zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda odwiedzi Żagań. Spotka się z żołnierzami

07:32, 04.03.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

W ramach obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO prezydent Andrzej Duda spotka się w poniedziałek w Żaganiu (woj. lubuskie) z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz stacjonującej w naszym kraju amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT).


Podziel się:   Więcej

Prezydentowi będzie towarzyszył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Podczas wizyty na żagańskim poligonie prezydent i minister będą obserwować wspólne szkolenie żołnierzy armii polskiej i amerykańskiej. Planowane są również wystąpienia głowy państwa i szefa MON.

W Polsce żołnierze ABCT stacjonują w Żaganiu, gdzie mają swoje dowództwo oraz w Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Część pododdziałów brygady jest kierowanych do innych państw, m.in. do Rumunii, Bułgarii i krajów bałtyckich. Wszędzie tam Amerykanie wraz z sojusznikami uczestniczą w wielu ćwiczeniach i szkoleniach.

W lutym br. dyżur rozpoczęła czwarta zmiana ABCT tworzona przez żołnierzy Devil Brigade z 1. Dywizji Piechoty stacjonującej w Fort Riley w stanie Kansas. Podobnie jak w przypadku poprzednich zmian, do Polski i innych państw regionu została skierowana ciężka pancerna brygada licząca ok. 3,5 tys. żołnierzy wyposażonych w ok. 2 tys. pojazdów, w tym ciężkie pojazdy bojowe: czołgi Abrams, opancerzone transportery piechoty Bradley i haubice samobieżne.


12 marca prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier uczczą 20-lecie rozszerzenia NATO

20 lat w NATO

Polska wstąpiła do NATO 12 marca 1999 r., kiedy to w mieście Independence, w amerykańskim stanie Missouri ówczesny minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek przekazał na ręce sekretarza stanu USA akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tą chwilą Polska stała się formalnie stroną Traktatu waszyngtońskiego i członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu 20 lat nasz kraj pokonał długą drogę, stając się jednym z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przez ten czas polską armię nie tylko uzawodowiono, ale również zmodernizowano i dostosowano do standardów NATO.

W lipcu 2016 r. na Szczycie NATO w Warszawie podjęto istotne dla bezpieczeństwa Polski i regionu postanowienia. Jednym z najważniejszych stał się fakt stacjonowania w Polsce wojsk sojuszniczych oraz rozmieszczenia struktur dowódczych NATO i USA na terytorium Polski.


Prezydent: Naszym strategicznym celem jest wzmacnianie spoistości NATO
„NATO Week”

W ramach obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO – „NATO-Week” Andrzej Duda do 12 marca br. weźmie udział w kilku innych wydarzeniach związanych jubileuszem. Ich zwieńczeniem będzie wizyta prezydenta w Republice Czeskiej, gdzie wraz z prezydentami Czech, Słowacji i Węgier weźmie udział w uroczystościach z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO, które odbędą się w Pradze.
Spotkanie z żołnierzami w Orzyszu

W środę, 6 marca, prezydent Duda spotka się w Orzyszu z żołnierzami 15. Brygady Zmechanizowanej i wchodzącej w jej skład wielonarodowej brygadowej grupy bojowej NATO.

W lutym 15. Brygada i litewska brygada Żelazny Wilk zostały afiliowane do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny wschód w Elblągu, które ma koordynować działania wielonarodowych batalionów na północno-wschodniej flance NATO, działające w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności sojuszniczej – eFP.

Prezydent spotka się z wojskowymi z USA, które są państwem ramowym stacjonującego w Polsce batalionu NATO oaz współtworzącymi go żołnierzami brytyjskimi, rumuńskimi i chorwackimi. Rozmieszczenie wielonarodowych batalionów NATO Polsce i krajach bałtyckich oraz na południu – w Rumunii i Bułgarii to efekt warszawskiego szczytu NATO.


Prezydent: Naszym strategicznym celem jest wzmacnianie spoistości NATO
Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP

W czwartek, 7 marca, prezydent Duda weźmie udział w dorocznej odprawie rozliczeniowo-koordynacyjnej kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP.

Z powodu okrągłej rocznicy odprawa odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie będzie miało charakter roboczy. Prezydent oceni realizację rekomendacji, które przedstawiał w ubiegłym roku, a także przedstawi swoje propozycje dotyczące całego systemu bezpieczeństwa państwa.„NATO chce podnosić poziom stabilności na świecie będącej podstawą pokoju”
Wizyta w Korpusie Północno-Wschodnim

11 marca prezydent złoży wizytę w dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód w Szczecinie, gdzie mają też być ministrowie obrony państw ramowych Korpusu – Niemiec i Danii.

Wizyta w Szczecinie ma na celu podkreślenie również europejskiego wkładu do sojuszu, a wraz z wcześniejszymi wizytami – więzi transatlantyckich.


Prezydent po rozmowach ze Stoltenbergiem: Nie ma między nami rozbieżności
Prezydent z wizytą w Czechach

Na 12 marca w Pradze zapowiedziano spotkanie prezydentów Polski Andrzeja Dudy , Czech Milosza Zemana, Węgier Janosa Adera i – przyjętej do NATO pięć lat później – Słowacji Andrejem Kiską.


Prezydent: Wzmocnienie zdolności obronnych ma kluczowe znaczenie dla Sojuszu

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych