zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: Mam nadzieję, że głos prezydenta Zemana będzie nadal słyszalny

17:54, 24.01.2023;   autor: ansa;   źródło: PAP

Mam nadzieję, że prezydent Czech Milosz Zeman nie przechodzi na polityczną emeryturę w pełni tego słowa znaczeniu i że jego głos będzie nadal słyszalny w przestrzeni polityki, zarówno czeskiej, jak i europejskiej oraz transatlantyckiej – mówił we wtorek w Nachodzie prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Duda przyjechał do Nachodu, aby pożegnać się z Zemanem, który 8 marca kończy swoją drugą pięcioletnią kadencję prezydencką. – Mogę śmiało powiedzieć, że jest to bardzo sympatyczna i dobra znajomość, za co bardzo panu prezydentowi dziękuję. Dziękuję też za to, że przez te wszystkie lata dzielił się swoim ogromnym politycznym doświadczeniem, jakie ma z wielu pełnionych na przestrzeni – śmiało mogę powiedzieć – dziesięcioleci czeskiej polityki funkcji – powiedział Andrzej Duda.

Polski prezydent zaznaczył, że mają z Zemanem bardzo zbliżoną ocenę sytuacji w Ukrainie; obecnie w ich przekonaniu nie widać perspektyw na „spokojne polityczne zakończenie tego konfliktu", chyba że do tego rozwiązania skłoni strony jakiś bardzo poważny międzynarodowy partner, który będzie pełnił rolę mediatora.

Duda dodał, że rozumie, że Ukraińcy nie dopuszczają innej możliwości, jak tylko powrót do pełnego przestrzegania prawa międzynarodowego, czyli odzyskania przez nich kontroli nad wszystkimi swoimi ziemiami i wycofania się Rosjan ze wszystkich okupowanych terytoriów Ukrainy.

Prezydent wyraził wdzięczność, że on i jego żona zostali przyjęci przez czeską parę prezydencką na zakończenie służby Zemana w roli prezydenta Czech. Podkreślił, że w czasie jego prezydentury nie tylko bardzo dobrze współpracowali, ale też dobrze poznali się jako ludzie.

I mam nadzieję, że pan prezydent nie przechodzi na polityczną emeryturę w pełni tego słowa znaczeniu, tylko że jego głos będzie nadal słyszalny w przestrzeni polityki zarówno czeskiej, jak i polityki europejskiej i transatlantyckiej, bo jest to na pewno głos ważny i w każdym przypadku wart wysłuchania i wzięcia pod uwagę przy rozważaniu różnych kwestii – dodał Duda.


Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Dudy i Zemana
 
 
 
...
 
Podczas pożegnalnego spotkania w Nachodzie prezydenci rozmawiali też o współpracy bilateralnej, przede wszystkim w regionie przygranicza, i uczestniczyli w dyskusji z samorządowcami z obu stron granicy. Andrzej Duda zwrócił uwagę na role samorządów na obszarach euroregionów Nysa czy Glaciensis. – Mówiłem w tej dyskusji, że samorząd ma tutaj jakby dwie kwestie, które spędzają mu z całą pewnością sen z powiek. Z jednej strony wszyscy bardzo chcą, żeby te drogi zostały zrealizowane, te szlaki komunikacyjne pomiędzy Polską a Czechami połączone i aby można było sprawnie podróżować. Ale z drugiej strony jest zmartwieniem w momencie ich złączenia to, żeby potencjalni turyści, klienci nie ominęli tego regionu, nie pojechali dalej, tylko żeby się zatrzymali, w związku z czym pytanie: jak ich przyciągnąć? – mówił prezydent RP.

Po dyskusji w ratuszu w Nachodzie prezydenci z małżonkami odwiedzili położoną po polskiej granicy Kudowę. Tam rozmawiali podczas kolacji, która odbyła się bez udziału mediów.


Müller o Leopardach dla Ukrainy: Po konsultacjach z sojusznikami wyślemy do Niemiec notę

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych