zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda podczas szczytu ds. COVID-19: Polska będzie pomagać innym w walce z pandemią

18:31, 23.09.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Prezydent RP Andrzej Duda obiecał w środę podczas organizowanego przez Biały Dom szczytu ds. COVID-19, że Polska będzie nadal nieść pomoc innym krajom w walce z pandemią. Dodał, że Polska chce koordynować pomoc UE dla krajów Partnerstwa Wspólnego.


Podziel się:   Więcej

- To nie tylko kryzys zdrowotny, ale także społeczny i gospodarczy, który ma długofalowy wpływ na wiele aspektów naszego życia. To kryzys, który wymaga ścisłej współpracy każdego z nas. Powiem jasno: Polska nadal będzie wspierać społeczność międzynarodową w walce z koronawirusem i jego szkodliwymi skutkami - powiedział prezydent Duda w przesłaniu wideo wysłanym na wirtualny szczyt na temat COVID-19, organizowany przez prezydenta USA Joe Bidena na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Głowa państwa podkreśliła pomoc, której Polska dotychczas udzieliła innym krajom, m.in. w transporcie ich obywateli w obliczu zamykających się granic, dzięki czemu 2 tys. obywateli USA, UE, Japonii, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Turcji i Korei Południowej dotarło do swoich domów.

Prezydent dodał, że Polska pomaga też w kwestii szczepień, poprzez program COVAX oraz w ramach własnych inicjatyw. Podkreślił, że Polska wysłała już 6 mln dawek szczepionek do innych krajów, w tym na Ukrainę, do Wietnamu, Hiszpanii, Australii, Portugalii czy Norwegii.

- Wiemy, że by ratować życie, szczepionki przeciwko COVID-19 muszą być rozdystrybuowane jak najszybciej, zwłaszcza do tych, którzy ich najpilniej potrzebują. Zapewniam, że Polska będzie nadal nieść pomoc - oświadczył.Prezydent Duda spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego biznesu
Prezydent dodał też, że Polska dąży do objęcia roli koordynatora pomocy UE dla krajów Partnerstwa Wschodniego, zaś w ramach Grupy Wyszehradzkiej wspiera w walce z COVID-19 Libię.

- Wzywam nas wszystkich do udzielenia pomocy ludziom dotkniętym przez pandemię, zwłaszcza w krajach rozwijających się i na obszarach objętych konfliktami. Życie ludzkie ma znaczenie! Jesteśmy gotowi połączyć siły i zrobić wszystko, aby chronić życie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Możecie na nas liczyć! - zakończył prezydent Duda.

Polski prezydent był jednym z ok. setki przywódców, którzy wzięli udział w szczycie zwołanym przez Biały Dom. Podczas otwarcia spotkania prezydent USA Joe Biden ogłosił zakup dodatkowych - obok zadeklarowanych wcześniej 500 mln - 600 mln dawek szczepionki Pfizera dla uboższych państw, wzywając inne kraje do podobnych działań.

- Obiecałem - i tę obietnicę realizujemy - że Ameryka będzie arsenałem szczepionek dla świata, tak jak w II wojnie światowej była „arsenałem dla demokracji” - powiedział Joe Biden.


Rozpoczął się szczyt ONZ ds. COVID-19 z udziałem polskiego prezydenta