zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: Mój cel to podnoszenie jakości życia w Polsce

18:29, 25.04.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Resort rolnictwa dysponuje pieniędzmi na ewentualne wsparcie dla rolników; w razie suszy będą oni mogli liczyć na pomoc rządu – powiedział w czwartek w Łosicach prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział też starania o systematyczne podnoszenie emerytur.


Podziel się:   Więcej

Podczas spotkania z mieszkańcami Łosic (woj. mazowieckie), odnosząc się do rolniczych tradycji regionu Duda poinformował, że przed czwartkową wizytą rozmawiał z szefem MRiRW Janem Krzysztofem Ardanowskim.

Ten prosił go, aby przekazać, że polski rząd walczy w UE o większe niż pierwotnie przewidywano pieniądze na wspólną politykę rolną i że „wygląda na to, że skończy się to sukcesem”, a „w stosunku do pierwotnych propozycji przedstawionych przez Komisję Europejską te pieniądze rzeczywiście będą większe”.

– Ale prosił mnie o jeszcze jedno, powiedział mi: wiesz, ludzie widzą, jaka jest pogoda i obawiają się, że będzie, jak w zeszłym roku, że będzie susza; powiedz im, że cały czas monitorujemy sytuację, że instytut w Puławach ją bardzo wnikliwie monitoruje i że ja mam środki, które zabezpieczają ewentualne wsparcie, żeby pracowali spokojnie i się nie martwili, że w razie czego pomoc będzie. Prosił mnie, żebym to bardzo mocno tutaj powiedział - że w razie czego rolnicy będą mogli liczyć na pomoc rządu – mówił prezydent.


Prezydent Duda: Chcemy równego rozwoju państwa

 
 
 
...
 
„Będziemy się starali systematycznie podnosić emerytury"

Duda nawiązał także do elementów tzw. piątki PiS, w tym rozszerzenie programu 500 plus tak, by świadczenie przysługiwało już na pierwsze dziecko – nad którym prace toczą się w Sejmie – oraz do podpisanej przez siebie dwa dni wcześniej ustawy o jednorazowym wsparciu emerytów – tzw. świadczeniu Emerytura plus.

Zwrócił uwagę, że koszt tego świadczenia dla emerytów wyniesie ok. 11 mld zł, co pokazuje - według niego – „jak bardzo trudną sprawą jest stałe znaczące podwyższenie emerytur”. – Ale ja rozmawiałem z panem premierem, rozmawiałem z panią minister Elżbietą Rafalską i będziemy się starali te emerytury systematycznie podnosić – zadeklarował prezydent.

Duda zaznaczył, że intencją władz jest podnoszenie emerytur w „systemie kwotowym”, ponieważ „ta pomoc zwłaszcza jest potrzebna tym, którzy otrzymują najniższe świadczenia”.

– Mam nadzieję, że to, co państwo dostaniecie już w przyszłym miesiącu pomoże załatwić przynajmniej część spraw życiowych, które gdzieś tam czekają na załatwienie, które gdzieś zalegają, że przyczyni się do poprawienia jakości życia, ale mam nadzieję, że będziemy także w stanie podnosić te emerytury w przyszłości i mam nadzieję, że być może w przyszłym roku, przy dobrej sytuacji budżetowej znów będzie możliwe jednorazowe świadczenie dla emerytów – dodał prezydent.


Prezydent podpisał ustawę o świadczeniu Emerytura plus

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
23-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych