zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Będziemy wspierali Mołdawię w działaniach zmierzających do integralności terytorialnej

10:57, 21.06.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Uważamy, że konieczne jest zachowanie integralności terytorialnej Mołdawii w międzynarodowo uznanych granicach; to jest sprawa fundamentalna i zawsze będziemy wspierali Mołdawię w jej działaniach, które do tej integralności będą zmierzały – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek oficjalną wizytę w Polsce składa prezydent Mołdawii Maia Sandu, która rozpoczęła ją od rozmowy w cztery oczy z polskim prezydentem.

Prezydent Duda powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydent Mołdawii, że zaoferował jej polską pomoc na zasadzie podzielenia się naszymi doświadczeniami, które mamy w różnego rodzaju demokratycznych przemianach.

– Mamy tutaj duże doświadczenie i te zmiany, które nastąpiły w Polsce w tym zakresie, na przestrzeni ostatnich 30 lat dzisiaj przynoszą bardzo wiele pozytywnych efektów – powiedział Duda.

Poinformował, że powiedział też prezydent Mołdawii, że Polska jako kraj, który ma sprawy mołdawskie na sercu, będzie zawsze stała wspólnie ze wspólnotą międzynarodową za Mołdawią.Prezydent Mołdawii rozpoczęła oficjalną wizytę w Warszawie
 
 
 
...
 
– W tym znaczeniu, że absolutnie uważamy, że konieczne jest zachowanie integralności terytorialnej Mołdawii w międzynarodowo uznanych granicach. To jest sprawa fundamentalna i tutaj zawsze będziemy Mołdawię wspierali we wszystkich jej działaniach, które do tej integralności będą zmierzały – zapewnił prezydent Duda.

Podziękował też prezydent Sandu za opiekę nad mniejszością polską mieszkającą w Mołdawii.Prezydent Mołdawii złoży wizytę w Polsce


Prezydent pogratulował Mai Sandu wyboru na prezydenta Mołdawii i zaprasza do Polski

Prezydent Sandu: Doceniamy konsekwentną pomoc Polski dla europejskich aspiracji Mołdawii


– Doceniamy konsekwentną pomoc Polski dla europejskich aspiracji naszego kraju, a także dla podtrzymania włączenia Mołdawii do europejskich programów pomocowych – powiedziała w poniedziałek w Warszawie prezydent Mołdawii Maia Sandu.

Prezydent Mołdawii składa w poniedziałek oficjalną wizytę w Polsce. Przed południem spotkała się z prezydentem Andrzejem Duda.

Sandu podkreśliła podczas briefingu prasowego po spotkaniu, że Republika Mołdawii wybrała drogę europejskiej modernizacji", czego dowodem - jak stwierdziła były głosy oddane na nią w niedawnych wyborach prezydenckich.

Wyraziła nadzieję, że także w trakcie przyspieszonych wyborów parlamentarnych, które odbędą się 11 lipca, ta „europejska droga Mołdawii zostanie potwierdzona”. Wyraziła uznanie dla „otwartości polskich władz” w kwestii wsparcia organizacji głosowania w tych wyborach dla obywateli Mołdawii mieszkających w Polsce.
– Doceniamy konsekwentną pomoc Polski dla europejskich aspiracji naszego kraju, a także dla podtrzymania włączenia Republiki Mołdawii do europejskich programów pomocowych. Zaznaczam tutaj także znaczenie planu odbudowy gospodarczej w wysokości 600 mln euro zaoferowanych niedawno naszemu krajowi przez Komisję Europejską, co pomoże nam w odbudowaniu gospodarki, wsparciu małych i średnich przedsiębiorstw oraz tworzeniu nowych miejsc pracy – oświadczyła.

Sandu dodała, że Polska jest jednym z państw założycieli Partnerstw Wschodniego, w którym to unijnym programie „Mołdawia z dużym sukcesem bierze udział od ponad 10 lat".

– "Liczymy na wsparcie a także na wizję ze strony Polski, jeśli chodzi o umocnienie współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego – powiedziała prezydent Mołdawii.

Zaznaczyła, że jej kraj śledzi też z dużym zainteresowanie rozwój Inicjatyw Trójmorza. – Uważamy, że wkład Mołdawii w tę inicjatywę mógłby być dodatkowym czynnikiem stabilności na granicach Unii Europejskiej – oświadczyła Sandu.


Prezydent Duda pogratulował Mai Sandu udanej kampanii prezydenckiej

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
26-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych