zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent do mieszkańców Dubiecka: dziękuję, że upamiętniliście ochotników do Legionów Polskich

18:55, 09.12.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Musimy pamiętać, że nasze wartości pozwoliły nam przetrwać najtrudniejsze czasy – podkreślał prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Dubiecka k. Przemyśla (Podkarpackie). Przetrwaliśmy właśnie dzięki wartościom, które mamy od 1050 lat – stwierdził.


Podziel się:   Więcej

Wieczorem w Dubiecku prezydent uczestniczył w upamiętnieniu dubieckich ochotników do Legionów Polskich. W tym roku dla upamiętniania 105. rocznicy wymarszu drużyny strzeleckiej z Dubiecka do legionów na pomniku Józefa Piłsudskiego z 1934 roku umieszczono tablicę pamiątkową oraz 22 tabliczki z nazwiskami legionistów.

Ze stojącym na rynku pomnikiem Piłsudskiego sąsiadują dwa monumenty. Pierwszy upamiętnia mieszkańców zamordowanych przez UPA w 1947 roku. Z kolei drugi poświęcony jest pamięci dubieckich Żydów, którzy zginęli w Holokauście. Prezydent złożył wieńce przed każdym z nich.

Prezydent podkreślił, że na tej części Podkarpacia, osadzano ludzi, o których było wiadomo, że będą bronili Rzeczypospolitej. – Takie rodziny tutaj dostawały nadania ziemskie, wiadomo było, że będą gotowi stawać w obronie Polski, wiadomo było, że nie będą uciekali, że mężczyźni chwycą za broń i będą walczyli w obronie swoich domów, ale będą walczyli także w obronie Polski – powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że ochotnicy których nazwiska znajdują się na pomniku, wierzyli w odzyskanie przez Polskę niepodległości, pomimo tego, że wielu takiej wiary nie miało. – Jednak ich dziadkowie, pradziadkowie, rodzice zaszczepiali im w duszy wiarę w to, że Polska kiedyś wróci na mapę i że warto dla Polski stawać, warto dla Polski się krwawić, warto dla Polski oddać życie. Bardzo dziękuję, że ten pomnik tu u was jest, że te nazwiska na nim są, że ich upamiętniliście - mówił prezydent.
 
 
 
...
 
„Musimy pamiętać, że nasze wartości pozwoliły nam przetrwać najtrudniejsze czasy”

Prezydent mówił o bardzo trudniej historii ziemi Podkarpacia. Przypomniał o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Podziękował za edukację historyczną władzom miasta, nauczycielom i mieszkańcom.

– Kiedy mamy w pełni wolną, w pełni suwerenną Polskę, kiedy sami decydujemy o sobie, kiedy chodzimy do wyborów, kiedy mówimy: „żyjemy w demokratycznym kraju”, kiedy to my decydujemy o naszych sprawach, ważne jest to, żeby pokazywać to młodzieży, bo ta historia, którą tutaj utrwalacie jest jak szaniec, jest skarbnicą wartości, za którą warto było kędyś oddawać życie, po to, by były (te wartości - PAP) trwałe, po to by można było je wyznawać, mówić o nich głośno i by można było swobodnie mówić po polsku. To są nasze wielkie wartości, o których trzeba mówić młodym, by je doceniali, by o nich pamiętali i by przenosili na swoje dzieci. Bo to one są naszą przyszłością i to one będą budowały kolejne pokolenia Rzeczypospolitej - mówił Andrzej Duda.


Premier: Podstawą dla naszych wartości jest prawda historyczna
Mówiąc o historii regionu prezydent wymienił też polskich Żydów, którzy zostali eksterminowani „w pobliżu Dubiecka, na ulicach miasta, ale także w obozach zagłady”. Stwierdził również, że w regionie ginęli ludzie mordowali przez UPA, „dlatego, że chcieli, żeby tu była polska ziemia ze wszystkimi wartościami, z którymi tamci się nie zgadzali, żądając czegoś, co nie było tutaj uprawnione”. – Dziękuję, że o tych pomordowanych też pamiętacie, niezależnie od tego, jakie oni mieli poglądy polityczne i jaką Polskę sobie wyobrażali - podkreślił prezydent. – Dziś wiadomo, że najlepsza Polska jest taka, jaką mamy w tej chwili, która jest częścią zjednoczonej Europy, bez wewnętrznych granic, którą tak bardzo cenimy, i która stanowi emanacje wolności, której przez wszystkie lata komuny tak bardzo pragnęliśmy - ocenił Andrzej Duda.

Pokreślił, że w okresie komuny Polacy nie pozwolili sobie nakazać, co im wolno myśleć, a co nie. – Dlatego wygraliśmy jako naród i jako społeczeństwo. To właśnie nasz protest i nasza zdecydowana postawa - mówię o ludziach Solidarności, także z Podkarpacia - spowodowała, że upadł mur berliński. To najpierw była „Solidarność” i najpierw było polskie zwycięstwo, a potem był upadek muru berlińskiego, jako jego efekt. Takie są fakty historyczne – stwierdził prezydent.

– Dziś kiedy różne prądy biegną do nas z różnych stron świata - także z UE, różne prądy filozoficzne i ideologiczne, i wielu chce zburzyć, to co było, budować nowego człowieka wyprutego z danych wartości, które wielu uważa za niemodne, my Polacy bardzo mocno musimy pamiętać, że nasze wartości, które może i komuś się wydają nie na czasie, ale to one pozwalały nam i pozwoliły przetrwać najtrudniejsze czasy, kiedy chciano nam odebrać nasza mowę, odebrać naszą tożsamość, uczynić z nas innych ludzi, wcielić nas do innych społeczeństw i narodów. Myśmy przetrwali właśnie dzięki tym wartościom, które mamy od 1050 lat – przekonywał Andrzej Duda.

Prezydent: mamy ambicję być hubem jeśli chodzi o energię gazową dla naszej części Europy

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych