zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Chcemy, aby w Polsce retencjonowano 15 proc. wody opadowej

13:52, 02.06.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Dofinansowanie w wysokości do 85 proc. kosztów - maksymalnie 5 tys. zł – będzi– można uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu „Moja woda" na prowadzenie małej retencji wody - zapowiedział we wtorek w Sulejówku (Mazowsze) prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Andrzej Duda podczas wizyty w Parku Glinianki w Sulejówku zachęcał Polaków do prowadzenia małej retencji wody.

Prezydent podkreślił, że jeżeli zaczniemy prowadzić mądrą gospodarkę wodną, gospodarkę retencjonowania wody w każdej dostępnej postaci, to jest szansa, że stosunki wodne w Polsce zdecydowanie się poprawią.

Jak zauważył obecnie w Polsce retencjonowane jest zaledwie 6,5 proc. wody opadowej.

– To zaledwie jedna trzecia przeciętnej w Unii Europejskiej – zaznaczył prezydent. Dodał, że wzorcowym przykładem retencjonowania wody opadowej w UE może być Hiszpania, gdzie retencji poddawane jest 45 proc. wody opadowej.

– Chcielibyśmy, żeby w Polsce w ciągu 10 lat to było 15 proc. To będzie i tak dużo – powiedział Andrzej Duda. Podkreślił, że każdy może się do tego przyczynić poprzez uprawę własnego ogródka, zastąpienie wystrzyżonego trawnika kwietną łąką, która dużo lepiej zatrzymuje wodę, a także poprzez budowę oczek wodnych i zbiorników podziemnych, w których wody opadowe będą zbierane.„Widać pierwsze symptomy suszy”. Prezydent apeluje o racjonalne gospodarowanie wodą
 
 
 
...
 
Prezydent poinformował, że w celu dofinansowania tego typu inwestycji powstał program „Moja woda”.

– W tym programie będzie dofinansowanie do 85 proc. kosztów, ale nie więcej niż 5 tys. zł; będzie można z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska poprzez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska uzyskać. Zachęcam wszystkich do tego, żeby tworzyć przy swoich domach kwietne łąki, tworzyć oczka wodne, bo jest to bardzo pożyteczne – powiedział Duda.


Zaznaczył, że jeżeli wszyscy takie oczka wodne i kwietne łąki będziemy mieli z całą pewnością sytuacja wodna w Polsce się poprawi, co pomoże też rolnikom.


Prezydent: zostanie przygotowana ustawa, która pomoże rozwiązać problem suszy

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych