zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: dialog między religiami to nie jest puste słowo

15:15, 26.01.2017;   autor: akune;   źródło: PAP

– Dialog między religiami to nie jest w Polsce puste słowo; to jest coś, co trwa i co łączy – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowego noworocznego spotkania międzyreligijnego.


Podziel się:   Więcej

Prezydent wyraził satysfakcję, że wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą mogą spotkać się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami religii i wyznań obecnych w Polsce.

– Pokazując, że jesteśmy razem; że jesteśmy tymi, którzy w wielu punktach mają wspólne wartości a przede wszystkim, że dialog między religiami to nie jest w Polsce puste słowo; to jest coś, co trwa, co łączy, co w naszym kraju o tak długiej historii wielu religii istniejących obok siebie jest czymś niezwykle ważnym – powiedział prezydent podczas spotkania.

Podkreślił, że w Polsce istnieje „wielka tradycja ekumeniczna”.

– Mamy w Polsce setki lat, kiedy różne religie wpływały na kształtowanie się tego, co nazywamy polską mentalnością, polską tożsamością, co nazywamy także naszą kulturą – zaznaczył prezydent.
 
 
 
...
 


„Uczenie o wartościach dziełem niezwykle ważnym

– W świecie, w którym bardzo często wartości się wyrzeka, ich niesienie, uczenie o nich i bycie duchowymi przewodnikami ludzi jest dziełem niezwykle ważnym – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim uczestniczą przedstawiciele religii i wyznań obecnych w Polsce.

Prezydent dziękował za służbę ludziom wierzącym w Polsce, wyznającym różne religie i wartości. – Wartości są tutaj rzeczą niezwykle istotną. W świecie trudnym, w którym bardzo często wartości się wyrzeka, ich niesienie, uczenie o nich, a zarazem bycie duchowymi przewodnikami ludzi, jest dziełem niezwykle ważnym – powiedział prezydent.

– Cieszę się bardzo, że możemy spotkać się w Pałacu Prezydenckim dając wyraz wspólnocie, pokazując ten symbol współistnienia, współdziałania dla dobra Rzeczypospolitej – podkreślił.

Prezydent mówił także o najtrudniejszych momentach w historii Rzeczypospolitej, „kiedy trzeba było o nią walczyć, by ją odzyskać, czy wtedy, kiedy trzeba było jej bronić”.

– Na tych grobach, często bardzo starych, są znaki różnych religii. Jedni ginęli pod krzyżem, inni ginęli pod półksiężycem, jeszcze inni leżą dzisiaj pod symbolem gwiazdy Dawida. A jednak wszyscy ginęli za Polskę jako ich wspólną ojczyznę, w której chcieli żyć, która chcieli, żeby była wolna, piękna i jak największa. To jest nasza wielka, wspólna wartość. To jest także i wielka wartość nas wszystkich dla Rzeczypospolitej – zaznaczył.