zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Chciałbym, żeby akcja „sadziMY” nie miała jednorazowego charakteru

12:16, 27.04.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Chciałbym, żeby para prezydencka, kolejne pary prezydenckie, w kolejnych kadencjach sadziły las. By ta akcja nie miała tylko jednorazowego charakteru – powiedział w piątek w obozowisku w Rytlu (Pomorskie) prezydent Andrzej Duda, dziękując uczestnikom ogólnopolskiej akcji „sadziMY”.


Podziel się:   Więcej

W piątek Lasy Państwowe zainaugurowały na terenach zniszczonych przez nawałnicę w 2017 r. (leśnictwo Jakubowo, woj. pomorskie) ogólnopolską akcję sadzenia drzew „sadziMY”. Inicjatorem akcji jest prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w tym wydarzeniu.

Prezydent podczas wystąpienia na zakończenie dnia (akcja jest prowadzona do soboty) podkreślił, że on i jego żona chcą, by ta akcja nie miała „jednorazowego charakteru”, by wpisała się na stałe w państwowy obyczaj, w obyczaj służb mundurowych, harcerzy, a przede wszystkim w obyczaj prezydenta Polski.

– Tak jak para prezydencka co roku prowadzi „Narodowe czytanie”, tak samo chciałbym, żeby para prezydencka co roku, kolejne pary prezydenckie w kolejnych kadencjach, zawsze razem z ochotnikami, służbami mundurowymi i harcerzami, ze studentami, z młodzieżą szeroko pojętą,(...) sadziły las – powiedział Andrzej Duda.

Przypomniał, że Nadleśnictwo Rytel, to „bardzo szczególne miejsce”. – Tutaj (...) prawie dwa lata temu przeszła straszliwa nawałnica i zmasakrowała, zniszczyła wspaniały fragment Borów Tucholskich, zabierając także życie dwóm młodym harcerkom, Asi i Oldze – mówił.


 
 
 
...
 
„Chciałby, aby akcja sadzenia drzew była w jakimś sensie aktem pamięci”

Prezydent Duda podziękował władzom lokalnym, rzemieślnikom, mieszkańcom ziemi rytelskiej za upamiętnienie tragicznie zmarłych harcerek. – W lesie nad jeziorem Suszek są dwa obeliski, które upamiętniają druhny i tamto straszliwe wydarzenie, które wyryło się nie tylko blizną tutaj, w tej części Borów Tucholskich, ale (...) w sercach wszystkich polskich harcerzy – podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że chciałby, aby akcja sadzenia drzew „była w jakimś sensie aktem pamięci o nich”. – Na pewno by chciały, aby tutaj, gdzie przyjechały na obóz, by cieszyć się lasem, przyrodą (...), znów był piękny, wspaniały, wielki las – dodał.

W jego ocenie uczestnicy akcji robią „coś bardzo dobrego” dla ochrony klimatu, bo „las to świeże powietrze, las to odpoczynek, rekreacja, ale także pochłanianie dwutlenku węgla. (...) Lasy chronią klimat. (...) Lasy są nam bardzo potrzebne” – zaznaczył Andrzej Duda.

Dodał, że akcja wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „(...) kiedy przyszłe pokolenia spojrzą na ten las, (...) będą mogły powiedzieć, że to jest las stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości” – ocenił prezydent.

Wraz z żoną podziękował uczestnikom akcji. Jego zdaniem, „mamy najlepszych leśników na świecie. Nasze Lasy Państwowe są absolutnym światowym wzorcem, jeśli chodzi o gospodarkę leśną”.

Agata Kornhauser-Duda oceniła: „to, że działaliśmy wspólnie, dało wspaniały efekt”. – Działając razem, jesteśmy w stanie twórczo przezwyciężać przeciwności losu – podkreśliła.

Akcja „sadzimy”

Wcześniej para prezydencka wspólnie posadziła kilkanaście dębów szypułkowych na kilku z wielu przygotowanych do tego celu placówkach. W tym sadzeniu uczestniczyli również minister środowiska Henryk Kowalczyk i wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.

Jak poinformował w piątek na konferencji prasowej dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Bartosz Michał Bazela, w każdej z równomiernie rozmieszczonych placówek jest miejsce dla 14 sadzonek. Pozostała powierzchnia została pozostawiona do ekologicznego odnowienia. Akcja sadzenia drzew w leśnictwie Jakubowo objęła 100 ha.

Akcja "sadziMY" rozpoczęła się w piątek rano we wszystkich 430 nadleśnictwach w Polsce. Uczestnikom miało być tego dnia rozdanych 100 tys. sadzonek.

W leśnictwie Jakubowo nadleśnictwa Rytel w sadzeniu drzew uczestniczyli m.in.: pracownicy administracji, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. W sumie podczas całej akcji w tym nadleśnictwie ma zostać posadzonych 300 tys. drzew.

Wiatr połamał i wywrócił miliony drzew

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. przez Polskę przeszedł „huragan 100-lecia” – największy kataklizm w 95-letniej historii Lasów Państwowych. Wiatr połamał i wywrócił miliony drzew na około 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby. Apogeum nawałnic miało miejsce w nadleśnictwie Rytel, między Czerskiem a Chojnicami. Ucierpiały 2/3 powierzchni nadleśnictwa. W obozie harcerskim koło miejscowości Suszek zginęły tragicznie dwie harcerki.

Jesienią 2018 r. rozpoczęto odnawianie dotkniętych kataklizmem terenów leśnych. W najbliższych latach zostanie posadzonych prawie 220 mln drzew, by przywrócić tam las. Lasy Państwowe szacują, że uprzątnięcie i odnowienie terenu klęski w latach 2017-2024 będzie kosztowało około 1,5 mld zł.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych