zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: mamy powody do dumy z naszej flagi

12:48, 02.05.2016;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR

– Biało-czerwona flaga jest nasza, wspólna, jest wszystkich tych, którzy mieszkają w Polsce i wszystkich tych, którzy mieszkają poza granicami, a w sercach czują się Polakami – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

– Biało-czerwona flaga jest nasza, wspólna, jest wszystkich tych, którzy mieszkają w Polsce i wszystkich tych, którzy mieszkają poza granicami, a w sercach czują się Polakami – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

W uroczystości na dziedzińcu Belwederu z okazji Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą uczestniczyli m.in. małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz ministrowie rządu i parlamentarzyści.

– Cieszę się, że właśnie dziś, tu w Warszawie w Belwederze pod tą biało-czerwoną, którą przed chwilą podnieśliśmy na maszt mogę gościć moich rodaków przybywających z najdalszych zakątków świata. Cieszę się, bo ta biało-czerwona jest nasza. Jest wspólna, jest wszystkich tych, którzy mieszkają tu w Polsce. jest wszystkich tych, którzy mieszkają poza granicami a w sercach czują się Polakami – powiedział Duda.

„Wobec biało-czerwonych barw wszyscy jesteśmy równi”

– Kiedy idzie manifestacja wspierająca rządzących, niesie biało-czerwone flagi; kiedy idzie manifestacja wspierająca opozycję, też niesie biało-czerwone flagi; wszyscy są razem, wobec tych barw wszyscy jesteśmy równi – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że w Polsce, chodzimy z flagami, z dumą nosimy je w klapach marynarek, wszyscy niezależnie od poglądów.

– I to jest właśnie piękne, że kiedy idzie manifestacja wspierająca obecnie rządzących, niesie ze sobą biało-czerwone flagi. Kiedy idzie manifestacja wspierająca obecną opozycję, też niesie ze sobą biało-czerwone flagi. Kiedy idą na mecz reprezentacji Polski kibice, też niosą ze sobą biało-czerwone flagi, malują na biało-czerwony kolor twarze, niosą ze sobą szaliki biało-czerwone z napisem „Polska” – powiedział prezydent Duda.

– Wszyscy są razem, nikt nikomu, na szczęście, nie śmie odmówić tych biało-czerwonych barw, bo wobec tych barw wszyscy jesteśmy jednakowi i wszyscy jesteśmy równi. Tym barwom jesteśmy winni szacunek, szacunek dla flagi, szacunek dla godła, to ta flaga powinna być zawsze na pierwszym miejscu wśród innych – podkreślił.


Dzień Flagi: „25 lat wolności to dobry czas dla biało-czerwonej”
 
 
 
...
 
Wiceprzewodniczący Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech Piotr Małoszewski odbiera odznaczenie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Odznaczenia otrzymały osoby „godne, zasłużone dla ojczyzny”

Wcześniej prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom działającym na rzecz Polonii „za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych”.

Przedstawiciele organizacji harcerskich działających w kraju i za granicą otrzymali od Andrzeja Dudy biało-czerwone flagi.

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Piotr Małoszewski, profesor nauk o Ziemi, wiceprzewodniczący Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Emilia Chmielowa, działaczka polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie, współzałożycielka i prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie; Barbara Kukulska, prezes Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu, inicjatorka powstania Związku Sybiraków w Południowej Afryce; pośmiertnie Michał Bieniasz - artysta plastyk, prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Szwecji, prezes Związku Dziennikarzy Polskich na Wschodzie, członek zarządu Rady Uchodźctwa Polskiego (order odebrały żona i córka).

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Aleksander Oczak, działacz opozycji demokratycznej, współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia „Nasza Polonia” w Sydney, Tadeusz Smugała, wiceprezes zarządu głównego Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej, prezes miejscowego koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cierlicku Kościelcu.


Dzieci z Kęt z wizytą w premier Szydło. Wzięły udział w obchodach Dnia Flagi
Prezydent Andrzej Duda na dziedzińcu Belwederu (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Prezydent do Polonii: dbacie, by polskie dzieci uczyły się rodzimego języka

– W wielu dziedzinach – edukacji, kultury – dbacie o to, by polskie dzieci i młodzież mogły się uczyć rodzimego języka oraz rodzimej historii – powiedział prezydent Andrzej Duda, zwracając się do rodaków odznaczonych wcześniej z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

– Wręczając dzisiaj te odznaczenia, m.in. dziękowałem państwu, właśnie w imieniu Rzeczypospolitej jako prezydent, za waszą działalność dla Polaków za granicą. W wielu dziedzinach – w dziedzinie edukacji – gdzie dbacie o to, by polskie dzieci, polska młodzież mogła uczyć się rodzimego języka, mogła uczyć się rodzimej historii, by mogła w ten sposób budować swoje korzenie, swoją tożsamość, pogłębiać swój związek z ojczyzną – podkreślił prezydent podczas uroczystości na dziedzińcu Belwederu.

Jak dodał chodzi także o kulturę i naukę. – Przysparzając w ten sposób chwały Polsce i budując (...) tożsamość, pamięć, wszystko to, co ważne i powoduje, że Polska pozostaje w sercach – zaznaczył.

– I potem to młode pokolenie przekazuje ją z kolei swoim dzieciom. Przekazuje dlatego, że jest przekonane, że to sprawa ważna. Jest przekonane, bo tak zostało nauczone przez swoich rodziców, przez nauczycieli, przez wszystkich tych ludzi, Polaków, z którymi zetknęli się właśnie w instytucjach polskiej kultury, a także w instytucjach naukowych. Bardzo za to dziękuję – podkreślił Andrzej Duda.


Jest pierwsza inicjatywa legislacyjna prezydenta RP z zakresu oświaty polonijnej
Podniesienie flagi państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Dzień Flagi obchodzimy od 12 lat

Dzień Flagi RP to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 r., by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. Właśnie 2 maja, w 1945 r., polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie.

Data ta nawiązuje też do czasów PRL. Dzień po Święcie Pracy, obchodzonym 1 maja, władze nakazywały usuwać flagi państwowe, by nie upamiętniać w żaden sposób zakazanego przez komunę Święta Konstytucji 3 Maja.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.


Radosny patriotyzm Polaków w Święto Flagi

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
16-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych