zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent do harcerzy z Ukrainy: Wasza obecność tu ma symboliczny wymiar

19:54, 16.08.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda odwiedził grupę 160 harcerzy z Ukrainy i Litwy, którzy odpoczywają w ośrodku harcerskim nad jez. Łańskim we wsi Ząbie na Warmii. „Wasza obecność tu ma symboliczny wymiar” – powiedział prezydent harcerzom.


Podziel się:   Więcej

Spotkanie z prezydentem rozpoczęło się od złożenia prezydentowi meldunku i odśpiewania harcerskiego hymnu. Potem Andrzej Duda podał każdemu z harcerzy rękę. Podczas tego elementu programu jeden z młodych druhów zapytał ubranego w zieloną bluzę z polską flagą prezydenta, dlaczego nie ma chusty. Ten odpowiedział, że kiedyś nosił bordową chustę swojej 5. krakowskiej drużyny „Piorun”, ale obecnie nie jest członkiem żadnej drużyny i dlatego chusty nie nosi. Po wspólnym zdjęciu prezydent zwiedził obozowisko, a następnie zasiadł z harcerzami do wspólnego ogniska. Rozpalił je w towarzystwie najmłodszych uczestników obozu.

Po odśpiewaniu „Płonie ognisko” prezydent powiedział harcerzom gawędę. – Wasza obecność tutaj, wszystkich razem, ma swoją wielką symbolikę, w najgłębszym sensie idei harcerskiej, której zaraniem i główną osia jest kwestia braterstwa, wspólnoty. To też kwestia wzajemnego współistnienia i niesienia sobie pomocy, wspólnego działania – mówił prezydent Duda do harcerek i harcerzy. Gdy zaczął mówić o tym, że za chwilę część z siedzących przy ognisku wróci na Ukrainę dziennikarze musieli opuścić spotkanie.


Prezydent do harcerzy: chciałbym, żebyście pozostawali przy ideałach, którym służycie
 
 
 
...
 

Spotkanie z prezydentem rozpoczęło się od złożenia prezydentowi meldunku i odśpiewania harcerskiego hymnu. Potem Andrzej Duda podał każdemu z harcerzy rękę. Podczas tego elementu programu jeden z młodych druhów zapytał ubranego w zieloną bluzę z polską flagą prezydenta, dlaczego nie ma chusty. Ten odpowiedział, że kiedyś nosił bordową chustę swojej 5. krakowskiej drużyny „Piorun”, ale obecnie nie jest członkiem żadnej drużyny i dlatego chusty nie nosi.

Po wspólnym zdjęciu prezydent zwiedził obozowisko, a następnie zasiadł z harcerzami do wspólnego ogniska. Rozpalił je w towarzystwie najmłodszych uczestników obozu. Po odśpiewaniu „Płonie ognisko” prezydent powiedział harcerzom gawędę.

– Wasza obecność tutaj, wszystkich razem, ma swoją wielką symbolikę, w najgłębszym sensie idei harcerskiej, której zaraniem i główną osia jest kwestia braterstwa, wspólnoty. To też kwestia wzajemnego współistnienia i niesienia sobie pomocy, wspólnego działania – mówił prezydent Duda do harcerek i harcerzy.

Gdy zaczął mówić o tym, że za chwilę część z siedzących przy ognisku wróci na Ukrainę dziennikarze musieli opuścić spotkanie.