zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: Obecność Polski w RB ONZ to unikalna szansa na budowanie pokoju

19:26, 17.05.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

– Obecność Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest unikalną szansą na to, aby przyczyniać się do budowy światowego pokoju oraz bezpieczeństwa – oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, tylko przestrzeganie i egzekwowanie prawa międzynarodowego może zabezpieczyć pokój.


Podziel się:   Więcej

Prezydent został zapytany w czwartek na briefingu prasowym w gmachu ONZ w Nowym Jorku, czego oczekuje po przewodnictwie Polski w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, co – jego zdaniem – ma ono dać naszemu państwu.

– To jest przede wszystkim budowanie architektury bezpieczeństwa. Nie mam żadnych wątpliwości, że bezpieczeństwo jest zarówno niezwykle istotne dla państwa polskiego, jak i przede wszystkim jest niezwykle istotne dla naszych obywateli – odparł Andrzej Duda.

Jak mówił, „żyjemy w czasach, w których marzenie o tym, że świat i nasza część Europy nigdy więcej nie zostanie dotknięta przez wojnę - niestety okazało się fiaskiem”. – Mamy dzisiaj za naszą granicą konflikt zbrojny na Ukrainie, mamy naruszanie granic w Europie, bardzo blisko naszego państwa i nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że dzisiaj dbałość o pokój i bezpieczeństwo jest kwestią fundamentalną. Jestem przekonany, że moi rodacy tego oczekują – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda oświadczył, że obecność Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest „unikalną szansą na to, aby przyczyniać się do budowy światowego pokoju, bezpieczeństwa”.

Prezydent ocenił również, że tylko prawo międzynarodowe, jego przestrzeganie i egzekwowanie może zabezpieczyć pokój oraz bezpieczeństwo.

– Jeśli nasze działanie tutaj, w ONZ i w Radzie Bezpieczeństwa przyczyni się – chociaż w niewielkim stopniu – do tego, że prawo międzynarodowe będzie lepsze i będzie lepiej przestrzegane, to ja myślę, że to będzie dla nas wielki sukces i jeżeli chodzi o nasze bezpieczeństwo, i jeżeli chodzi o budowanie bezpieczeństwa na świecie – stwierdził prezydent.Prezydent Duda: Sposób pokojowy to najlepsza forma rozwiązywania konfliktów
 
 
 
...
 
„Najważniejsze jest utrzymanie w dobrej kondycji więzi europejsko-atlantyckiej”

– Dla mnie, jako prezydenta RP najważniejsze jest to, żeby utrzymać w dobrej kondycji więź europejsko-atlantycką – powiedział w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda był pytany podczas czwartkowego briefingu w gmachu ONZ o relacje pomiędzy UE a USA w kontekście porozumienia nuklearnego z Iranem, a także o odniesienie się do słów szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska po szczycie UE w Sofii.

Tusk był wtedy pytany, jaki wpływ na Polskę ma różnica zdań między USA i UE w kwestiach handlowych i dotyczących porozumienia nuklearnego z Iranem. Tusk podkreślił, że należy „głośno mówić, kiedy widać, że coś może zagrozić tym transatlantyckim więziom”.

– Stąd nie tylko mój, ale również innych koleżanek i kolegów ostry ton wobec niektórych decyzji prezydenta Trumpa. Jestem przekonany, że w interesie Polski jest uczestniczyć w stu procentach w kształtowaniu europejskiej polityki wobec wrogów i wobec przyjaciół, także tych najbliższych przyjaciół, jakimi są oczywiście wciąż Stany Zjednoczone – zaznaczył Tusk.

Andrzej Duda odnosząc się do tych słów odparł: „Pan Donald Tusk w tej chwili nie jest polskim politykiem, ale jest politykiem europejskim”. – Dla mnie, jako prezydenta RP najważniejsze jest to, żeby utrzymać w dobrej kondycji więź europejsko-atlantycką. Dla mnie jest to najważniejsza rzecz z polskiego punktu widzenia – odpowiedział prezydent.

Duda, pytany, jak powinna wyglądać reforma ONZ, stwierdził, że powinna ona zmierzać do tego, aby działania Rady Bezpieczeństwa ONZ były bardziej wydajne i skuteczniejsze dla utrzymania światowego pokoju i bezpieczeństwa. Jak ocenił, zreformowania wymaga kwestia podejmowania decyzji w ramach Rady Bezpieczeństwa. – Tutaj są dobre idee, które my, jako Polska wspieramy – dodał prezydent.


Andrzej Duda wystąpi na forum RB ONZ. Powie o katastrofie smoleńskiej
„Liczę, że stanowisko sekretarza generalnego ONZ przypadnie Polsce”

– Grupa państw Europy Wschodniej nigdy nie miała jeszcze swojego sekretarza generalnego ONZ; liczę, że w przyszłości stanowisko to przypadnie któremuś z państw regionu, mam nadzieję, że Polsce – powiedział prezydent Duda.

Na briefingu prasowym po poprowadzonej przez siebie otwartej debacie wysokiego szczebla poświęconej roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa Duda podkreślił, że „niezwykle istotnym elementem” przygotowania do debaty było jego środowe spotkanie ze stałymi przedstawicielami przy ONZ 23 państw grupy Europy Wschodniej, do której należy Polska.

Jak mówił, podczas spotkania mówił o planowanym przebiegu debaty oraz sygnalizował, co będzie przedmiotem jego wystąpienia.

– Dyskutowaliśmy także o sytuacji w ONZ, o reformie ONZ, o reformie Rady Bezpieczeństwa. Pytałem państwa ambasadorów, jak oni to widzą, jaka jest perspektywa, jakie są szanse na reformowanie tak, aby działanie i ONZ, i Rady Bezpieczeństwa było jeszcze skuteczniejsze, przede wszystkim w przedmiocie budowania międzynarodowego bezpieczeństwa i pokoju – relacjonował prezydent.

Jak zaznaczył, przedmiotem jego rozmowy był także fakt, że grupa państw Europy Wschodniej „nigdy nie miała jeszcze sekretarza generalnego ONZ”. – Mówiłem o tym, że powinniśmy o to wytrwale zabiegać i liczę na to, że w przyszłości takie stanowisko przypadnie któremuś z państw Europy Środkowo-Wschodniej. Mam nadzieję, że Polsce, ale to zobaczymy – dodał prezydent.

Duda przekonywał też o potrzebie współdziałania państw regionu w różnych sprawach. Zaznaczył jednocześnie, że „nie jest to łatwe”. – Oczywiście są elementy wspólne, ale są także i tematy, które są rozbieżne, czy wręcz sporne. Dość powiedzieć, że w grupie (...) jest zarówno Rosja, jak i Ukraina, więc nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że nie we wszystkich kwestiach jesteśmy w stanie się pogodzić, czyli żeby była jednomyślność – powiedział prezydent.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
19-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych