zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Dane z polskiej gospodarki robią wrażenie na inwestorach

08:58, 23.01.2019;   autor: akune;   źródło: TVP Info, PAP

– Dane makroekonomiczne Polski dotyczące m.in. wzrostu PKB w 2018 r. robią ogromne wrażenie; każdy inwestor w Davos przyznaje, kiwa głową, że to jest coś – powiedział w środę w wywiadzie dla TVP Info prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Duda bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym, które odbywa się w szwajcarskim Davos.

Prezydent był pytany w wywiadzie dla TVP, czy ostatnie dane makroekonomiczne Polski – dotyczące wzrostu PKB na poziomie 5 proc. w 2018 r., a także deficytu budżetowego w 2018 r., wynoszącego ok. 10-11 mld zł – budzą zainteresowanie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Prezydent powiedział, że podczas Forum odbył już kilka spotkań z dużymi inwestorami, których namawiał do przyjazdu do Polski, ale także przedstawiał im te dane, bo – jak ocenił – na każdym robią one wrażenie. – Dzisiaj na świecie, kiedy część państw cały czas jeszcze zmaga się z jakimiś resztkami kryzysu 2008 r., wzrost PKB na poziomie 5 proc., naprawdę robi ogromne wrażenie – zauważył Andrzej Duda.

– W Unii Europejskiej, gdzie wiadomo, że sytuacja gospodarcza jest raczej stabilna, gdzie trudno spodziewać się jakichś ogromnych nagłych wzlotów, to (fakt), że Polska systematycznie rozwija się od samego początku przemian, to, że mamy cały czas dodatni wzrost gospodarczy, a teraz ten wzrost jest tak duży – rzeczywiście robi ogromne wrażenie i każdy inwestor przyznaje tutaj, kiwa głową, że to jest coś – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda wskazywał, że fakt, iż Polska jest w gronie gospodarek rozwiniętych, a nie rozwijających się, ma znaczenie dla inwestorów, ponieważ oznacza, że nasza gospodarka jest stabilna. – Znajdujemy się w tym momencie w gronie najpoważniejszych partnerów inwestycyjnych – oświadczył.

Prezydent zwracał również uwagę, że Polska na tegorocznym Forum w Davos jest widoczna, jak nigdy dotąd za sprawą polskiego pawilonu, Polish House. – To wszystko dzieje się pod auspicjami dwóch wielkich polskich firm – banku PKO SA i firmy PZU - to one odpowiadają za ten element naszej obecności – zaznaczył. Jego zdaniem fakt, iż Polska ma swoje miejsce, w którym można spotkać polskich inwestorów, a nawet przedstawicieli oficjalnych władz Polski, „na pewno przyciąga, buduje klimat gospodarczy i pokazuje potencjał”.


Prezydent: Miarą skuteczności polityków jest poziom innowacyjności ich krajów
 
 
 
...
 
„Kwestia otwarta"

– To nasza decyzja jako gospodarza, ale również i uczestników konferencji, więc zostawmy to na razie – powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany o zaproszenie Iranu na organizowaną w lutym w Warszawie konferencję bliskowschodnią. Dopytywany stwierdził, że jest to kwestia otwarta.

W połowie stycznia amerykański Departament Stanu i polskie MSZ poinformowały, że w dniach 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja ministerialna w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Iran uznał to za akt wrogości.

Prezydent został pytany, czy może warto zaprosić Iran jako uczestnika tej konferencji. – To jest oczywiście także i nasza decyzja, jako gospodarza, ale pamiętajmy, że również i uczestników, więc zostawmy to na razie – odpowiedział Andrzej Duda.

Dopytywany, czy wciąż jest to „kwestia otwarta”, prezydent powiedział: „Jest to kwestia otwarta”.


Szczerski: Polska chce aktywnie poszukiwać dróg do pokoju na Bliskim Wschodzie
„Każdy musi zacząć od rozliczenia siebie”

– Jeśli ma się coś zmienić w polskiej wspólnocie, to powinniśmy dokonać rachunku sumienia - każdy powinien rozliczyć sam siebie, a nie kogoś z kim się ścierał – podkreślił prezydent Duda. Jeśli będziemy wskazywać palcem „to oni”, to nic się nie zmieni – ocenił.

Prezydent został zapytany w wywiadzie dla TVP, czy - według niego - śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zmieni coś w polskiej wspólnocie. – Tak, ale pod jednym warunkiem – że każdy zacznie od siebie, nie od rozliczania swojego konkurenta politycznego, nie od rozliczania swojego znajomego, od rozliczania kogoś z kim się ścierał (...), tylko od siebie – od tego, co sam mówił, co sam pisał, od tego, czy rzeczywiście szanował dyskutanta i swojego interlokutora, czy nie powiedział gdzieś o jedno słowo, czy zdanie za dużo (...) i właściwie to sam powinien uderzyć się w piersi – podkreślił Andrzej Duda.

– Takiego rachunku sumienia powinniśmy dokonać. Jeżeli rzeczywiście go dokonamy, to ja widzę ogromną szansę. Jeśli nie, jeśli palcem będziemy wskazywali +to oni+, to będzie to, co do tej pory i nic się nie zmieni – ocenił prezydent.

Zapytany, czy sam uderzył się już we własne piersi, prezydent odparł: „Ja się uderzyłem we własne piersi, nie tylko teraz, ale pewne przemyślenia istotne miałem już wcześniej i sam dostrzegałem również i błędy z mojej strony, bo przecież człowiek nie jest nieomylny”.

Dodał, że jemu też się zdarzały „emocjonalne wystąpienia, czy odpowiedzi”. – Można mi przypomnieć i z pokorą będę musiał spuścić głowę (...) Pamiętam o tym i staram się wyciągnąć wnioski po to, żeby tej trudnej sytuacji nie pogłębiać ale starać się ją uleczyć – oświadczył prezydent.W ubiegłą niedzielę prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. Do zdarzenia doszło na scenie podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Samorządowiec trafił do szpitala, gdzie w ubiegły poniedziałek po południu zmarł. W sobotę urna z prochami Adamowicza spoczęła w kaplicy św. Marcina w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.


Prezydent: z różnych stron sceny politycznej różne wypowiedzi idą za daleko
„UE powinna mniej ingerować w sprawy ideologiczne”

– Unia Europejska powinna mniej ingerować w sprawy ideologiczne – powiedział prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że konsekwencje porozumienia z Akwizgranu zależą od tego, czy Niemcy i Francja będą uważać Unię za „wspólnotę” czy też „unię niemiecko-francuską”.

Prezydent pytany w TVP, czy jest możliwe, aby Europa – która zmaga się m.in. z Brexitem – wciąż przewodziła światu, powiedział, że „Europa ma ku temu wielką szansę”. – Wystarczy cofnąć się do lat 80., 90., czy samego początku lat dwutysięcznych, kiedy Europa była rzeczywiście tą ogromną siłą światową – dodał.

Jak podkreślił, Europa musi jednak dokonać „pewnej refleksji nad tym, co kiedyś doprowadziło Unię Europejską i naszą wspólnotę do tego, że osiągnęła tak nieprawdopodobny poziom rozwoju”. – I co teraz doprowadziło do tego kryzysu – dodał Andrzej Duda.

– W moim przekonaniu należy na to spojrzeć tak: Unia Europejska została stworzona jako wspólnota o charakterze gospodarczym, miała łączyć gospodarczo – mówił prezydent. Jego zdaniem powinniśmy wrócić „do tego elementu ekonomicznego".

– Mniej ingerowania w sfery ideologiczne, mniej ingerowania w sfery tożsamościowe poszczególnych państw i narodów europejskich, bo one tego nie akceptują i w moim przekonaniu najlepszym tego przykładem był brexit – powiedział Andrzej Duda. Jak dodał, w jego opinii był on spowodowany tym, że „za bardzo ingerowano w sprawy, które Brytyjczycy po prostu uważali za swoje”.

Pytany o wpływ podpisanej we wtorek umowy niemiecko-francuskiej na Europę, prezydent odparł, że jest to kwestia „bardzo wielu różnych czynników”.

– A także kwestia tego, w jaki sposób nasi wielcy partnerzy – Francja i Niemcy – podejdą do kwestii wspólnoty europejskiej. Czy będą rzeczywiście uważali Wspólnotę za wspólnotę, a więc taki byt, w którym jest wiele podmiotów i wzajemny szacunek, uwzględnianie wzajemnych interesów, pewnych obaw i wzajemne zrozumienie, czy też będą uważali, że Unia Europejska to tak naprawdę znaczy unia niemiecko-francuska i wszyscy inni muszą się im podporządkować. A to nie jest wspólnota – podkreślił.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych