zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent do powstańców warszawskich: Jesteście bezcennym skarbem historii

11:21, 30.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– 75 lat minęło od czasu, kiedy młodzi ludzie w Warszawie, wreszcie – po latach tęsknot – mogli dzięki własnemu uporowi, bohaterstwu i odwadze, wyrwać się na wolność – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości odznaczenia weteranów, bohaterów Powstania Warszawskiego.


Podziel się:   Więcej

– Jesteście tak wielkim autorytetem, jesteście tak bezcennym skarbem historii, ale przede wszystkim niepodległości, że młodzi ludzie są gotowi przyjeżdżać z całej Polski, żeby móc pobyć, chociaż przez chwilę, w waszym otoczeniu, żeby móc doświadczyć waszej obecności, żeby móc posłuchać waszych słów, żeby móc wam służyć, tak jak wy przez dziesięciolecia służyliście Rzeczypospolitej na początku swojego życia, jako bardzo młodzi ludzie, narażając dla niej życie, tam, gdzie tak wiele sióstr, braci i przyjaciół zginęło - mówił prezydent, zwracając się do powstańców.

Podkreślił, że „Powstanie Warszawskie było wielkim aktem heroizmu”. – Ale kiedy dzisiaj wręczałem te Medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości, to mogłem tylko dziękować za tę właśnie niepodległość, tę którą dzisiaj mamy, tę w której dzisiaj żyjemy, także dzięki Powstaniu Warszawskiemu i jego bohaterom – dodał.

Obchody 75. rocznicy wybuchu powstania Warszawskiego z udziałem prezydenta
 
 
 
...
 
Jak mówił Prezydent, powstanie to był „jeden z tych wielkich kamieni rzuconych na szaniec budowania wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej”. – Zawsze było to wielkie marzenie o wolności. Po II wojnie światowej, kiedy Polska nie była w pełni suwerenna, nie była w pełni niepodległa, nie była w pełni wolna ten mit powstania cały czas trwał. W dużym stopniu jako zakazany, przecież tego doświadczyliście – zaznaczył.

Prezydent ocenił, że „dzisiaj właśnie dzięki tamtej walce mamy wolną Polskę, w pełni suwerenną, w pełni niepodległą”. – Od 15 lat możemy cieszyć się tym pomnikiem, jaki został w Warszawie zbudowany dzięki determinacji prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Warszawy, potem prezydenta Rzeczypospolitej – dodał.
Odznaczenia dla weteranów, bohaterów Powstania Warszawskiego

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe w związku z przypadającą w czwartek 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Otrzymali je powstańcy, pracownicy i współpracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego, instruktorzy harcerscy oraz osoby upowszechniające wiedzę o powstaniu..

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie został uhonorowany Andrzej Romocki ps. „Morro”, dowódca drugiej kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”, który zginął 15 września 1944 roku.

Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Halina Cieszkowska, ps. „Alika” oraz Jan Kulma. Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości prezydent odznaczył Jerzego Malczewskiego ps. „Wola”, a Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości: Tadeusza Brodowskiego oraz Annę Przytułę ps. „Koza”.

Odznaczenia za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o Powstaniu Warszawskim

Andrzej Duda wręczył też odznaczenia za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o Powstaniu Warszawskim oraz za działalność na rzecz krzewienia wiedzy o tradycji powstańczej wśród dzieci i młodzieży. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Janusz Bełza ps. „Bernard”.

Wśród wyróżnionych są też dziennikarze Polskiego Radia – Edyta Poźniak uhonorowana srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację wiedzy o Powstaniu Warszawskim na antenach publicznego nadawcy oraz Witold Banach, odznaczony brązowym Krzyżem Zasługi za rozmowy na antenie Polskiego Radia z uczestnikami powstania oraz współtworzenie cyklu „Kalendarium Powstania Warszawskiego”. Ponadto prezydent odznaczył dwanaście osób Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Pogrzeb kpt. Ryszarda Białousa ps. „Jerzy” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy
Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych