zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: Jako członkowie NATO mamy z Turcją wspólne cele

18:18, 24.05.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Polska i Turcja jako członkowie NATO mają wspólne cele, głównym jest bezpieczeństwo naszych krajów i innych sojuszników - powiedział w poniedziałek w Ankarze prezydent Andrzej Duda. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wyraził przekonanie, że nadal będzie się rozwijała współpraca dwustronna m.in. gospodarcza i w dziedzinie obronności.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Duda, który spotkał się w poniedziałek w Ankarze z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem, zwrócił uwagę na podpisane podczas wizyty umowy, w tym o zakupie przez Polskę tureckich bezzałogowych statków powietrznych zdolnych przenosić uzbrojenie.

– Cieszę się, że działamy wspólnie w NATO, mając wspólne cele, tym głównym jest to, aby nasze państwa były bezpieczne i aby ograniczyć jakiekolwiek niebezpieczeństwa militarne w przestrzeni wokół naszych państw i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział prezydent RP.

Wyraził zadowolenie ze współpracy przemysłów zbrojeniowych obu krajów i zawartych umów, w tym umowy o współpracy w ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego oraz kontraktu na tureckie bezzałogowce.

Umowa, podpisana ze strony polskiej przez szefa MON Mariusza Błaszczaka, przewiduje zakup czterech zestawów taktycznego sytemu Bayraktar TB2 z 24 statkami powietrznymi, które przenoszą nie tylko wyposażenie rozpoznawcze, ale można je także uzbroić w pociski przeciwpancerne. Pierwszy zestaw ma zostać dostarczony w przyszłym roku.

Bezpieczeństwo i gospodarka. Prezydent z wizytą w Turcji
 
 
 
...
 
Prezydent zwrócił uwagę, że spotkanie odbywa się przed planowanym na 14 czerwca szczytem NATO, dodał, że rozmowa z prezydentem Turcji dotyczyła również bezpieczeństwa w rejonie Morza Czarnego, suwerenności i międzynarodowo uznanych granic Ukrainy oraz sytuacji w Syrii i Libii. Przypomniał, że w programie jego wizyty jest spotkanie z polskimi żołnierzami sojuszniczej misji wsparcia Turcji w nadzorze wschodniej granicy Sojuszu.

„Mam nadzieję, że niebawem wymiana gospodarcza Polski i Turcji sięgnie 10 mld dolarów rocznie”


Andrzej Duda wyraził nadzieję, że niebawem wymiana gospodarcza między Polską a Turcją osiągnie poziom 10 mld dolarów rocznie. Ocenił, że rosnąca współpraca gospodarcza daje w tej kwestii nadzieję.

– Tureckie firmy z powodzeniem od wielu lat działają na rynku polskim, w Polsce realizowanych jest wiele projektów inwestycyjnych chociażby w ramach Inicjatywy Trójmorza. Inwestycje drogowe – Via Carpatia, Via Baltica, inwestycje kolejowe, planowana budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i związana z tym rozbudowa sieci kolejowej i drogowej (...) to jest duże pole do popisu dla firm tureckich, ich udziału w przetargach, które będą prowadziły do realizacji tych inwestycji – powiedział polski prezydent.

Podkreślił, że chciałby również, aby „też polskie firmy mogły zająć poważne miejsce na rynku tureckim”.

Prezydent Erdogan: Polska jest dla Turcji strategicznym współpracownikiem


Polska jest dla nas strategicznym współpracownikiem – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu w Ankarze z prezydentem Andrzejem Dudą. Podkreślił, że wizyta Dudy umacnia „wielowiekowe kontakty” pomiędzy państwami.

Prezydent Turcji powiedział, że współpraca obu krajów będzie rozwijana, a podczas spotkania z prezydentem Dudą ustalili jej „ważne elementy”. Wśród nich wymienił wzajemna wymianę handlową, która powinna – według niego – osiągnąć wartość 10 mld USD. – W tej chwili jest to 6,5 mld USD – podał Erdogan. Wyraził przekonanie, że „uda się osiągnąć tę kwotę 10 mld USD”.

Erdogan mówił o rozwoju przemysłu obronnego. Wspomniał o udziale polskich specjalistów w pracach tureckiej fabryki samolotów oraz politechniki stambulskiej. – Niestety nie mogliśmy po tamtym wspólnym początku tego kontynuować, ale w tej chwili staramy się nadrobić te zaniedbania – powiedział prezydent Turcji.

Dodał, że jego kraj jest w czołówce dziesięciu państw na świecie zdolnych do projektowania i produkcji własnych statków powietrznych i morskich. Mówiąc o dronach bojowych, które Polska kupi od Turcji Erdogan ocenił, że są one „najlepsze wśród trzech krajów” NATO. – Będziemy się z Polską dzielić tą technologią. (...) Po raz pierwszy kraj, który należy do NATO kupił od nas bezzałogowe środki powietrzne. Ta współpraca w tym zakresie będzie coraz bardziej stała – zapewnił Erdogan.

Wymiana turystyczna


Zaznaczył ponadto, że cieszy go, iż Turcja jest dla Polaków popularnym kierunkiem wyjazdowym. Ocenił, że porozumienia pomiędzy oboma krajami zapewniają możliwość wymiany turystycznej. – Polacy będą mogli przyjeżdżać tu na wakacje, będą mogli spokojnie i bez żadnych trosk, i obaw spędzać tutaj czas – zapewnił prezydent Turcji.

Erdogan mówił też o wspieraniu przez Polskę starań Turcji w sprawie akcesji do UE. – Turcja swoją postawą i polityką prezentuje właściwy kierunek, a Polska nigdy nas nie opuszczała i odczuwaliśmy jej wsparcie – to, że kroczy obok nas – podkreślił.

Mówiąc o NATO ocenił, że Polska i Turcja są „wzorcowymi partnerami”. – Pracujemy nad architekturą bezpieczeństwa w tym regionie, w którym wojska NATO się znajdują, obydwa kraje mają w to wkład – powiedział Erdogan. Wyraził też wdzięczność za udział Polaków w misji NATO w Turcji. Poinformował, że Turcja wyśle do Polski samoloty w ramach misji Air Policing.

Para prezydencka z wizytą w Turcji

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
15-08-2022
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych