zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent do górników: Transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa i rozumna

16:01, 02.12.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Transformacja energetyczna musi zostać zrealizowana, ale trzeba to uczynić w sposób sprawiedliwy, rozumny, z uwzględnieniem polskich realiów gospodarczych i interesów pracowniczych - wskazał w barbórkowym przesłaniu do górników prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Film z życzeniami głowy państwa z okazji obchodzonego 4 grudnia górniczego święta opublikował w środę na swojej stronie internetowej Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, nadzorujący m.in. sprawy bezpieczeństwa w przemyśle wydobywczym.

Składając górnikom barbórkowe życzenia prezydent powiedział m.in., że „obok dynamicznego rozwoju sektora zielonej energii, podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski jest i w najbliższych dekadach nadal będzie energetyka oparta na węglu”, zaś „praca górników jeszcze długo będzie potrzebna”. Podkreślił przy tym potrzebę zrównoważonego rozwoju oraz dbałości o środowisko naturalne.

„Każda polska rodzina chce cieszyć się bezpieczeństwem energetycznym, ale także pragnie żyć w czystym środowisku naturalnym. Ochrona klimatu i zapewnienie czystego powietrza jest naszym wielkim zadaniem, również wobec przyszłych pokoleń. Dlatego transformacja energetyczna musi zostać zrealizowana, ale trzeba to uczynić w sposób sprawiedliwy, rozumny, z uwzględnieniem polskich realiów gospodarczych i interesów pracowniczych” – powiedział prezydent.

Prezydent do górników: Dziękuję za zaangażowanie i profesjonalizm
 
 
 
...
 
„Potrzebujemy zrównoważonego rozwoju – takiego, który zapewni dobrobyt ludziom, ochroni środowisko naturalne, zwiększy społeczną solidarność, zagwarantuje miejsca pracy. Tych celów nie można przeciwstawiać – wszystkie są jednakowo ważne. Jako prezydent czuję się w obowiązku dbać o tę właśnie równowagę” – zadeklarował Andrzej Duda, oceniając, że trzeba także widzieć duży potencjał wiążący się z węglowymi technologiami niskoemisyjnymi.

„Praca górników jeszcze długo będzie potrzebna, jak przewiduje to porozumienie rządu ze środowiskami górniczymi” – powiedział prezydent, nawiązując do podpisanego we wrześniu w Katowicach porozumienia, przewidującego horyzont działania polskich kopalń do 2049 roku.

Prezydent przekazał wszystkim górnikom „słowa uznania, wdzięczności i wielkiego szacunku”. „Może zbyt rzadko uświadamiamy sobie, jak ważny jest trud górników dla rozwoju gospodarczego naszego kraju. Nie można też opowiedzieć historii Polski bez opowieści o patriotyzmie górników, o ich oddaniu ojczyźnie” – mówił Duda, wspominając zaangażowanie górników w trzy powstania śląskie oraz powstanie Solidarności.

„Polscy górnicy w wielkim stopniu przyczynili się do zwycięstwa wolności, płacąc nawet cenę własnego życia, jak ci, co polegli w kopalni Wujek. Oddaję część bohaterom, skłaniam głowę przed patriotycznymi zasługami” – powiedział prezydent. Jak ocenił, nie bez powodu patronką górników jest św. Barbara – patronka trudnej, niebezpiecznej pracy.

„Szczęścia i opieki Świętej Barbary”. Życzenia marszałek Sejmu dla górników
„Zawód górnika ma wymiar służby. Wymaga szczególnych predyspozycji, hartu ducha, poczucia solidarności i braterstwa z kolegami. Wyraża się to w codziennej pracy, ale jeszcze mocniej w chwilach zagrożeń. Górnicy nigdy nie zostawiają swoich braci w potrzebie. Składam hołd tym, którzy na skutek katastrof odeszli na wieczną szychtę, a także wszystkim dzielnym ratownikom” – powiedział w barbórkowym nagraniu prezydent.

Jak zauważył, ryzyko górniczej służby przejawiło się również podczas pandemii (łącznie koronawirusem zakażonych zostało dotąd blisko 10 tys. górników – PAP). „Pracownicy kopalń należą do tych grup zawodowych, które szczególnie odczuły zagrożenie koronawirusem. Wyrażam uznanie wszystkim górnikom, którzy jako ozdrowieńcy oddają osocze, tak istotne dla niesienia teraz pomocy ciężko chorym” – powiedział Duda.

Życząc wszystkim pracownikom branży wydobywczej pomyślności i zdrowia, prezydent wyraził też życzenie, „abyśmy wszyscy razem pokonali jak najszybciej pandemię”.

„Całej górniczej braci, państwa rodzinom i bliskim składam życzenia wszelkiego dobra i szczęścia. Śląskie przysłowie obiecuje, że +Barbara święta o górnikach pamięta+. Wszystkim państwu życzę jej stałej opieki i błogosławieństwa. Mogą być państwo także pewni, że są przy was serdeczne myśli Polaków – nasz szacunek, zrozumienie i wdzięczność. Niech żyje nam górniczy stan; Szczęść Boże” – zakończył prezydent.

„Służba górnicza nie jest łatwa”. Prezydent wręczył odznaczenia górnikom
Barbórka bez tradycyjnego świętowania

W tym roku, z powodu obostrzeń sanitarnych, przypadające 4 grudnia święto górników będzie obchodzone bez tradycyjnych akademii i biesiad piwnych. W kościołach odprawione zostaną msze w intencji górników poszczególnych kopalń, a tradycyjne przemarsze orkiestr dętych będą miały ograniczony wymiar. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które było inicjatorem udanych starań wpisania Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego, namawia do dzielenia się relacjami z rodzinnego świętowania w mediach społecznościowych.

Barbórka – tradycyjny dzień górnika – obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale też w innych regionach, gdzie świętują górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych. Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite – kruszywa, piasek i żwir – w Polsce jest ponad 7,5 tys. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia ok. 180 tys. pracowników, w tym ponad 80 tys. w kopalniach węgla kamiennego.

Premier do górników: Ciężką pracą budujecie polską gospodarkę

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych