zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent do finalistów Konkursu Chopinowskiego: Dziękujemy i z całego serca gratulujemy

12:47, 22.10.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Dziękujemy i z całego serca gratulujemy - powiedział w piątek do finalistów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prezydent Andrzej Duda. Będzie dla nas wielką przyjemnością oglądać i słuchać państwa w przyszłości - dodał prezydent.


Podziel się:   Więcej

W piątek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z laureatami i finalistami XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

– Ogromnie się cieszymy z moją żoną, że możemy państwa powitać w Pałacu Prezydenckim, w bardzo szczególnym miejscu. W bardzo szczególnym miejscu, nie dlatego, że to jest Pałac Prezydencki, tylko dlatego, że tutaj odbył się pierwszy koncert Fryderyka Chopina. To było dokładnie 24 lutego 1818 roku, kiedy Fryderyk Chopin miał 8 lat. W ogóle jeszcze nie był wtedy znany, mało, jedna z gazet przekręciła jego nazwisko, kiedy informowała o tym koncercie, ale to był początek jego wielkiej drogi artystycznej - przypomniał prezydent.

Jak mówił, „już wtedy wielu ekspertów doceniało jego niezwykły, niespotykany talent”. – To było właśnie w tym miejscu, prawdopodobnie na tej sali, więc rzeczywiście to miejsce, można powiedzieć, przez to jest także i pałacem chopinowskim – wskazał prezydent.

Zwracając się do uczestników uroczystości powiedział: – Uznaliśmy z żoną, że to jest właściwe miejsce, żeby po pierwsze gościć wszystkich państwa, ale przede wszystkim młodzież, naszych wspaniałych pianistów i żeby tutaj powiedzieć państwu: dziękujemy i z całego serca gratulujemy.


Prezydent gratuluje zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego
 
 
 
...
 
Dziękujemy za to, że stworzyliście państwo, tak niezwykłe artystyczne wydarzenie, którego ranga i którego wymiar artystyczny były wczoraj wyraźnie widoczne. Te burze niekończących się oklasków, które państwo otrzymaliście, choćby wczoraj, najlepiej pokazują, jak wysoka była ocena, także ze strony widowni – podkreślił prezydent.

Przyznał, że ma nadzieję, iż „ten sukces, bo niewątpliwie osiągnęliście państwo sukces, w tym największym na świecie monograficznym konkursie pianistycznym, że ten sukces pomoże państwu w dalszej karierze, a być może otworzy jeszcze szerzej drzwi do wszystkich sal koncertowych na świecie”.

– I tego państwu z całego serca życzymy. Będzie dla nas wielką przyjemnością oglądać i słuchać państwa w przyszłości. Mam nadzieję, że także jeszcze kiedyś w Warszawie. Życzymy państwu wszelkiego powodzenia, samych sukcesów i samych dni wielkiej satysfakcji z talentu i z pracy, którą państwo wykonujecie – dodał prezydent.

Pamiątki od prezydenta


Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wręczyli laureatom i finalistom pamiątkowe pióra z faksymile prezydenta. Upominek od pary prezydenckiej utrzymała również przewodnicząca jury – prof. Katarzyna Popowa-Zydroń.

Wyniki konkursu


W nocy ze środy na czwartek ogłoszono wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zajął I miejsce. Drugie miejsce w Konkursie Chopinowskim zajęli ex aequo Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi oraz Polak Jakub Kuszlik. Na piątym miejscu uplasowała się Leonora Armellini z Włoch, a szóste miejsce zajął JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę.
Prezydent ufundował dla laureata Konkursu Chopinowskiego nagrodę w wysokości 40 tys. euro

Kalendarz transmisji

Listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych