zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent do nominowanych generałów: oczekuję, że będziecie służyli z jeszcze większymi siłami

12:25, 15.08.2019;   autor: msies;   źródło: TVP Info

– Gratuluję tego niezwykle ważnego momentu odebrania pięciu nominacji generalskich i jednej admiralskiej. Każda nominacja to zobowiązanie, liczę na jeszcze większe zaangażowanie – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji i odznaczeń w dniu Święta Wojska Polskiego. Prezydent dementując medialne doniesienia zapowiedział, że nigdy nie podpisze ustawy o obniżeniu emerytur wojskowych.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda w czwartek w Katowicach podczas obchodów Święta Wojska Polskiego wręczył nominację pięciu oficerom Wojska Polskiego na stopnie generalskie oraz stopień admiralski.

Gratulując nominowanym powiedział: – To najwięcej, co można osiągnąć przy tym wyborze życiowym, wyborze służby Rzeczpospolitej i służby polskiemu narodowi z bronią w ręku, po to, by stawać w jego obronie, po to, by także realizować to, co tak ważne było w naszej historii – za wolność waszą i naszą, a więc także i stawać z bronią w ręku w obronie innych, po to, żeby nieść im pokój, spokój, po to, żeby mogli żyć normalnie.

– Oczekuję tego, że teraz będzie jeszcze więcej, że choć do tej pory wzorowo służyliście panowie Rzeczpospolitej Polskiej, to teraz będziecie służyli z jeszcze większymi siłami – dodał.

Prezydent podkreślił, że nominacje zostały wręczone w Katowicach, w 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Karczewski: polskie wojsko to bezpieczeństwo kraju - wczoraj, dziś i jutro
 
 
 
...
 
„Rzeczypospolita o was nie zapomni”

Podczas wystąpienia prezydent przypominał historię Śląska i determinację tych, którzy podczas Powstań Śląskich – jak mówił – „krwawili się tutaj na Śląsku i protestując przeciwko niemieckiemu uciskowi”. – Chcąc być częścią matki Polski, swojej ojczyzny w której się nie urodzili, bo urodzili się pod zaborami, za wszelką cenę, z bronią w ręku byli gotowi walczyć o to, by tutaj Była Polska i by Górny Śląsk wszedł w skład państwa polskiego – powiedział.

Andrzej Duda podkreślił, że właśnie dzięki nim „ten może niewielki, ale tak niezwykle ważny skrawek ziemi, bo będący przemysłowym sercem tego regionu, stał się częścią Polski i tak mocno wzmocnił polskie państwo”.

Prezydent wyraził zadowolenie, że jest w Katowicach właśnie w Święto Wojska Polskiego. – Dzisiaj, w tym właśnie dniu, który jest świętem polskiego żołnierza, chciałbym podziękować wszystkim naszym żołnierzom i ich najbliższym. (...) Dziękuję też wszystkim rodzinom wojskowym i wszystkim tym, którzy po żołnierzach pozostali: wdowom, ich dzieciom, sierotom tych żołnierzy, którzy zginęli na służbie Rzeczypospolitej – powiedział.

– Jestem państwu bardzo wdzięczny za to, że trwacie państwo wiernie przy Rzeczypospolitej i chcę was zapewnić o tym, że Rzeczypospolita o was nie zapomni– zapewnił.
„Nigdy nie podpiszę ustawy o obniżeniu emerytur wojskowych”

Prezydent podczas swojego przemówienia w Katowicach mówił o doniesieniach medialnych dotyczących możliwości obniżenia wojskowych emerytur. Nazwał je „plotkami” i „absolutną, wstrętna nieprawdą”.

– Nigdy nie podpisze ustawy, która będzie godziła w to, co otrzymują ci, którzy służyli Rzeczypospolitej i w ich najbliższych, którzy po nich pozostali. Gwarantuje to dzisiaj i mówię to z całą mocą i całą odpowiedzialnością. Było to wstrętne pomówienie, albowiem nie ma w tej chwili żadnych takich planów, ani założeń, aby cokolwiek takiego było przewidywane – mówił prezydent.

Zwrócił się też do polityków, by nie posługiwali się takimi „kłamliwymi argumentami” w trwającej kampanii wyborczej. – Jest to po prostu ohydne i nieprzyzwoite. Ohydne nie dlatego, że dzieje się w kampanii wyborczej. Ohydne dlatego, ze wzbudza obawę kobiet, które często zostały same po śmierci swoich mężów. (...) Apeluje, by takimi argumentami się nie posługiwać – powiedział Duda.

Wyjaśnił, że w ostatnim czasie od wdów żołnierzy otrzymał w tej sprawie „kilka telefonów, które ścisnęły mu serce”.
„Dziękuję za to, że mogliśmy być w Katowicach, na Śląsku”

– Dziękuję za dzisiejszą uroczystość. Dziękuję za to, że mogliśmy się tutaj w Katowicach, na Śląsku, spotkać w tym tak niezwykle ważnym dniu, który jest świętem Górnego Śląska i świętem wszystkich tych, którzy ten Górny Śląsk - piękny, coraz piękniejszy, coraz mocniejszy - na co dzień budują swoją pracą, swoją służbą dla Rzeczypospolitej - powiedział Andrzej Duda.

– Jeszcze raz z całego serca dziękuję i życzę państwu wszelkiej pomyślności – powiedział prezydent kończąc swoje przemówienie po wręczeniu awansów generalskich i odznaczeń.
Nominacje i odznaczenia

Na stopień generała dywizji zostali mianowani gen. bryg. Sławomir Kowalski - dowódca Centrum Operacji Lądowych - dowódca Komponentu Lądowego oraz gen. bryg. Krzysztof Radomski, dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej.

Na pierwszy stopień generalski - generała brygady - zostali mianowani pułkownicy Artur Jakubczyk - zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i Krzysztof Walczak - dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Na stopień kontradmirała został mianowany dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Piotr Nieć.

W czasie uroczystości przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent wręczył również odznaczenia żołnierzom, który wyróżnili się na służbie, a także osobom zasłużonym dla Śląska.

Wcześniej prezydent złożył wieniec przed pomnikiem Powstańców Śląskich i wziął udział w mszy w intencji ojczyzny w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza.

Uroczystości Święta Wojska Polskiego w Katowicach

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
20-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych