zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent do Polonii: Dziękuję za pomoc w tworzeniu społeczeństwa wolnego od kast

08:56, 23.09.2019;   autor: akune;   źródło: TVP Info

– Dziękuję, że tak pięknie nas reprezentujecie – mówił prezydent Andrzej Duda do Polonii w New Britain w amerykańskim stanie Connecticut. Spotkanie z tamtejszymi Polakami to pierwszy punkt programu pięciodniowej wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych.


Podziel się:   Więcej

Prezydent podziękował Polonii, za to że „nadal angażuje się w polskie procesy demokratyczne” i pomaga w tworzeniu społeczeństwa „wolnego od kast”, które – jak mówił – Polska „odziedziczyła po czasach słusznie minionych”.

Andrzej Duda zaznaczył, że dziś Stany Zjednoczone są najważniejszym sojusznikiem militarnym Polski i coraz ważniejszym partnerem gospodarczym.

Polska - zdaniem prezydenta - rozwija się ekonomicznie, dzięki czemu w najbliższych latach może „dogonić kraje Europy Zachodniej". Andrzej Duda zachęcał też Polonię do powrotu do kraju.

Prezydent w New Britain wręczył odznaczenia dwunastu Polakom i osobom polskiego pochodzenia, zasłużonym w tworzeniu organizacji polonijnych. Wyróżnienia otrzymali między innym kombatanci, duchowni, przedsiębiorcy i harcerze. Andrzej Duda przekazał też biało-czerwone flagi kilkunastu polskim placówkom kulturalnym i szkołom.

W New Britain, według miejscowej prasy, co piąty mieszkaniec ma polskie pochodzenie. Z tego powodu miejscowość żartobliwie nazywana jest „New Brycki”.


W poniedziałek Andrzej Duda spotka się w Nowym Jorku z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, we wtorek wygłosi przemówienie przed Zgromadzeniem Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych.Prezydent Trump z prezydentem Dudą spotka się w Nowym Jorku dwukrotnie
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych