zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: Chcemy mieć granicę z wolną, niepodległą Białorusią

19:35, 08.12.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– My chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną, niepodległą Białorusią, której społeczeństwo, bratni naród sam decyduje o sobie – powiedział po spotkaniu ze Swiatłaną Cichanouską i liderami demokratycznej Białorusi prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

W czwartek w Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i liderami demokratycznej Białorusi.

Podczas konferencji prasowej prezydent podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że Polacy i Białorusini są „z jednego pnia kulturowego” i pomimo że jesteśmy różnymi narodami, to łączy nas tradycja, kultura i historia.

– Czas Bożego Narodzenia dla nas wszystkich oznacza zawsze to samo - rodzinne ciepło, wspaniałą, wyjątkową atmosferę, dobro, miłość. Doskonale rozumiemy, co dzieje się w sercu człowieka w momencie, w którym w tym czasie nie może być w swoim domu, nie może być w swojej ojczyźnie, jest w innym kraju, jak mówimy w Polsce – na obczyźnie. Nawet jeśli jest tam przyjmowany gościnie, z miłością i sympatią, ze zrozumieniem, to jednak nie jest w swoim domu i każdy z nas to dobrze czuje – mówił.Prezydent spotka się ze Swiatłaną Cichanouską
 
 
 
...
 
Prezydent Duda zaznaczył, że przybycie przedstawicieli białoruskiej opozycji do Belwederu jest przede wszystkim symbolem tego, że Polska przyjmuje ich całym swoim sercem. – Chciałbym, żebyście czuli, że jesteście u braci – dodał.

Prezydent podkreślił, że dla Polaków i dla Polski, jeśli jest gdzieś wolna, nieodległa, suwerenna Białoruś, to ona jest właśnie w tej demokratycznej opozycji.

– Jest w nas Polakach, którzy też mamy swoje historyczne doświadczenia, głęboka wiara, że walka się zakończy zwycięstwem Białorusinów, tych prawdziwych, którzy chcą wolnego, suwerennego państwa – zaznaczył Duda.Żaryn: Białoruś wspiera Rosję w wojnie informacyjnej przeciwko Zachodowi
– My chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną, niepodległą Białorusią, której społeczeństwo, bratni naród, sam decyduje o sobie. Nie chcemy mieć granicy z terytorium okupowanym, gdzie jest rosyjska armia, która zwalcza wolne, suwerenne społeczeństwo. Wspieramy was i będziemy was nadal wspierać w tym, żebyście swoją wolną, suwerenną, niepodległą ojczyznę odzyskali, ale póki to się nie stanie, zawsze jesteście tutaj u nas miel widziani i niech to zawsze będzie wasz drugi dom – podkreślił prezydent.Prezydent rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską m.in. o sytuacji na Białorusi
Odnosząc się do wojny w Ukrainie obiecał, że będzie czynił wszystko, by świadectwo, że prawdziwi Białorusini nie są z Rosjanami, nigdy nie pogodzą się z rosyjskim zniewoleniem i rosyjską okupacją, rosyjską dominacją i nie są częścią ruskiego miru, cały czas będzie przekazywane w świat.

Niech żyje wolna, suwerenna, niepodległa Białoruś – zakończył.PE: Wszystkie sankcje UE przeciwko Rosji muszą dotyczyć też Białorusi


Wicepremier Gliński: Musimy mówić, że na Białorusi jest dyktatura, a w Ukrainie - wojna

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych