zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: Lututów odzyskuje należyty status

15:07, 13.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

– Jesteście polskimi patriotami z pokolenia na pokolenie; to miasto i ci ludzie nigdy nie wyrzekli się polskości, swojej tradycji, zawsze pamiętali skąd są i kim są – mówił prezydent Andrzej Duda w podczas uroczystości nadania praw miejskich miejscowości Lututów.


Podziel się:   Więcej

Podczas wystąpienia prezydent wskazywał, że Lututów po raz pierwszy otrzymał prawa miejskie w roku 1405 lub 1406. Jak podkreślił Andrzej Duda decyzją władz carskich w 1870 r. utracił je z powodu postawy mieszkańców Lututowa.

– Wiązało się z tym, że mieszkańcy tej ziemi byli powstańcami styczniowymi, byli z powstańcami styczniowymi, wspierali ich i twardo stawiali opór rusycyzacji i stawiali opór rosyjskiemu wtedy najeźdźcy (...) to właśnie za to, za ten opór, za pamięć tej bitwy, który w 1863 roku tutaj miała miejsce, w której poległo ponad 60 powstańców styczniowych – mówił prezydent.

Jak dodał, przechowywanie pamięci o tych ofiarach „znamionuje społeczność tego miasta i pokazuje kim państwo jesteście”. – Że jesteście Polakami, że jesteście polskimi patriotami z pokolenia na pokolenie, że to miasto i ci ludzie nigdy nie wyrzekli się polskości, swojej tradycji, zawsze pamiętali skąd są i kim są – oświadczył Duda.

Prezydent dziękował mieszkańcom miasta, za kultywowanie „tych wszystkich tak ważnych tutaj patriotycznych tradycji”. – Dziękuję za pamięć o powstańcach styczniowych, o bohaterach tej ziemi, o bohaterach tamtej bitwy. Ale dziękuję także za pamięć o tych, którzy za Polskę oddali życie, pomordowani w Katyniu – mówił prezydent.
 
 
 
...
 
Prezydent Andrzej Duda przywołując historię Lututowa przypomniał, że Lututów prawa miejskie utracił po powstaniu styczniowym.

Podkreślił, że to miasto i ci ludzie nigdy nie wyrzekli się polskości, swojej tradycji – zawsze pamiętali skąd są i kim są. – Za to chcę z całego serca podziękować, że mogę być dzisiaj z Państwem i cieszyć się z tego symbolicznego, ale jakże ważnego momentu, kiedy Lututów odzyskuje należyty status – zaznaczył Andrzej Duda.

W wystąpieniu Andrzej Duda odniósł się również do filmu „Małe miasto, wielcy ludzie”, który pokazano podczas uroczystości. Według niego obraz stanowi doskonałą wizytówkę i formę promocji Lututowa. – Nie dlatego, że pokazuje miasto, ale dlatego, że pokazuje ludzi, którzy są uśmiechnięci, są dumni, są pewni swego. Którzy wiedzą, po co są, że pracują, że są dumni ze swojej tradycji, ze swojego miasta, historii i z tego co robią – mówił. Jak podkreślił, to jest reklama miasta poprzez mieszkańców.

Prezydent zwrócił uwagę, że dla mieszkańców Lututowa rok 2020 zaczął się od sukcesu jakim jest odzyskanie praw miejskich. Wyraził też nadzieję, że na koniec roku mieszkańcy Lututowa będą mogli powiedzieć, że to odzyskanie tych praw przełożyło się na ich kolejne sukcesy.

Podziękował mieszkańcom za to, że pamiętają o niezwykłej tradycji budowania polskiego państwa poprzez służbę dla Rzeczpospolitej, która często kończyła się śmiercią. – To, że dzisiaj pamiętacie o tamtych bohaterach, to buduje Polskę i polskość w kolejnych pokoleniach, pokazując, że ta Polska jest tak ważna, że warto dla niej było oddać życie, po to, abyśmy mogli w niej dzisiaj trwać, żebyśmy mogli ją budować dalej, co jest naszym wielkim obowiązkiem i zobowiązaniem wobec tych, którzy za nią polegli – powiedział.

„Na nową przyszłość miejską Lututowa” prezydent przekazał na ręce burmistrza miasta flagę narodową.

– To jest symbol tak drogi naszym sercom. (…) Niech dla was nie będzie symbolem walki, tylko będzie symbolem pomyślności, rozwoju, szansy i sukcesu. Niech przemawiają przez ten nasz biało-czerwony sztandar trzy słowa: szansa, rozwój sukces, Niech taka będzie przyszłość Lututowa – zakończył swoje wystąpienie prezydent.

Wcześniej prezydent złożył wiązankę przed tablicą upamiętniającą mieszkańców gminy Lututów – ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Lututów jest jednym z czterech miast, które z nowym rokiem uzyskały prawa miejskie. Pozostałe to: Piątek - również w województwie łódzkim, Klimontów w województwie świętokrzyskim oraz Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim.

Lututów uzyskał lokację miejską przed 1406 rokiem, zdegradowany przed 1714 rokiem, ponowne nadanie praw miejskich w 1843 roku, degradacja w 1870 roku.

Lututów odzyskał prawa miejskie 1 stycznia 2020; jego granice obejmują obszary obrębów ewidencyjnych Lututów oraz Dębina, Jeżopole, Piaski i Żmuda, o łącznej powierzchni 1895,01 ha.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
25-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych