zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent do odznaczonych: To symboliczne podziękowania od Polski za wielkie dzieło

12:28, 11.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Prezydent RP ma ten zaszczyt, że może państwu wręczyć symboliczne podziękowania od Polski za wielkie dzieło, które państwo w swoim życiu i swoim życiem realizujecie – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda po wręczeniu oznaczeń państwowych.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek w Narodowe Święto Niepodległości prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego historyka prof. Andrzeja Nowaka oraz lekarkę prof. Grażynę Świątecką, a także przyznał inne państwowe odznaczenia m.in. Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski czy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

– To jest bardzo podniosła i wzruszająca chwila, kiedy w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w 101. tym razem rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, można wręczyć wysokie odznaczenia państwowe, z tymi najwyższymi, jakim jest Order Orła Białego, jako najwyższe odznaczenie – podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że „to wielki zaszczyt dla głowy państwa, że osobom wybitnym, które przyczyniają się całym swoim życiem, najczęściej nie tylko tym zawodowym, ale przede wszystkim tym osobistym, do budowania Rzeczypospolitej, do umacniania Rzeczypospolitej”, może „wręczyć te podziękowania, symboliczne podziękowania od Polski, od Rzeczypospolitej za to wielkie dzieło, które państwo w swoim życiu i swoim życie realizujecie”.

Prezydent podkreślił także, że w przypadku odznaczeń dla dla prof. Grażyny Świąteckiej i dla prof. Andrzeja Nowaka, ani on, ani kapituła nie miała żadnych wątpliwości.

Mówiąc o prof. Świąteckiej, Andrzej Duda zaznaczył, że jest ona twórcą pierwszego w Polsce telefonu zaufania, co – jak zaznaczył – uratowało życie wielu ludziom i co uratowało wiele rodzin.


Z kolei mówiąc o prof. Nowaku podkreślił, że jest on historykiem, który z pasją pokazuje historię w sposób niezwykle ciekawy. – Taki, który buduje postawy patriotyczne – dodał.

 
 
 
...
 
„Wszystkie odznaczone osoby są wielkimi postaciami polskiego życia”

– Wszystkie odznaczone osoby są wielkimi postaciami polskiego życia w różnych dziedzinach; poczynając od nauki, poprzez sztukę aktorską, muzyczną, pisarstwo, poprzez służbę dla ojczyzny i odzyskanie przez nią niepodległości – powiedział Andrzej Duda.

– Poczynając od nauki poprzez sztukę, czy to aktorską, czy inne jej rodzaje czy muzyczną. Poprzez pisarstwo, poprzez służbę dla ojczyzny, dla odzyskania przez nią wolności, niepodległości. Poprzez rozwijanie polskiej nauki, poprzez wynalazczość, poprzez sztukę teatralną, filmową, aktorską. Poprzez wszystko to, co dla Rzeczypospolitej tak niezwykle cenne. Poprzez służbę drugiemu człowiekowi, poprzez budowanie postaw patriotycznych, poprzez pokazywanie, jak należy służyć Rzeczypospolitej i ludziom – mówił Andrzej Duda.

– Cieszę się, że mam ten zaszczyt, że mogę dzisiaj w imieniu Polski tę państwa postawę – tak jak powiedziałem na wstępie – w symboliczny sposób docenić – dodał prezydent.Prezydent odznaczył Orderem Orła Białego prof. Andrzeja Nowaka i prof. Grażynę Świątecką