zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent dla TVP: Konstytucję należy zmienić w kierunku wskazanym przez Polaków

20:22, 26.04.2018;   autor: akune;   źródło: TVP Info, PAP

– Jest zdecydowany głos, że trzeba takie kwestie podstawowe, jak wiek emerytalny, zabezpieczyć w konstytucji – powiedział w czwartek w TVP prezydent Andrzej Duda po kongresie „Wspólnie o konstytucji na Narodowym”. Nowa konstytucja – według prezydenta – powinna być przygotowana według wskazań obywateli.


Podziel się:   Więcej

Prezydent podkreślił, że czwartkowy kongres to podsumowanie dotychczasowych działań dot. referendum konstytucyjnego. Jak ocenił, w trakcie konsultacji zdecydowana większość ankietowanych Polaków opowiedziała się za zmianą konstytucji.

Jak dodał, obecnie mija 21 lat od przyjęcia konstytucji z 1997 r., która – jak mówił – w jego odczuciu jest konstytucją "czasu przejściowego". Prezydent ocenił, że w konstytucji powinny znajdować się zapisy dot. członkostwa Polski w UE i NATO.

Nowa konstytucja – według prezydenta – powinna być przygotowana według wskazań obywateli. Poinformował również, że w trakcie debat tematycznych dot. konstytucji, które odbywały się zarówno w poszczególnych miastach jak i Pałacu Prezydenckim, poruszano kwestie dotyczące m.in. wsi i rolnictwa, bezpieczeństwa zdrowotnego, spraw społecznych i kwestii ustrojowych.

– Padały ważne postulaty, wynikające z życia, z doświadczeń niedawnych ostatnich lat, kiedy można było zwykłą większością głosów zmienić wiek emerytalnych, mimo protestów, mimo żądania referendum – powiedział prezydent.

– Jest zdecydowany głos, że trzeba takie kwestie podstawowe, jak wiek emerytalny w konstytucji zabezpieczyć, żeby tego nie była można tak ot, dowolnie sobie zmienić zwykłą większością parlamentarną, bez głębszej refleksji – podkreślił Andrzej Duda.
Prezydent Duda: Wystąpię do Senatu z wnioskiem o referendum konstytucyjne
 
 
 
...
 
„Nowa konstytucja mogłaby być gotowa na 2021 r.”

– Uważam, że nowy akt prawny, akt konstytucyjny, mógłby być gotowy na 2021 r., czyli po trzech latach przygotowań i po jego uchwaleniu, byłby zatwierdzany w referendum – powiedział w wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że pierwszym krokiem w ewentualnej zmianie konstytucji, byłoby referendum konsultacyjne, w którym Polacy wskazaliby „kierunki, w jakich uważają, że powinny pójść zmiany ustrojowe w Polsce” oraz które elementy powinny być zawarte w konstytucji lub wzmocnione.

– To ma być wskazówka dla ekspertów i polityków – w jaki sposób powinna być przygotowana nowa konstytucja, czy zmiany w obecnej konstytucji – powiedział Andrzej Duda.

– Te zmiany, wiadomo, wymagają czasu na opracowanie, przygotowanie, ale ja uważam, że mogłoby być tak, że ten nowy akt prawny, akt konstytucyjny, byłby gotowy na 2021 r., czyli po dwóch, trzech latach przygotowań i po jego uchwaleniu, byłoby to zatwierdzane w referendum, tym razem konstytucyjnym, gdzie już moglibyśmy – wszyscy Polacy spojrzeć na całość, jak to zostało ostatecznie sformułowane i wtedy odpowiedzieć na pytanie, czy to realizuje nasze oczekiwania czy też nie – dodał prezydent.„Naród powinien mieć świadomy i realny wpływ na cały proces konstytucyjny”
„Konstytucję zmieniamy dla młodych”

– Słucham młodych, bo jeżeli zmieniamy konstytucję, to przygotowujemy ją właśnie dla nich, dla następnego pokolenia - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, w referendum dotyczącym konstytucji powinno być nie więcej niż 10 pytań.

Prezydent powiedział w wywiadzie dla TVP, że konstytucja po zmianach „musi uwzględniać procesy polityczne”. Jak wskazał, chodzi m.in. o kwestie związane z Unią Europejską, z Sojuszem Północnoatlantyckim oraz w związku z tym – jak dodał – „kwestie polskiej suwerenności, relacji prawa polskiego z prawem międzynarodowym, prawem UE”.

Jak powiedział, w konstytucji powinno być też zapisane „bezpieczeństwo społeczne, socjalne, bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych” i „tego jaka powinna być troska o nich, ze strony państwa, ze strony pozostałej części społeczeństwa”.

Andrzej Duda podkreślił, że młodzi ludzie w rozmowach na temat konstytucji, zwracają uwagę na potrzebę wpisania do niej m.in. problematyki zdrowej żywności czy ochrony klimatu. – Słucham młodych. Jeżeli my zmieniamy konstytucję, jeżeli zakładamy, że ta zmiana będzie następowała (...), to jest to konstytucja, którą przygotowujemy właśnie dla nich, dla następnego pokolenia – oświadczył.


Kompetencje konstytucyjne prezydenta

Zwrócił też uwagę, że w obecnej konstytucji „niewątpliwie jest problem takiej nierównowagi w pozycji prezydenta”. – Z jednej strony prezydent jest wybierany przez naród w wyborach powszechnych - co powinno teoretycznie dawać bardzo silną legitymację, za którą powinny iść odpowiednie kompetencje - a tymczasem kompetencje konstytucyjne prezydenta nie są zbyt silne – mówił Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta, w referendum powinno być nie więcej niż 10 pytań dotyczących konstytucji. Wyraził również nadzieje, że Polacy wezmą udział w referendum.Kongres „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym” z udziałem prezydenta

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
05-12-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych