zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda otrzymał honorowe obywatelstwo Bochni

16:31, 27.02.2018;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda odebrał we wtorek tytuł honorowego obywatela miasta Bochni (woj. małopolskie). – Jestem dumny, że mogę być honorowym obywatelem miasta, które ma taką tradycję społeczną, historyczną i patriotyczną – powiedział prezydent.


Podziel się:   Więcej

Uchwałę dotyczącą honorowego obywatelstwa dla Andrzeja Dudy przyjęła rada miasta w styczniu tego roku. Jej inicjatorem był burmistrz Bochni Stefan Kolawiński. W uzasadnieniu zwrócono uwagę m.in. na patriotyczne wartości i postawy, jakim hołduje Andrzej Duda oraz na jego przyjazne związki z ziemią bocheńską, a także wizyty w tym mieście jeszcze przed objęciem urzędu prezydenta, a także w Lipnicy Murowanej, już jako głowa państwa w 2016 r.

„Podjęcie Uchwały Rady Miasta Bochni jest wyrazem naszej radości, dumy, uznania dla postawy Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Jest wyrazem aprobaty dla konsekwentnego dążenia do rozwoju całego kraju i utrzymywania stałych więzi z mieszkańcami oraz zainteresowania pomyślnym rozwojem naszej małej Ojczyzny” – napisano w uzasadnieniu uchwały.


Prezydent dziękując za wyróżnienie, przyznał że jest to dla niego wzruszający moment, bowiem zna Bochnię od dzieciństwa. – Bochnia jest mi znana od dzieciństwa, to jest miasto, które było zawsze na trasie moich przejazdów do Nowego i Starego Sącza (...). To jedno z tych miast w Małopolsce, obok Starego i Nowego Sącza, w których bywałem najczęściej – podkreślił Andrzej Duda.

Jak przyznał, honorowe obywatelstwo Bochni traktuje bardzo emocjonalnie i osobiście poprzez postać św. Kingi, patronki bocheńskiej, która także patronuje Staremu Sączowi – miastu jego dzieciństwa. – To dzisiejsze nadanie, jakie od państwa otrzymuję jest dla mnie jak gdyby dopełnieniem obywatelstwa Starego Sącza, miasta św. Kingi – mówił Duda do zgromadzonych w podziemiach kopalni.

Prezydent zwrócił uwagę na wielką grodzką tradycję Bochni, miasta lokowanego w 1253 r. przez księcia Bolesława Wstydliwego. – 765 lat tradycji miejskiej musi zrobić wrażenie na każdym w Polsce, to cztery lata więcej niż Kraków – zaznaczył.

– To miasto oparte nie tylko na wielkiej tradycji miejskiej, ale też wielkiej tradycji górniczej, rzemieślniczej i tradycji ciężkiej pracy – mówił prezydent. Jak zaznaczył, Bochnia była przez setki lat dla Polski miastem niezwykle ważnym, które wraz z pobliską Wieliczką generowało z wydobycia soli dochód państwa.

Prezydent mówił też o wielkich patriotycznych zasługach mieszkańców Bochni, szczególnie ważnych w roku 100–lecia odzyskania niepodległości. – To tutaj jest niezwykły ładunek patriotyczny i wielka tradycja wolnej, niepodległej i suwerennej Polski (...). To tutaj rodziła się także tradycja Solidarności – zaznaczył.

Prezydent zaapelował, aby w roku świętowania przez Polskę 100–lecia odzyskania niepodległości, miejscowe władze i nauczyciele zachęcali młodzież do poszukiwania w swoim najbliższym sąsiedztwie śladów pamięci po bohaterach niepodległości.