zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent do powstańców: w was wpatrzone są oczy młodych

13:21, 30.07.2016;   autor: akune;   źródło: PAP

– Powstanie warszawskie jest pomnikiem naszej pamięci, a powstańcy naszym największym skarbem – powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas obchodów zbliżającej się 72. rocznicy wybuchu powstania. Podkreślał, że ma do powstania bardzo osobisty stosunek, a wspomnienia jego uczestników były dla niego jak Biblia.


Podziel się:   Więcej

Prezydent przypominał, że Muzeum Powstania Warszawskiego powstało z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – To muzeum jest piękne, jest wasze – tak, jak wasz jest 1 sierpnia – podkreślił Duda.

Dziękował też „wychowankom Lecha Kaczyńskiego” za ich wkład w budowę muzeum – przede wszystkim dyrektorowi Muzeum Powstania Warszawskiego Janowi Ołdakowskiemu i jego współpracownikom. Mówił, że instytucja ta nie tylko przypomina o bohaterstwie powstańców, ale też uczy, „co to znaczy być Polakiem, że warto być Polakiem”.

Wychowawcy i wzór

– Jesteście nie tylko bohaterami powstania, jesteście też wychowawcami i wzorem, jesteście tymi, w których wpatrzone są oczy młodego pokolenia – zwrócił się do powstańców warszawskich prezydent Andrzej Duda.

W sobotnich uroczystościach w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wzięli udział także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz licznie przybyli powstańcy. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowych.

Prezydent Duda zaznaczył, że chce w imieniu Polaków, zwłaszcza młodszych pokoleń, oddać hołd powstańcom warszawskim – tym, którzy są jeszcze z nami; tym, którzy odeszli i tym, którzy „polegli w tamte sierpniowe, wrześniowe i październikowe dni”.


Prezydent odznaczy powstańców warszawskich. Nie wszyscy zaproszeni będą obecni
 
 
 
...
 
Zaszczyt spotkania

To wielki zaszczyt dla prezydenta RP móc się spotkać z bohaterami, móc wręczyć w imieniu polskiego państwa odznaczenia bohaterom powstania warszawskiego, bohaterom pamięci o powstaniu, o tej wielkiej polskiej i warszawskiej tradycji, o tym fundamencie, na którym budujemy i powinniśmy budować przez następne wieki postawy kolejnych pokoleń młodych Polaków – powiedział prezydent.

Podziękował powstańcom za obecność. – Jesteście państwo nieocenieni, jesteście nie tylko bohaterami powstania, jesteście też wychowawcami, jesteście wzorem, jesteście tymi, w których wpatrzone są oczy młodego pokolenia i waszych dzieci, wnuków i teraz waszych prawnuków. Patrzą na was z dumą, z dumą pamiętają o waszej wielkiej odwadze, o bohaterstwie, a przede wszystkim o miłości ojczyzny – podkreślił prezydent.

Uroczystości są częścią obchodów zbliżającej się 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Podczas uroczystości zapowiedziano m.in. wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy oraz wręczenie orderów i odznaczeń państwowych.


Prezydent weźmie udział w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego
Największa akcja zbrojna podziemia

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.


„Polska oddaje cześć wszystkim, którzy zginęli w służbie ojczyźnie”

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych