zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent do żołnierzy USA: wasza obecność jest dla Polski dobrym znakiem

15:57, 11.03.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Obecność sił USA w Polsce jest dla nas bardzo dobrym znakiem, oznacza bezpieczeństwo dla Polski, państw bałtyckich, dla tej części NATO - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z żołnierzami USA biorącymi udział w ćwiczeniu Defender-Europe 20 w Drawsku-Pomorskim (woj. zachodniopomorskie).


Podziel się:   Więcej

Prezydent w środę spotkał się z żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu Defender-Europe 20 w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. W spotkaniu brał udział także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

– Obecność znaczących sił USA w Polsce jest dla nas bardzo dobrym znakiem, dlatego, że oznacza bezpieczeństwo dla Polski, dla państw bałtyckich, dla tej części NATO – powiedział prezydent, kierując te słowa do żołnierzy USA. Jak mówił, to bezpieczeństwo wynika m.in. z tego, że ćwiczenie Defender-Europe pokazują w praktyce działanie artykułu piątego Traktatu Północnoatlantyckiego. Podkreślił, że ćwiczenie w „sposób widomy wzmacnia stałą amerykańska obecność” wojsk USA w Polsce.

Prezydent mówił też o tym, że ćwiczenia są największymi od 20 lat w tej części Europy – weźmie w nich udział 37 tys. zł. Dodatkowo równolegle prowadzane będą polskie ćwiczenie Anakonda. – Można mówić, że w istocie jest to ogromne militarne przedsięwzięcie realizowane przez NATO, na czele z armią USA na wschodniej flance Sojuszu – powiedział Andrzej Duda.
 
 
 
...
 
– To wielkie wyzwanie pod każdym względem - przede wszystkim komunikacyjnym i logistycznym. Obywa się po to, aby sprawdzić funkcjonowanie procedur, aby sprawdzić obiekty, sprawdzić możliwości komunikacyjne i infrastrukturalne – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda życzył ćwiczącym żołnierzom, aby zrealizowali wszystkie swoje zamierzenia. Amerykanom życzył miłego pobytu w naszym kraju; podziękował im też za obecność i służbę.

Ćwiczenie Defender-Europe 20 jest największym od 25 lat przerzutem wojsk amerykańskich ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Głównym założeniem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności amerykańskiej dywizji pancernej do przemieszczenia personelu i sprzętu z kontynentu amerykańskiego do Europy oraz sprawdzenie możliwości państw-gospodarzy do ich przyjęcia.

Prezydent spotka się z żołnierzami z DEFENDER-Europe 20

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
01-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych