zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda o prezydencie elekcie Nausedzie: Łączą nas wspólne poglądy

10:43, 12.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda powiedział litewskiej telewizji publicznej LRT, że z prezydentem elektem Litwy Gitanasem Nausedą, który w piątek zostanie zaprzysiężony, łączą go konserwatywne poglądy i stosunek do tradycji, zaś oba kraje mają podobną przeszłość.


Podziel się:   Więcej

– Z tego, co wiem, na wiele spraw mamy podobny pogląd. (...) Pan prezydent jest bardziej politykiem konserwatywnym, konserwatywny również jest w stosunku do otaczającej rzeczywistości – powiedział prezydent Duda w wyemitowanym w czwartek wieczorem wywiadzie.

W piątek prezydent elekt Nauseda zostanie zaprzysiężony, a w przyszły wtorek z pierwszą zagraniczną wizytą uda się do Warszawy.

W ocenie polskiego prezydenta, stan stosunków obu krajów od pewnego czasu jest dobry. – Bardzo się ucieszyłem, gdy usłyszałem, że pan prezydent (Litwy) z pierwszą wizytą uda się do Warszawy – powiedział Duda.

Ocenił, że „to wyraźnie wskazuje na stosunek pana prezydenta do naszego sąsiedztwa, do naszej wspólnej sprawy – wzajemnych stosunków, które są dla mnie bardzo ważne”.

– Ważne, by stosunki Polski i Litwy oraz naszych społeczeństw były jak najlepsze, by granica nas nie dzieliła (...), gdyż obok siebie żyją narody, które łączy wspólna wielka historia i które przyjaźnią się – zaznaczył.


Gitanas Nauseda nowym prezydentem Litwy. Chce pogłębiać relacje z Polską
„Rozumiemy się nawzajem”

Duda powiedział, że odczuwa wsparcie Litwy w Unii Europejskiej, co w jego opinii jest związane ze wspólną przeszłością, gdy oba kraje nie z własnej woli należały do bloku sowieckiego.

– Niestety, mamy to dziedzictwo, dlatego rozumiemy się nawzajem – mówił, podkreślając, że należy usunąć pewne elementy, by „nasza demokracja była normalna, by bylibyśmy swobodnie funkcjonującym państwem, państwem współczesnym, bez starych klanów z czasów komunistycznych”.

Zdaniem prezydenta Polski, oba kraje powinny współpracować realizując projekty transportowe i energetyczne, a także dążyć do zwiększenia obecności sił NATO w regionie.


Litewski historyk: Nasza droga do Europy prowadzi przez Polskę

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych