zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: Na politykę klimatyczną trzeba patrzeć realnie

12:43, 03.12.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

– Aby zagwarantować, że proces przejścia do gospodarki niskoemisyjnej będzie miał charakter solidarny i sprawiedliwy, konieczny jest dialog społeczny – powiedział w poniedziałek w Katowicach prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Podczas zainagurowanego w stolicy Górnego Śląska Szczytu Klimatycznego ONZ COP24 prezydent zaprezentował główne tezy Śląskiej Deklaracji ws. Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji. Jej przedstawienie jest jednym z głównych wydarzeń pierwszego dnia Szczytu. W deklaracji mowa o transformacji, która pozwoli ochronić klimat przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy.

Andrzej Duda podkreślił w swoim wystąpieniu, że Porozumienie Paryskie zrodziło się z „odpowiedzialnego podejścia do dialogu”, zaś w Katowicach, dzięki zaangażowaniu uczestników COP24, otrzyma ono konkretne wytyczne. Prezydent zaznaczył, że porozumienie stawia m.in. cel znalezienia równowagi pomiędzy emisjami dwutlenku węgla i jego pochłanianiem przez ekosystemy.

– Z takiego podejścia do dialogu zrodziła się również Śląska Deklaracja o Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji; deklaracja, która dopełnia Porozumienie paryskie o niezwykle istotny aspekt społeczny – wyjaśnił prezydent RP.

– Aby zagwarantować, że proces przejścia do gospodarki niskoemisyjnej będzie miał charakter solidarny i sprawiedliwy, konieczny jest dialog społeczny. Solidarny i sprawiedliwy to znaczy taki, w którego centrum znajduje się człowiek; taki, który obok konieczności ograniczania emisji uwzględnia konieczność zwalczania ubóstwa, wykluczenia i marginalizacji społecznej oraz włączenia wrażliwych grup obywateli w proces kształtowania polityk publicznych – podkreślił Duda.


Prezydent Duda: Wdrożenie Porozumienia paryskiego to szansa na zrównoważony rozwój świataOtwarcie Szczytu klimatycznego COP24 z udziałem prezydenta i sekretarza generalnego ONZ
 
 
 
...
 
„Dynamiczne zmiany klimatu stanowią jedno z największych zagrożeń naszych czasów”

Prezydent zauważył, że dynamiczne zmiany klimatu mają wpływ na wszystkie obszary kuli ziemskiej. – Dynamiczne zmiany klimatu stanowią jedno z największych zagrożeń naszych czasów; w wielu miejscach na Ziemi jesteśmy świadkami dynamicznych, wręcz ekstremalnych zjawisk pogodowych - mogą to być zarówno coraz częstsze i obfitsze opady deszczu czy też ciężkie fale upałów i susz – wyliczał Duda.

Przypomniał, że choć Polska leży w umiarkowanej strefie klimatycznej, tegoroczna susza spowodowała w kraju straty o wartości 3,6 mld zł, czyli 830 mln euro. – Klęska dotknęła 130 tys. gospodarstw i zniszczyła 3,5 mln hektarów upraw – mówił prezydent.

– Dlatego niezwykle istotne jest, abyśmy w obliczu stojących przed nami wyzwań w obszarze zmian klimatu współdziałali w możliwie najszerszej koalicji, obejmującej podmioty tak rządy i organizacje międzynarodowe, jak również społeczeństwo obywatelskie, podmioty z sektora biznesu czy związki zawodowe. Ta synergia współdziałania różnych podmiotów może zrodzić się jedynie na drodze dialogu – zaznaczył prezydent, namawiając do wypracowania rozwiązań typu win-win, gdzie nie ma przegranych.

Przedstawienie deklaracji ws. solidarnej i sprawiedliwej transformacji było kolejnym, po oficjalnej inauguracji, punktem poniedziałkowych obrad Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach. Tezy deklaracji przedstawiono podczas sesji plenarnej z udziałem głów państw i szefów rządów, którzy przybyli na Szczyt.Prezydent: Negocjacje podczas szczytu w Katowicach będą bardzo trudne
„Polacy rozumieją, czym jest wielka zmiana społeczna”

– Polacy doskonale rozumieją, co oznacza wielka zmiana społeczna i w ostatnich latach zrobili wiele na rzecz środowiska – przekonywał podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że obok konieczności ograniczania emisji gazów konieczne jest także ograniczanie ubóstwa, wykluczenia i marginalizacji społecznej.

W swoim przemówieniu na szczycie COP24 prezydent odwołał się historycznego polskiego dziedzictwa, według którego sprawiedliwością nazywano nie prawo silniejszego, ale to, co sprzyja najsłabszym. Przywołał też ruch Solidarności, którzy w sposób pokojowy przyczynił się do odzyskania przez Polskę wolności, a za swój cel obrał walkę o prawa pracownicze i socjalne oraz możliwość zrzeszania się w wolne związki zawodowe.

– Dzisiaj, czyniąc deklarację o sprawiedliwej i solidarnej transformacji, jednym z głównych punktów programu polskiej prezydencji COP24, odwołujemy się zarówno do dziedzictwa Solidarności, jak i prastarych polskich ideałów – zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że Polacy doskonale rozumieją, co oznacza wielka zmiana społeczna – jakie ten proces niesie korzyści, ale też jakie stawia wyzwania i koszty. – W ciągu ostatnich 30 lat przeszliśmy długą drogę od gospodarki centralnie planowanej - z nieefektywnym przemysłem i słabo rozwiniętym sektorem usług – do gospodarki rynkowej, znajdującej się w gronie państw rozwiniętych – przypomniał Duda.


Jak poprawić skuteczność działań na rzecz klimatu? Szczyt COP24 od niedzieli w Katowicach
„Polska z pięciokrotną nadwyżką wykonała swój cel redukcyjny”

Prezydent dodał, że jednym z ciągle aktualnych wyzwań jest pogodzenie wzrostu gospodarczego z dbałością o środowisko. Przekonywał, że po 1989 r. w Polsce dokonał się jeden z największych postępów w dziedzinie efektywnego wykorzystania energii i poprawy jakości środowiska, do czego przyczynił się głównie sektor energetyki i przemysłu.

– Od wielu lat obserwowane jest również zmniejszenie zużycia węgla kamiennego i brunatnego jako źródeł energii na rzecz paliw ropopochodnych, udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto systematycznie rośnie i przekroczył w 2016 r. 11 proc. – powiedział Duda.

– Polska z pięciokrotną nadwyżką wykonała swój cel redukcyjny określony w protokole z Kioto, zmniejszając krajową emisję gazów cieplarnianych o ok. 30 proc. w stosunki do roku bazowego – 1989 – mówił.


Prezydent: Polska ws. polityki klimatycznej może chodzić z podniesionym czołem
„Na politykę klimatyczną trzeba patrzeć realnie, nie tworząc zagrożeń dla społeczeństw”

Państwa muszą patrzeć na politykę gospodarczą i klimatyczną w sposób realny; wypośrodkować je, aby nie tworzyć zagrożeń dla swoich gospodarek, a przez to i społeczeństw – ocenił prezydent Andrzej Duda, prezentując tezy Śląskiej Deklaracji o Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji.

– Wyzwania te są obecne np. tutaj, na Śląsku, gdzie górnictwo węgla kamiennego przez dziesięciolecia było i jest ważnym czynnikiem rozwoju, zapewniając paliwo gospodarce i stabilne miejsca pracy. Chodzi więc również o to, aby przejście do gospodarki niskoemisyjnej nie niosło zagrożenia dla bezpieczeństwa ekonomicznego państwa i o dostarczenie zaufanych nośników energii – zastrzegł Duda.

– Innymi słowy państwa muszą patrzeć na politykę gospodarczą i klimatyczną w sposób realny, to znaczy w pewien sposób wypośrodkować je tak, aby nie tworzyć zagrożeń dla swoich gospodarek, a przez to i społeczeństw – uściślił.

Prezydent podkreślił, że „wybór nie jest między pracą a środowiskiem naturalnym, a pomiędzy tym czy zachowamy oba, czy żadne z nich”. – Sprawiedliwa transformacja powinna być rozumiana jako narzędzie wspierające politykę klimatyczną, a nie jej alternatywę – wyjaśnił.

– Uwzględnienie aspektu społecznego transformacji oraz bezpieczeństwa ekonomicznego państwa na drodze do gospodarki niskoemisyjnej jest kluczowe dla uzyskania społecznej aprobaty dla zachodzących zmian. Polityki publiczne mające na celu ograniczanie emisji często napotykają na opór społeczny, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą im programy zapewniające bezpieczeństwo dla pracowników, których miejsca pracy ulegać będą przekształceniom – przypomniał Duda.

„Robimy kolejny krok w celu osiągnięcia założeń Porozumienia paryskiego”

Jak dodał, sprawiedliwa transformacja ma zapewnić warunki do życia w zdrowym i czystym środowisku, ale także bezpieczeństwo ekonomiczne i energetyczne. – Z tych względów polityka sprawiedliwej transformacji powinna stanowić kwestię żywotną dla rządów, partnerów społecznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego i wymaga dialogu między nimi – zaakcentował.

Duda ocenił, że same Katowice to miejsce, gdzie tocząca się sprawiedliwa transformacja okazuje się sukcesem; gdzie wysiłki na rzecz zapewnienia bardziej zrównoważonej przyszłości odbywają się równolegle ze stałym wzrostem gospodarczym i poprawiającym się dobrobytem lokalnej populacji.

– Jestem przekonany, że przyjmując Śląską Deklarację o Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji robimy kolejny krok w celu osiągnięcia założeń Porozumienia paryskiego. Aby tego dokonać konieczne jest stworzenie takiego modelu rozwoju, w ramach którego ograniczanie emisji odbywało się będzie przy jednoczesnym ograniczaniu ubóstwa i tworząc nowe, dobrej jakości miejsca pracy – zdiagnozował Duda.

– W tym względzie konieczne jest współdziałanie polityków, ekspertów, naukowców i ludzi biznesu, pracujących ramię w ramię dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i neutralności klimatycznej, do czego państwa gorąco zachęcam – skonkludował.Prezydent: Liczę, że efektem szczytu w Katowicach będzie deklaracja solidarności

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
12-08-2020
  • 14. posiedzenie Senatu – dzień drugi 09:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych