się pod tym względem coraz bardziej spójna i coraz bardziej wyrównana – powiedział Duda. Dodał, że gwarantował, iż Wojciechowski to „doskonały fachowiec i ekspert”, który od lat zajmuje się wspólna polityką rolną.

Prezydent Łotwy odpowiadając na pytania dziennikarzy, powiedział, że Wojciechowski jest bardzo kompetentnym kandydatem do objęcia teki rolniczej. Wyraził ponadto nadzieję, że nowa KE będzie prowadziła politykę rolniczą bardziej zbilansowaną, zrównoważoną, niż działo się to dotychczas.

Müller: teka rolna dla Polski jest prawie że pewna
Prezydent Łotwy: Polska i Łotwa mają wiele wspólnych interesów

Prezydent Łotwy Egils Levits zwracał m.in. uwagę, że „między Łotwą a Polską mamy mocne więzi historyczne”, a przez stulecia tereny Łotwy były częścią Polski, więc dziedzictwo kulturowe Polski przeszło do dziedzictwa kulturowego Łotwy.

Ponadto, mówił, w kluczowym momencie Polska pomogła w wyzwoleniu Łotwy od Armii Czerwonej (chodzi o rok 1920 – PAP). – W przyszłym roku będziemy obchodzić stulecie wyzwolenia Łotwy – przypomniał. – W czasie tych walk swoje życie oddało ponad 500 (polskich) żołnierzy i Łotwa docenia ten wkład Polski w wyzwolenie naszego państwa – dodał.

Zwracając uwagę, że teraz nawiązaniem do tej tradycji jest stacjonowanie batalionu NATO na Łotwie, prezydent Łotwy dziękował za wkład Polski w bezpieczeństwo jego kraju, który jest wkładem w bezpieczeństwo całego regionu.

Przekonywał, że Polska i Łotwa mają wspólne interesy w zakresie bezpieczeństwie, oba kraje są także zainteresowane tym, by sąsiedzi na wschodzie byli stabilnie rozwijającymi się krajami. Jak dodał, dotyczy to Białorusi i Ukrainy.

Zapewniał, że Łotwa wspiera nienaruszalność terytorialną Ukrainy. Podkreślał też, że w relacjach z Rosją należy wziąć pod uwagę stosunek Rosji do Ukrainy. – Nie może być tak, że zapominamy o tym co się stało i akceptujemy naruszenia ładu międzynarodowego” – powiedział. „We wszystkich relacjach z Rosją należy opierać się na prawach międzynarodowych – przekonywał.

Egils Levits dodał, że z prezydentem Dudą omawiał też kwestie związane z Unią Europejską i też mają tu zgodne poglądy, m.in. że UE powinna zostać wzmocniona w kontekście globalnym. Polska i Łotwa, mówił, mają też spójne poglądy na politykę rolną i w spojrzeniu na przyszły budżet UE.

– Nasze relacje są wspaniałe – podkreślał prezydent Levits. – Mam nadzieję, że to posłuży do zacieśnienia kontaktów między naszymi krajami – dodał.

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych