zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda bierze udział w szczycie klimatycznym

19:46, 22.04.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, KPRP, Twitter

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w dwudniowym wirtualnym szczycie klimatycznym, który w czwartek oficjalnie rozpoczął Prezydent USA Joe Biden. Polski przywódca zabierze głos podczas piątkowej debaty dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną.


Podziel się:   Więcej

Prezydent USA zaprosił prezydenta Polski do udziału w szczycie przywódców największych światowych gospodarek, poświęconym ochronie klimatu.

W szczycie biorą udział przywódcy 40 krajów, a także szefowie rządów lub państw z Chin, Rosji, Indii, krajów Zatoki Perskiej, Europy oraz azjatyccy sojusznicy USA.

– Prezydent Andrzej Duda będzie miał w piątek wystąpienie w debacie dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną – powiedział w ubiegłym tygodniu szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
Jak zaznaczył, Andrzej Duda zabierze głos, „dzieląc się doświadczeniem całego naszego regionu, bo będzie jedynym Prezydentem z naszej części Europy i jednym z zaledwie kilku z całej Europy, który został na ten szczyt zaproszony”.

Krzysztof Szczerski podkreślił, że Prezydent podczas szczytu przedstawi polskie koncepcje i doświadczenia w zakresie sprawiedliwej transformacji gospodarczej, kreowania nowych miejsc pracy w innowacyjnych przemysłach związanych z zieloną gospodarką oraz poruszy kwestie bezpieczeństwa energetycznego.


Prezydent Duda: Elektrownie atomowe trzeba zbudować


Prezydent: Chcemy do 2030 r. osiągnąć ponad 30 proc. energii z OZE
– Prezydent Duda zamierza również pokazać dobre pomysły, które realizowane są w pozostałych państwach regionu. W tym sensie jego wystąpienie na szczycie będzie miało charakter szerszego regionalnego przesłania – powiedział prezydencki minister.

W ostatnich dniach Andrzej Duda prowadził z liderami regionu rozmowy poprzedzające szczyt; rozmawiał z prezydentami: Słowenii Borutem Pahorem, Litwy Gitanasem Nausedą oraz Bułgarii Rumenem Radewem. W poniedziałek prezydent spotkał się z członkami Młodzieżowej Rady Klimatycznej.

Szczyt klimatyczny odbywa się w piątą rocznicę podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego.


Sałek: Polska ma bogate doświadczenia w kwestii sprawiedliwej transformacji


Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie klimatycznym