zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda miał wykonany test na koronawirusa. Wynik jest pozytywny

19:14, 24.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Prezydent Andrzej Duda miał wykonany w piątek test na obecność koronawirusa; wynik okazał się pozytywny – poinformował w sobotę na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Jak zaznaczył, prezydent czuje się dobrze.


Podziel się:   Więcej

„Zgodnie z zaleceniami wczoraj prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny. Prezydent czuje się dobrze. Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami medycznymi” – podał Spychalski.

Prezydent Andrzej Duda przebywa obecnie w izolacji – przekazał na Twitterze sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Napisał też: „Prowadzone jest przez GiS postępowanie. Działamy zgodnie z przepisami i wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego”.

„Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami medycznymi” – informował wcześniej Spychalski. Dodał, też, że „w związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u Prezydenta RP, udaje się na kwarantannę”.

Spychalski: Prezydent Duda jest badany tak jak każda osoba w Polsce
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w sobotę w radiowej „Trójce” podkreślił, że prezydent Duda w piątek późnym wieczorem otrzymał wynik testu na koronawirusa. – Prezydent przebywa w domowej izolacji, czuje się dobrze, można go uznać za przypadek bezobjawowy, tzn. te symptomy są bardzo delikatne, jeśli w ogóle występują – powiedział minister.

Dodał, że teraz, zgodnie z przepisami, dochodzenie epidemiologiczne wskaże osoby z kontaktu, które powinny udać się na kwarantannę po ostatnich spotkaniach z prezydentem.

– Ale to jest decyzja już nie administracyjna Kancelarii (Prezydenta) tylko decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego. Chodzi o to, żeby wskazać ewentualny zakres czasowy tych spotkań, które podlegają później nadzorowi epidemiologicznemu. Więc czekamy na decyzje odpowiednich służb sanitarnych – powiedział Szczerski.


Prezydent: Szpital na Stadionie Narodowym ma stanowić zabezpieczenie
Szczerski zapewnił, że w Kancelarii Prezydenta RP są odpowiednie procedury na wypadek zakażenia koronawirusem, obiecał też regularne informowanie o kolejnych etapach dochodzenie epidemiologicznego i o stanie zdrowia prezydenta.

Szczerski dodał, że rozmawiał z prezydentem w późnym wieczorem w piątek, około północy. – Czuł się wtedy dobrze, więc myślę, że wszystko na razie przebiega bardzo łagodnie – zaznaczył minister.

Jak podkreślił, Duda przeszedł test na koronawirusa, ponieważ takie było zalecenie po aktywnościach prezydenta z tego tygodnia. – Nie było objawów, więc dlatego też, można powiedzieć, że to jest przypadek zakażenia, póki co bezobjawowego – powiedział Szczerski.

W związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u prezydenta Dudy na kwarantannę udał się jego rzecznik Błażej Spychalski.


Premier Morawiecki na kwarantannie. Miał kontakt z zakażonym