zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent do powstańców: Wasza walka i cierpienia nie były daremne

20:18, 01.08.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

Wasza walka i wasze cierpienia nie były daremne; uczynimy wszystko, żeby podobna tragedia już nigdy się nie powtórzyła - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników środowych uroczystości przed pomnikiem „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy.


Podziel się:   Więcej

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha odczytał list, w którym Andrzej Duda przypomniał, że Powstanie Warszawskie było „największą akcją zbrojnego podziemia w Europie okupowanej przez nazistowskie Niemcy oraz jedną z najbardziej dramatycznych batalii polskiego oręża”.

Prezydent zwrócił uwagę, że przez ponad dwa miesiące walk armia Polskiego Państwa Podziemnego dała przykład – jak zaznaczył – „wyjątkowego męstwa i hartu ducha”.

„Powstańcy nie ulegli ani miażdżącej przewadze sił nieprzyjaciela, ani pogardzie, z jaką Niemcy i ich sojusznicy łamali nie tylko ówczesne prawo wojenne, ale też podstawowe, uniwersale normy moralne” – napisał prezydent.

Zdaniem Dudy, by wiedzieć, przeciw komu wybuchło powstanie, należy poznać „prawdę o niemieckich zbrodniach w okupowanej Polsce oraz w jej stolicy”.


Godzina „W” w hołdzie tym, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim
„Uczynimy wszystko, żeby podobna tragedia już nigdy się nie powtórzyła”

„Rzeź Woli zapisała się w historii jako jedna z największych jednorazowych zbrodni na narodzie polskim w jego dziejach, a także jako jeden z największych i najokrutniejszych masowych mordów na ludności cywilnej podczas II wojny światowej. To wydarzenia, o których jako ludzie i jako Polacy nie potrafimy zapomnieć i nigdy nie zapomnimy” – podkreślił w liście prezydent.

„Wasza walka i wasze cierpienia nie były daremne. Uczynimy wszystko, żeby podobna tragedia już nigdy się nie powtórzyła” – podkreślił Duda.


Prezydent: składamy hołd tym, którzy zginęli w powstaniu, bo byli Polakami

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych