zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Dopłaty bezpośrednie dla rolników powinny być na poziomie średniej UE

15:35, 20.09.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników powinny być na poziomie średniej Unii Europejskiej – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Przypomniał też, że w tej sprawie dobiegają końca negocjacje w UE w związku z perspektywą finansową na lata 2021-2027.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Duda w programie „Tydzień” w TVP1 był pytany o wyrównywanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników do poziomu, jaki jest w Europie Zachodniej. W 2019 r. średnie dopłaty bezpośrednie dla rolników w UE wynosiły 259 euro do hektara, natomiast Polacy otrzymywali ponad 200 euro.

– Chciałbym, żeby udało się je doprowadzić do tego, co nazywamy średnią Unii Europejskiej – odpowiedział prezydent, przypominając przy tym, że „takiego wyrównania, żeby wszyscy dostawali równo, nie będzie, bo nie ma takiego systemu, żeby wszyscy dostawali równo”.

– Dopłaty w różnych państwach Europy są zróżnicowane. Nie jest tak, że we wszystkich państwach na zachodzie Europy, wszyscy rolnicy równo dostają dopłaty, to znaczy równa jest kwota dopłat. Nie, dopłaty są związane z poziomem zarobków. Chciałbym, żeby dopłaty były wyrównane w tym znaczeniu, by odpowiadały temu, jakie są relacje do poziomu zarobków na zachodzie Europy – tłumaczył Duda.


Prezydent: Chcę, żeby rolnik czuł, że może liczyć na polskie państwo

Prezydent przypomniał też, że obecnie w UE negocjowana jest perspektywa finansowa na lata 2021-2027. – Negocjacje dobiegają końca, jeszcze różne mechanizmy mogą być tam zastosowane. Natomiast, generalnie, to jest 750 miliardów (złotych), które trafią do Polski. To jest ponad 140 miliardów (złotych) tylko na rolnictwo – mówił, przypominając także o korzyściach dla rolników z europejskich funduszy, które mają naprawić gospodarkę w związku z pandemią koronawirusa.


Prezydent Duda: Polska żywność jest naszą wizytówką
– Co ważne, już w tej chwili ruszają wypłaty dla tych rolników, którzy zostali poszkodowani pandemią koronawirusa. Mówimy tutaj przede wszystkim o gospodarstwach, które produkowały kwiaty, gospodarstwach mlecznych, mięsnych, gdzie produkuje się mięso drobiowe, wieprzowinę czy wołowinę. Te sektory pandemia koronawirusa, zwłaszcza na samym początku, bardzo mocno dotknęła, stąd kwota miliarda złotych przeznaczona na pomoc dla tych gospodarstw. Rolnicy mogą się już ubiegać o te pieniądze. Mam nadzieję, że to będzie dodatkowe wsparcie, to już w najbliższym czasie. Realizowane za zgodą Unii Europejskiej – dodał.


Prezydent: będą dodatkowe środki z UE dla polskich rolników poszkodowanych przez epidemię

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
24-10-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych