zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Ponawiam zobowiązanie, by strzec prawdy o tym, co wydarzyło się w Auschwitz

18:38, 27.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Nie wolno nam nigdy zapomnieć o zbrodni Holokaustu, której Auschwitz jest głównym miejscem i symbolem – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek w Oświęcimiu z udziałem ponad 60 delegacji z całego świata odbywają się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau organizowane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Andrzej Duda rozpoczął swoje wystąpienie podczas uroczystości od przywołania cytatu z opowiadania Tadeusza Borowskiego, więźnia obozu.

– Mija 75 lat, już trzy pokolenia, od tamtego dnia, 27 stycznia 1945 roku, kiedy kilka tysięcy więźniów Auschwitz, wycieńczonych okrucieństwem oprawców, niewolniczą pracą, głodem i chorobami, doczekało wyzwolenia przez żołnierzy Armii Czerwonej – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– My w Polsce dobrze znamy prawdę o tym, co się tu działo, bo opowiadali nam to nasi rodacy, którym Niemcy wytatuowali obozowe numery – powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, „mija 75 lat od zakończenia tego potwornego, przerażającego, zbrodniczego koszmaru, który w tym miejscu rozgrywał się przez blisko pięć lat” .

– Mijają już prawie trzy pokolenia od tamtego dnia, 27 stycznia 1945 roku, kiedy kilka tysięcy więźniów – wycieńczonych okrucieństwem oprawców, niewolniczą pracą, głodem i chorobami – doczekało się wreszcie wyzwolenia przez żołnierzy Armii Czerwonej – podkreślił.


Prezydent: Mam nadzieję, że nie będzie więcej prób zakłamywania historii – o to apelujemy
 
 
 
...
 
„Składamy hołd 6 milionom Żydów zamordowanych w Auschwitz i innych miejscach kaźni”

– Składamy hołd wszystkim sześciu milionom Żydów, zamordowanych w Auschwitz oraz innych obozach, gettach, miejscach kaźni – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że na rocznicowych uroczystościach obecni są „ostatni żyjący ocaleni, którzy przeżyli piekło Auschwitz”. – Ostatni z tych, którzy na własne oczy widzieli Zagładę. Wśród nich ci, którzy doświadczyli losu narodu żydowskiego, o którym mówi Psalm 44: „zabijają nas przez cały dzień, uważają nas za owce prowadzone na rzeź” – powiedział prezydent.

Jak podkreślił, 61 delegacji z całego świata zgromadziło się w poniedziałek w 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, aby wspólnie uczcić Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.

– Stajemy przed bramą obozu, w którym śmierć poniosło najwięcej ofiar i który stał się symbolem Zagłady. Składamy hołd wszystkim sześciu milionom Żydów, zamordowanych w tym oraz innych obozach, gettach, miejscach kaźni, na ulicach miast, miasteczek – powiedział prezydent.


Jak zaznaczył, „ludobójstwo, popełnione tutaj przez funkcjonariuszy hitlerowskiej III Rzeszy, pochłonęło ponad milion trzysta tysięcy istnień ludzkich”. Podkreślił, że „byli wśród nich Polacy, Romowie, jeńcy sowieccy – ale przede wszystkim Żydzi, których zgładzono tu przeszło milion sto tysięcy".


Prezydent: żądamy powrotu do pełnej integralności terytorialnej Ukrainy
„Holokaust, którego Auschwitz jest głównym miejscem i symbolem, był zbrodnią wyjątkową”

– Nie wolno nam nigdy zapomnieć o zbrodni Holokaustu, której Auschwitz jest głównym miejscem i symbolem – powiedział Andrzej Duda.

– Holokaust, którego Auschwitz jest głównym miejscem i symbolem, był zbrodnią wyjątkową w całych dziejach ludzkości. Nienawiść, szowinizm, nacjonalizm, rasizm, antysemityzm przybrały tu postać masowego, zorganizowanego, metodycznego mordu. Nigdy indziej ani nigdzie indziej nie przeprowadzono eksterminacji ludzi w podobny sposób – oświadczył polski przywódca.

Jak podkreślił, Żydzi z Polski, Węgier, Francji, Holandii, Grecji i innych okupowanych krajów w całej Europie byli tu przywożeni bydlęcymi wagonami, poddawani selekcji i pozbawiani całego mienia.


– I w ogromnej większości natychmiast zabijani w komorach gazowych. I spalani w krematoryjnych piecach. Wszystko to trwało zaledwie godziny, kwadranse, minuty. Fabryka śmierci przez lata pracowała z pełną mocą. Dymiły kominy, przetaczały się transporty. Ludzie szli i szli, tysiącami. Na śmierć. Wszystko to dzisiaj trudno objąć umysłem. Ogrom dokonanej tu zbrodni przeraża. Ale nie wolno nam odwracać od niej oczu. Nie wolno nam o niej nigdy zapomnieć – podkreślił prezydent.

Jak dodał, kiedy zbliżał się front, który miał położyć kres zbrodni, sprawcy usiłowali zatrzeć jej ślady; niszczyli budynki i dokumentację ludobójstwa. – Zgładziwszy miliony, chcieli unicestwić także i pamięć o nich. To się jednak nie udało. Uratowani zostali świadkowie, z których ostatnimi jesteście wy, czcigodni Ocaleni. I zachowane zostało to miejsce - materialny dowód i symbol Holokaustu – zaznaczył Andrzej Duda.


Prezydenci Polski i Izraela oddali hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu
„Ponawiam zobowiązanie, by strzec prawdy o tym, co wydarzyło się w Auschwitz”

– W imieniu Rzeczypospolitej, która podejmuje wszelkie starania o zachowanie terenu Auschwitz oraz innych miejsc Zagłady znajdujących się na naszych ziemiach, ponawiam zobowiązanie: zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, że ma „przywilej i zaszczyt” ponowić zobowiązanie, by „zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło”.

Jak podkreślił, Polacy przyjęli to zobowiązanie na siebie już wtedy, kiedy dokonywał się Holokaust, „kiedy nasi poprzednicy z narażaniem własnego życia nieśli ratunek mordowanym Żydom, jako pierwsi nieśli światu prawdę o Zagładzie i domagali się reakcji od światowych mężów stanu”.

Zaznaczył, że „współcześni Polacy – również ze względu na pamięć o naszych bohaterskich rodakach, takich jak Witold Pilecki i Jan Karski” – konsekwentnie trwają w tym zobowiązaniu.

Prezydent zaznaczył, że ponawia je „w imieniu Rzeczypospolitej, która pierwsza stała się celem agresji nazistowskich Niemiec, której terytorium znalazło się pod okupacją a naród został poddany terrorowi, która stworzyła największy w Europie konspiracyjny ruch oporu przeciwko niemieckiej III Rzeszy, której żołnierze walczyli z Niemcami na wszystkich frontach II wojny światowej od jej pierwszego do ostatniego dnia, której sześć milionów obywateli zginęło z rąk hitlerowców, w tym trzy miliony Żydów i która podejmuje wszelkie starania o zachowanie tego miejsca – terenu obozu Auschwitz - oraz wszystkich innych miejsc Zagłady, byłych niemieckich obozów, znajdujących się na naszych ziemiach”.


Andrzej Duda zaprosił zgromadzonych na uroczystościach przedstawicieli innych państw i narodów, a także instytucji międzynarodowych „i wszystkich ludzi dobrej woli na całym świecie do udziału w tym dziele”.

– Niech będzie to nasze wspólne zobowiązanie, podjęte w obliczu ostatnich Ocalonych i Świadków: nieść dalej w przyszłość przesłanie i przestrogę dla całej ludzkości, które płyną z tego miejsca – powiedział.
„Fałszowanie historii, instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz to bezczeszczenie pamięci ofiar”

– Fałszowanie historii II wojny światowej, zaprzeczanie zbrodniom ludobójstwa i negowanie Holokaustu oraz instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz dla jakichkolwiek celów to bezczeszczenie pamięci ofiar – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– Prawda o Holokauście nie może umrzeć. Pamięć o Auschwitz musi trwać, żeby Zagłada nigdy więcej w historii świata się nie powtórzyła – oświadczył prezydent podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.Premier: nie możemy pozwolić na zafałszowanie historii zbrodni w Auschwitz-Birkenau
„75 lat od zakończenia potwornego, przerażającego, zbrodniczego koszmaru”

Uroczystość odbyła się w ogromnym namiocie ustawionym przy bramie wejściowej byłego Auschwitz II-Birkenau w taki sposób, że front historycznej budowli znalazł się w jego wnętrzu. Może on pomieścić ok. 3 tys. osób.

Gości powitał prezydent Andrzej Duda, któremu towarzyszyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Główne przesłanie wygłosiło czworo byłych więźniów niemieckich obozów: Batszewa Dagan, Elza Baker, Marian Turski i Stanisław Zalewski.

Głos zabiorali również: Ronald Lauder w imieniu „Filarów Pamięci”, czyli prywatnych darczyńców wspierających Fundację Auschwitz-Birkenau, której celem jest zachowanie autentyzmu Miejsca Pamięci dla przyszłych pokoleń, a także dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.


Uroczystość zwieńczyły wspólne modlitwy chrześcijan i Żydów, po których delegacja byłych więźniów oraz szefowie reprezentacji państwowych przeszli wzdłuż rampy w byłym obozie Birkenau do pomnika ofiar obozu, znajdującego się pomiędzy ruinami dwóch największych krematoriów. Tam złożyli znicze będące wyrazem pamięci zgładzonych i hołdem dla nich.

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.


Uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych