zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Ćwiczenia sztabowe pozwalają określić kierunek zmian w polskiej armii

16:28, 27.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR, Twitter

– Ćwiczenie sztabowe pozwoliło nie tylko przetestować procedury dotyczące obrony strategicznej Polski, ale również określić kierunek zmian w polskiej armii – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

– Oczekuję ze strony szef sztabu Generalnego oraz szefa MON na rekomendację m.in. dotyczące ewentualnego uzupełnienia wyposażenia Sił Zbrojnych czy poprawy procedur – powiedział prezydent Andrzej Duda po zakończeniu ćwiczenia dowódczo-sztabowego na Akademii Sztuki Wojennej.

Prezydent wraz z ministrem obrony narodowej podsumowali w środę na wspólnym briefingu prasowym zakończone ćwiczenia dowódczo-sztabowe na Akademii Sztuki Wojennej.

Andrzej Duda podkreślił, że ćwiczenie miało charakter sztabowy, odbywało się wyłącznie na planach, symulacjach. Jak powiedział prezydent, podczas ćwiczenia przetestowano wszystkie procedury, które były wprowadzane w ostaniem czasie, w tym przede wszystkim w ramach nowego systemu kierowania i dowodzenia oraz Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

– Już wczoraj pan minister był u mnie i rozmawialiśmy o pewnych spostrzeżeniach, pierwszych, które się nasuwają – gdzie, chociażby, wyposażenie naszych sił zbrojnych wymaga uzupełnienia, gdzie trzeba będzie poprawić procedury. Oczekuję od szefa Sztabu Generalnego, a także pana ministra rekomendacji, gdzie powinniśmy dokonać zmian, uzupełnień – oświadczył prezydent.
 
 
 
...
 
Prezydent Duda wyraził przekonanie, że ćwiczenie „jest pierwszą bardzo dobrą lekcją, która pozwala na korektę i opracowanie nowych elementów”.

– Liczę na to, że te ćwiczenia będą się odbywały częściej, bo są one bardzo potrzebne – dodał prezydent.

Szef MON: Zdolności bojowe Wojska Polskiego znacząco wzrosły


– W ramach ćwiczenia dowódczo-sztabowego na Akademii Sztuki Wojennej sprawdziliśmy zdolności sprzętu zamówionego przez Ministerstwo Obrony Narodowej, dzięki któremu znacząco wzrosły zdolności bojowe Wojska Polskiego – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Błaszczak podziękował prezydentowi za osobisty udział w części wstępnej podsumowującej ćwiczenie.

– Ćwiczenie rzeczywiście niezwykle istotne. Ćwiczenie, które pod względem skali nie miało sobie równych w III Rzeczypospolitej, a ćwiczenie jakże ważne dla stanu gotowości Wojska Polskiego, do obrony naszej ojczyzny. Można by przytoczyć łacińską maksymę „repetitio est mater studiorum” – trzeba powtarzać, trzeba ćwiczyć, by dochodzić do doskonałości – podkreślił szef MON.

Minister Błaszczak zapewnił, że tego rodzaju ćwiczenia będą się odbywały cyklicznie, by Akademia Sztuki Wojennej „niejako specjalizowała się w doskonaleniu umiejętności dowódców”. – W ramach tego ćwiczenia także sprawdziliśmy użyteczność, zdolności, jakie ma sprzęt zamówiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Mówię tu o systemie Patriot, o rakietach Himars i samolotach F-35 – wyliczał.

Szef MON podkreślił, że dzięki wyposażeniu w ten sprzęt znacząco wzrosły zdolności bojowe Wojska Polskiego.

– Trochę żartując, mogę powiedzieć, mówiłem to również panu prezydentowi, że nie sprawdzaliśmy użyteczności karabinków Grot, dlatego że to broń sprawdzona już wcześniej i bardzo użyteczna. Nie było po prostu takiej potrzeby – powiedział Błaszczak.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych