zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: Państwo silne, to państwo bezpieczne

15:08, 03.05.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Silne państwo to takie, które jest przede wszystkim bezpieczne – wewnętrznie jak i zewnętrznie; fundamentalnym elementem bezpieczeństwa jest sprawna i dobrze wyposażona armia oraz sprawne służby, które o to bezpieczeństwo dbają – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

– Bardzo się cieszę, że w tym wyjątkowym roku, witając majową jutrzenkę, możemy w ten szczególny sposób świętować wyjątkowy czas, czas rocznic, pięknych dla nas rocznic: 30-lecia pokonania komunizmu, 20-lecia przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 15-lecia przynależności do Unii Europejskiej – powiedział prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu na początku defilady wojskowej pod hasłem „Silni w sojuszach", zorganizowanej z okazji święta Konstytucji 3 maja.

Jak wskazał, wszystkie te rocznice są obchodzone w dniu rocznicy najważniejszego dla Polski wydarzenia – rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja.

– Ci, którzy ją wtedy, uchwalali czynili to po to, żeby Polska odzyskała siły i by była państwem nowoczesnym – podkreślił prezydent.

Według niego państwo silne, to takie, które jest przede wszystkim bezpieczne - zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. – Nie ma żadnych wątpliwości, że fundamentalnym elementem tego bezpieczeństwa jest zarówno sprawna i dobrze wyposażona armia, jak i sprawne i dobrze zabezpieczone służby, które o to bezpieczeństwo dbają – zaznaczył Andrzej Duda.„Silni w sojuszach”. Żołnierze NATO i UE na defiladzie 3 maja
 
 
 
...
 
„Chcemy, by Polska była państwem stabilnym, dobrze rozwiniętym”

– Mamy wielkie ambicje, chcemy żeby Polska była państwem stabilnym, dobrze rozwiniętym, ale przede wszystkim chcemy, żeby Polska była państwem, w którym jest bezpiecznie – powiedział prezydent Andrzej Duda na rozpoczęcie defilady wojskowej.

– Nie urywam, mamy wielkie ambicje. Chcemy, żeby Polska była państwem stabilnym, chcemy, żeby Polska była państwem dobrze rozwiniętym, ale przede wszystkim chcemy, żeby Polska była państwem, w którym jest bezpiecznie, i w którym obywatel czuje się bezpiecznie – mówił prezydent.

– Chcemy też, żeby nasi obywatele poza granicami kraju czuli opiekę ze strony Polski i wiedzieli, że w razie czego Polska ich nie zawiedzie. To jest właśnie kwintesencja silnego państwa – dodał. Jak podkreślił, takie państwa są szanowane nie tylko przez swoich obywateli, ale też przez ich sojuszników. – Do tego właśnie dążymy – zaznaczył.Prezydent Duda: Jesteśmy narodem, który wpłynął na dzieje Europy i świata
„Mamy wspaniałych żołnierzy i świetnych funkcjonariuszy”

Duda tłumaczył, że niezbędnym elementem do tego jest dobrze wyposażona, sprawna i dobrze wyszkolona armia. – Mamy wspaniałych żołnierzy, mamy świetnych funkcjonariuszy. Zawsze ich mieliśmy, to nasza tradycja – wskazywał. Prezydent mówił, że Polska zawsze umiała walczyć, kiedy było to potrzebne.

W tym kontekście prezydent przypomniał, że kilka dni temu odznaczył żołnierzy uczestniczących w walkach w Karbali. – To ostatnia, a zarazem pierwsza po II wojnie światowej duża bitwa, w której brali udział nasi żołnierze. Zdali egzamin na medal. Żaden z nich nawet nie został ranny, tak świetnie byli przygotowani i tak dobrze byli dowodzeni – mówił. – To jest właśnie dzisiejszy, współczesny polski żołnierz – dodał prezydent.

– Czego mu potrzeba? Potrzeba mu bardzo dobrego wyposażenia. I to jest nasze wielkie zadanie, to jest nasze wielkie zadanie, które musimy na przestrzeni najbliższych lat zrealizować – modernizacja infrastrukturalna polskiej armii – podkreślał.

Prezydent Duda dziękował też wszystkim żołnierzom służącym w wojskach operacyjnych oraz wszystkim tym, którzy zgłosili się do obrony terytorialnej.„To wielka praca dla Polaków”. Prezydent wręczył Ordery Orła Białego
Błaszczak: Zadaniem na dziś jest zastąpienie postsowieckiego sprzętu sprzętem piątej generacji

– Zadaniem na dziś jest zastąpienie postsowieckiego sprzętu w wojsku sprzętem piątej generacji - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak przed defiladą „Silni w sojuszach”. Zapewnił też, że Wojsko Polskie będzie nadal brać aktywny udział w misjach zagranicznych.

Szef MON przypomniał, że w tym roku przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

– Przytępienie naszego kraju zarówno do NATO jak i UE potwierdziło cywilizacyjną i kulturową przynależność Polski do świata Zachodu. Uwolniło potencjał, dzięki któremu możemy powiedzieć, że polskie Siły Zbrojne są skuteczne, że są sprawnie dowodzone, konsekwentnie wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt – mówił minister. Dodał, że polskie wojsko jest modernizowane. – Zadaniem na dziś jest zastąpienie postsowieckiego sprzętu sprzętem piątej generacji – oświadczył szef MON.

Błaszczak przypomniał też, że w piątkowej defiladzie obok żołnierzy WP udział biorą też żołnierze państw sojuszniczych. – Chciałbym podkreśli, że Wojsko Polskie było, jest, i będzie aktywne jeśli chodzi o udział w misjach – zapewnił szef MON. Dziękował też ministrom obrony państw NATO za obecność na defiladzie, a także żołnierzom i funkcjonariuszom za służbę.


Msza za ojczyznę, wręczenie orderów, defilada. Mija 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
Święto państwowe

Święto Konstytucji 3 maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 r. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 r.


„Polityka jest wyrazem miłości bliźniego”. Msza św. w intencji ojczyzny

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
20-09-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych